Oğuz Aral

Oğuz Aral Biyografisi

Oğuz Aral, 1936 senesinde İstanbul’un Silivri ilçesinde Mediha-İsmail Aral çiftinin üç çocuğundan en büyüğü olarak dünyaya gelmiştir. Babasını 9 yaşlarında yitirdi. Anası ve üç kardeşiyle beraber anneannesinin İstanbul Üsküdar’daki evine yerleşirler. Oğuz Aral, Güzin Aral ve karikatürist Tekin Aral‘ın ağabeyidir.

Liseyi Davutpaşa Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin üçüncü sınıfından ayrılarak, 1950’den sonrasında döneme damgasını vurmuş Akbaba, Marko Paşa, Dolmuş benzer biçimde çeşitli mecmua ve gazetelerde karikatür çizmeye adım atmıştır. 17 yaşına ulaştığında devrin en büyük ve en uzun soluklu gösterim meydana getiren gülmece dergisi olan Akbaba’da ustalaşmış olarak çalışmaya başlamıştı.

Tiyatroya ilgisi 1958’de kurduğu pandomim tiyatrosu ile süregelen ve gelişen Oğuz Aral’ın, yazarlığı ve yönetmenliğinin yanısıra dekor tasarımını da üstlendiği ‘Huysuz İhtiyar’ senelerce sahnede kaldı. Sanatçı, Sevecen Kenter’in 1980 senesinde oynamaya başladığı “Bir Acayip Orhan Veli” adlı tek kişilik oyunu da yönetmişti. Oyunun 22 yıl süresince seyirciyle buluşma sayısı 5.000’i aşmış ve bir rekora ulaşılmıştı.

Çizgi filmler gerçekleştirmiş oldu. 1972 senesinde Gülmece dergisi Gırgır’ı kurdu ve yönetti. Bu derginin el değiştirmesi üstüne 1989 sonlarında “Avni” adlı yeni bir gülmece dergisi çıkarmaya başladı, 1996 yılına kadar da çıkarmaya devam etti. Hasan Kaçan, Latif Demirci, Mehmet Çağçağ, Metin Üstündağ, Gani Müjde benzer biçimde onlarca meşhur karikatürist ve yazar, Oğuz Aral’ın yönetimindeki Gırgır dergisinde yetişti. Derginin kapanmasının peşinden Özgürlük Gazetesi‘ne geçen Aral, vefatına kadar karikatür ve yazılarını bu gazetede yayınladı.

Anadolu’nun çeşitli yerlerinde pandomim gösterileri sergileyen Oğuz Aral, Koca Yusuf (1966), Direkler Arası (1967), Bu Şehri İstanbul (1968), Ağustos Böceği ile Karınca (1971) isminde çizgi filmleriyle de Türk çizgi film sektöründe mühim bir yere haizdir. Türkiye’nin ilk canlı karikatür stüdyosunu kurdu ve burada reklam filmleri yapmış oldu.

Kardeşi Tekin Aral ile beraber çıkarttıkları Gırgır dergisi, bazen 1.000.000’a ulaşan haftalık tirajı ile dünyanın en oldukca satan üçüncü gülmece dergisi oldu. Dünyada gülmece dergisi olarak satışta birinci Rusya’da “Timsah” adlı gülmece dergisi, ikinci ABD’de “Mad” Gülmece dergisi, üçüncü ise Türkiye’den “Gırgır” gülmece dergisidir.

Muhalif tavrıyla da malum Gırgır dergisi 12 Eylül döneminde kapatılan ilk gösterim organlarından biri oldu ve mecmua aynı dönemde birçok kez soruşturmaya uğradı.

Avanak Avni tiplemesinin yaratıcısı olan Oğuz Aral, Hayk Mammer, Köstebek Hüsnü, Utanmaz Adam ve Vites Mahmut benzer biçimde tiplemeleriyle de tanınıyordu.

Birliktelikleri :
1.birlikteliği : İlk evliliğini 1956 senesinde Sevil Güner Ener hanım ile meydana getiren Oğuz Aral,1964 senesinde boşanmıştır.
2.birlikteliği: ikinci ve son evliliğini balerin Tolga Tiğin ile 1964 senesinde yapmış oldu, çiftin beraberliği Oğuz Aral’ın vefatına kadar devam etti. Elgin isminde bir kızı, Seyit Ali (d.1970) isminde bir oğlu var.

26 Temmuz 2004’te haftalık dinlence için gittiği Bodrum’da kalp krizi geçirerek 68 yaşlarında vefat etti. Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi. Ölümünden sonrasında anısına 26 Temmuz 2005 tarihinde İstanbul Cihangir parkına heykeli dikildi.

Yönettiği Bazı Tiyatro Oyunları:
Huysuz İhtiyar
Keşanlı Ali Destanı

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir