Öğretmenlerden 2011 Şubat Ek Alım Talebi

Daha ilkin Şubat 2011’de öğretmenlerin ek öğretmen alımı mevzusunda talepleri olduğuna yer vermiştik. Birbirinden değişik sendikalar da öğretmen alımı yapılmasının bir gereklilik olduğu noktasında  için görüş bildirmeleri üstüne mevzuyu bu yazımızda birazcık daha açmak istedik.

Bilinmiş olduğu benzer biçimde daha ilkin de www.kisacaozeti.com üstünde eğitim sistemimizdeki sorunlara değinmiştik.Bu mevzularımıza ilginin fazlaca bulunduğunu görünce sorun hakkında yeni bilgilere de yer vermeyi uygun gördük.

Bu sorunlardan en önemlilerinden birisi de öğretmen açığı problemi.

Öğretmen olmayı bekleyen binlerce öğretmen talibi boşta beklerken maalesef okullarımızda da dersler boş geçiyor yada Meb tarafınca ücretli öğretmenlik uygulaması ile dersler doldurulmaya çalışılıyor.

Gene bu soruna karşın 2010 senesinde meydana getirilen Kamu Çalışanı Seçme Imtihanı’nda şaibenin ortaya çıkmış olması ve buna dayanılarak sınavın bir tek Eğitim Bilimleri kısmı iptal edilerek yine yapılması neticesinde birçok öğretmen adayının mağduriyetinin giderilmemesi ek olarak yeni mağduriyetler ortaya çıkması mağdur adayların Şubat 2011’de yeni bir ek alım yapılması yönünde faaliyetlerde bulunmalarına niçin oldu.

KPSS kopya skandalını protesto etmek ve Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın Şubat ayı içinde minimum 30 bin öğretmen ataması yapmasını talep etmek için KPSS mağdurlarının Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda yapmış olduğu eylemden sonrasında öğretmen adayları geçtiğimiz hafta sonu da İstanbul Bölme’de “Balon Uçurma Eylemi” yaptılar.

KPSS skandalının peşinden atamaları yapılmadığı için mağdur olan öğretmenlerin Bölme Meydan’ında ‘uçan hayallerimiz ve emeklerimiz’ diyerek balon uçurmaları basın ve medyada da yer bulunca sendikaların mevzuya olan ilgisi de artmaya başladı.

Sanıyoruz bu benzer biçimde ilgi çekici eylemler basın ve medyanın da mevzudan haberdar olmasına niçin oluyor.

Bununla beraber Türk Eğitim-Sen  Anadolu Eğitim Sendikası , Eğitim-Bir-Sen benzer biçimde eğitim sendikalarının “MEB Şubat’ta En Azca 30 Bin Kadrolu Öğretmen Alımı Yapmalıdır” şeklindeki bildirileri de mevzunun hassasiyetini ve acil bir emek harcama gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Sendikaların talepleri şu şekildedir ; “Geçmiş yıllarda Şubat ve Ağustos aylarında olmak suretiyle yılda iki kez öğretmen ataması gerçekleştirilmekteydi. 2010 senesinde KPSS’nin ikinci kez yapılması sonucu puanlarının düşmesi sebebiyle kontenjana giremeyen adayların atanmalarının ve 2010-2011 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde eğitim kurumlarındaki öğretmen ihtiyacının bir an ilkin giderilmesinin sağlanması bakımından 2011 yılı Şubat ayında öğretmen atamalarının yapılması bir zorunluluktur. Ulusal Eğitim Bakanlığı, şimdiye kadar bu beklentileri karşılayacak somut bir adım atmış değildir. Bakanlık, 2011 yılı için verilen kadrolardan minimum 30 bin öğretmen ekibinin Şubat-2011 öğretmen atamasında kullanılması yönünde oluşan haklı beklentiyi karşılamalıdır.”

Hepimiz de kisacaozeti.com olarak mevzuyla ilgili bilgilere ara sıra yer vereceğiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir