Ogeday

Ogeday Biyografisi

1981 İstanbul doğumlu rap sanatçısıdır. Türkiye’de gençlerin ve şu an rap müzik ile uğraşan öteki rap müzik sanatçılarının rap müzik ile tanışmasını elde eden adlardan biri olarak bilinmektedir.

Ogeday, 22 Aralık 1981 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Tam adı Ogeday Emre Eşiyok’dur. Yıldız Teknik Üniversitesinden mezun olmuştur.

Ogeday, 16 yaşlarında müzik hayatına başladı. Rap müzik kariyerine 1996 senesinde kurduğu Respot isminde gurupla giriş yapmış oldu, Türkiye’de ve yurt haricinde sayısız konser ve organizasyonlarda Dj ve MC olarak sahne aldı. (MC açılımı : Master of Ceremony Rap müzikte şarkıyı yazan yada söyleyen şahıs anlamına geliyor), (Dj -Disk Jokey Diskler mixer vb. araçlar kullanarak müzik yapanlara deniyor). Uzun süre Nadir Akay ile beraber çalıştı. Albümü çıkmadan ilkin Mydonose Showland , H2000 Ömerli Festivali , Park Orman şeklinde mühim yerlerde konserler verdi.

Müzikten ilkin bilgisayar programcılığı meydana getiren Ogeday’ın birçok şirkette hala yazılımları kullanılmaktadır.

GSM operatörü Aria reklam filmlerine yapmış olduğu rap performansları ile reklam yaşamına yeni bir nefes getirdi. Ogeday’ın Aria reklamları Türkiye’de Rap Müziğin yükselmesine ve rap albümlerinin satışlarının birden artmasına niçin oldu. Hemen sonra en fazlaca ilgi gören jingle’ları Nestle, Nescafe Ice, Süper Fm ve Sabah Gazetesi oldu.

Kendi stili “Ethnic RnB” beatlerini Türkiye ve ABD’nın çeşitli sanatçıları albümlerinde kullandı.

2003 senesinde “Rapturka” adlı albümü ile müzikseverlerle buluştu. Bu albüm Sezen Aksu’nun evinde ve Sezen Aksu’nun yardımıyla oluşturuldu. Rapturka albümünde yer edinen “Kaybettim Seni” isminde şarkısı ile geniş bir dinleyici kitlesi edindi ve Türkiye’de ilk kez bir rap parçası müzik listelerinde zirvelere terfi etti.

2004 senesinde Kral Tv Müzik Ödüllerinde En İyi Çıkış Icra eden Adam Sanatçı ünvanını elde etti.

2006 senesinde gösteren “Mecburi İstikamet” adlı albümünde Zara, Işın Karaca ve İbrahim Erkal şeklinde şarkıcılar ile düet yapmıştır.

Ek olarak Kod-X ve Lewo şeklinde meşhur Mc’ler ile çalışan Ogeday “Maxi Single” isminde albümünü 2008 senesinde piyasaya sürmüştür. Işın Karaca ile düet yapmış olduğu Eski Bir Fotoğraf isminde parça Dj’ler tarafınca büyük ilgi görmüştür. Hemen sonra 3. Albüm çalışmasını yapmak suretiyle Hollanda’ya yerleşti.

Albümleri :
2008 – Maxi Single (maxi single) (Işın Karaca ile birlikte)
2006 – Mecburi İstikamet
2003 – Rapturka

Filmleri :
Müzik :
2007 – Aden (Beyazperde Filmi)

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir