Noktalı Virgül (Noktalı Virgül Kullanımı)

Noktalama işaretleri içinde yazı yazarken kafamızı en oldukça karıştıran kullanımlardan kabul edilen “Noktalı virgül“, aslına bakarsak rahat bir kullanım mantığına haizdir. Noktalı virgül kullanımı ile ilgili aşağıda yer edinen maddeleri ve örnekleri dikkatli bir halde incelerseniz mantığını kolayca kavrayabilirsiniz.

Noktalı Virgül ( ; )

Ilk olarak şunu belirtmemiz gerekir ki izahat yapmak için bu işareti kullanmamız kesinlikle yanlıştır. İnsanların bu işaretle ilgili yapmış oldukları hataların başlangıcında bu gelmektedir. Eğer izahat yapacaksan noktalı virgül değil iki nokta üst üsteyi kullanmanız gerekir. Bu kuralı hiçbir vakit unutmayalım.

Bu mevzuda kesinlikle bilmemiz ihtiyaç duyulan bir başka kaide ise şudur: Noktalı virgül, virgülün yetersiz kalmış olduğu ve kullanımının anlam karışıklığına yol açmış olduğu yerlerde kullanılır. Bu iki mühim noktaya değindikten sonrasında şimdi işaretimizle ilgili örnek kullanımlara ve açıklamalara geçebiliriz:

⇒ Eğer cümle içinde birden fazla tür ya da ekip sözcükleri yer alıyorsa anlamın karışmaması için bu tarz şeyleri birbirinden ayırabilmek amacıyla aralarına konur.

  • Avrupa Kupasında Türkiye, Almanya, Yunanistan, Rusya A grubunda; İtalya, İngiltere, Fransa, İsveç B grubunda yer aldı.

Yukarıdaki örnekte ulusal takımlar sıralanmış ve A grubunda yer edinen ülkelerden sonrasında B grubunun ülkeleri sıralanmaya devam edilmiş. Eğer “grubunda” sözcüğünden sonrasında virgül konulmuş olsaydı ilk grubun ülkeleriyle öteki grup ülkelerin değişik gruplarda olduğu vurgulanmamış olacak ve aynı grubun devamı şeklinde görünecekti. 

  • Tahtaya gönüllü talebe olarak erkeklerden Ahmet, Ali, Hasan; kızlardan Damla, Ayşe, Betül çıktı.

⇒ Sıralı cümleleri birbirinden ayırmada virgül kullanılır. Sadece kendi içinde ek olarak virgül bulunan sıralı cümleleri birbirinden ayırmak için noktalı virgül kullanılır.

  • At ölür, meydan kalır; yiğit ölür, şan kalır.
  • Evin işlerini annem, ablam yapar; abim, babam pazarcılık yapardı.
  • Heyecandan içim içime sığmıyor; oturuyor, kalkıyor, odaların içinde gidip geliyordum.

⇒ Cümle içinde birden fazla eş kıymetli sözcük bulunursa bunlar içinde virgül konur. Sadece özneyi daha da vurgulu hale getirmek için özneden sonrasında noktalı virgül konur.

  • Şiir; duygu, fikir ve hayallerimizi etkili bir halde dile getirme uğraşıdır.
  • Yeni sınıfımız; kalabalık, havasız ve oldukça gürültülüydü.
  • Yılmaz; Ali, Kenan, Tuncay kadar yaramazlık yapmıyor.

⇒ Noktalama İşaretleri ⇐

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir