Oğulcan Kırca

Oğulcan Kırca Biyografisi

Oğulcan Kırca, 4 Temmuz 1977 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası Levent Kırca, anası TRT’de yazar ve yönetmenlik meydana getiren Nur Diner’dir. Özdeş isminde bir adam kardeşi vardır. Babasının Oya Başar ile evliliğinden de Ümit ve Ayşe isminde kardeşi vardır.

İstanbul Data Üniversitesi Beyaz perde-Tv bölümünden mezun oldu. Okuldan mezun olduktan sonrasında Kırca Yapım’ı kurdu. Okuldan mezun olduktan sonrasında ilk kısa metrajlı filmini çeken Oğulcan, ‘Perputual Disorder’ isminde bu filmi, TRT’nin desteğiyle 41. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne gönderir. 35 mm’lik bu film yurtdışı dahil 3 bin film içinden sıyrılıp ödül aldı. ‘Olacak O Kadar’da yönetmenlik yapmış oldu.

Üniversitede okurken bununla birlikte çalışan Oğulcan, o dönemler ailesinin yapmış olduğu ‘Son’ ve ‘Şeytan Bunun Neresinde?’ isminde uzun metrajlı filmlerde destek yönetmenlik ve dijital efekt süpervizörlüğü görevini üstlendi.

Kısa film çalışmasından sonrasında ilk uzun metrajlı filmi ‘Karanlıkta Bir Feryat’ı, Van, Mardin ve İstanbul’da çeker. Peşinden Mardin’de ortağıyla beraber şehrin ilk mahalli televizyonu Kanal 47’yi kurar. Kanalın gösterim yapacağı binadan, tüm ofislere, canlı gösterim stüdyolarından ve iletişimine kadar her şeyi üç ayda tamamladı. Peşinden Yıldız televizyonu için ‘Lafını Bil de Konuş’ isminde bir çocuk programı hazırlamak suretiyle İstanbul’a döndü. Bu programın ciddi bir prodüksiyonla hazırlandığını dile getiren Oğulcan, program için Ludwig van Beethoven, Alexandre Dumas (Baba), Fatih Sultan Mehmed, Charlie Chaplin, Alexander Graham Bell, Thomas Alva Edison, Üç Silahşörler, İbn-i Sina ve O.Henry şeklinde tarihten mühim adlar için dönemsel mekanlar ve kostümler hazırladı.

Hemen sonra ‘Olacak O Kadar’ın üç sürem yapımcılığını yapmış oldu. Senaristliğini kendisinin yazdığı, babası Levent Kırca’nın başrol de oynadığı ‘Son İstasyon’ isminde bir beyaz perde filminin yapımcılığını ve yönetmenliğini yapmış oldu.

Oğulcan Kırca, iş dışındaki zamanlarında film izlemeyi oldukça seviyor. Film müziği yapıyor, klasik piyano çalıyor, bol miktarda tenis oynuyor ve otomobil kullanmayı oldukça seviyor.

Oğulcan Kırca, 31 Ağustos 2014 tarihinde dizi oyuncusu Ayça Erturan ile evliliğe ilk adımını attı.

Filmleri :
Yönetmen :
2010 – Son İstasyon (Beyaz perde Filmi)
2009 – Olacak O Kadar (TV Dizisi)
2006 – Tek Oturum (Beyaz perde Filmi)

Senaryo :
2010 – Son İstasyon (Beyaz perde Filmi)

Yapımcı :
2011 – Karımın Söylediği Dedik Çaldırmış olduğu Kontrbas (TV Dizisi)
2006 – Rating Kasabası (TV Filmi)

Danışman :
2001 – Son (Post-Prodüksiyon Danışmanı) (Beyaz perde Filmi)

Yönetmen Ekibi :
2001 – Son (Yönetmen Yardımcısı) (Beyaz perde Filmi)

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir