Oğuz Haksever

Oğuz Haksever Biyografisi

Haber Sunucusu, muhabir, editör, tv yapımcısı olarak tanınmıştır.

Oğuz Haksever, 20 Mart 1957 tarihinde Gaziantep’te dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Asiye, babasının adı Sabri’dir. Anası Rize – Ardeşenli, babası Gaziantepli olan Oğuz Haksever’in Yıldız ve Cengiz isminde iki kardeşi vardır. Ankara, Çankaya Lisesinden 1974 senesinde mezun oldu. 1974-1979 yılları aralığında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nin (Gazi Üniversitesi) İşletme Fakültesi’nde okudu. Mezun olunca ABD’da Texas A&M Üniversitesi’nde İngiliz Dili Enstitüsü’nde lisan öğrenimi görmüş oldu.

“Internasyonal Ticari Bilimler Iktisat Öğrenciler Birliği” (AISEC) sınavlarını kazanarak bu kurum vesilesiyle Norveç’te bir petrokimya tesisinde 3 ay işletme stajı yapmış oldu.

1979 senesinde mezun olduktan sonrasında oluşturulan sınavları kazanarak TRT Haber Dairesi Başkanlığı’nda muhabirliğe başladı. Irak’taki Körfez Savaşı’nı ve Yugoslavya İç Savaşı’nı izleyerek seyircilere sundu.

1991 yılından sonrasında hususi televizyonlarda; sırasıyla Show Tv, Kanal 6 ve ATV haber merkezlerinde muhabir, editör ve sunucu olarak çalıştı. Bu kanalların haber merkezlerinin kurumlarında vazife aldı.

2000 senesinde çalışmaya başladığı NTV’de Haber Müdürlüğü, Haber Koordinatörlüğü yapmış oldu. Bu süre içinde Yakın Plan programlarını, çeşitli münakaşa programlarını ve hususi yayınları hazırlayıp sundu. İçeriğinde ‘O’ an başlığı altında haber fotoğraflarını yorumladığı ”Ve İnsan” programını 7 yıl süresince; 2003-2010 yılları aralığında aralıksız hazırlayıp ekrana getirdi. ’O’ an adıyla iki kitap yayımladı.

NTV’de hafta içi 16.00-18.59 arasındaki süre diliminde editör ve anchor olarak çalıştı. Ek olarak “Son Söz” adlı münakaşa programının moderatörlüğünü yapmış oldu. “Gerçek Orada Bir Yerde” adlı 13 bölümlük bilim-kültür programının moderatörlüğünü de yapmış oldu. Hususi haber yayınların sunuculuklarını üstlendi.

NTV Radyo ve Kral FM’de de Gazeteci Mehmet Barlas’la beraber “Makam Farkı “ adlı müzik programını hazırlayıp sundu.

İstanbul Tecim Üniversitesi’nde uzu süre öğretim görevlisi olarak Tv Haberciliği ve Küreselleşmede Tv Haberciliği dersi verdi. Genç meslektaşları için tv haberciliği mevzusunda imalathane emek harcamaları yürüttü, Seminerler, konferanslar verdi.

Oğuz Haksever, evlidir ve bir evladı vardır.

Ödülleri:
– Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Gazetecilik Başarı Ödül yarışmalarında 2 hususi ödül, 1 mansiyon ödülü ve 1 En İyi Tv Programı branşında 1 Gazetecilik Başarı Ödülü
2004 – Modern Gazeteciler Cemiyeti tarafınca Mahmut Ikincil Öngören Tv Programı Ödülü
2003 ve 2009 yıllarında Türk Dil Kurumu’nun ve Radyo Tv Üst Kurulu’nun oluşturduğu jüriler tarafınca “Türkçeyi En İyi Kullanan Yayıncı” olarak seçildi.

27 Mayıs 2019’da 13.00 bültenindeki Yassıada haberi esnasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Yassıada’yı “yaslı ada” olarak tanım etmesi üstüne Haksever, açık kalan mikrofon sebebiyle yayına yansıyan “Ne yaslı ada be, canına okumuşsun” sözlerinin arkasından bir izahat yaparak, bu sözleriyle projeyi hazırlayanları kastettiğini belirtti ve talihsizlikten dolayı kamuoyundan özür diledi.

Oğuz Haksever, 30 Temmuz 2019 tarihinde 19 yıl 7 ay çalmış olduğu NTV‘den ayrıldı. 23 Eylül 2019 tarihinde Haber Global ile anlaştı.

Sunmuş olduğu Programlar:
– Oğuz Haksever’le Show Haber (1991-1992)
– Oğuz Haksever’le Haftasonu Haberleri (atv, 1993-1997)
– Oğuz Haksever’le Yaz Haberleri (atv, 1993-1999)
– Oğuz Haksever’le atv Haber (1993-1994)
– Yakın Plan
– Ve İnsan (NTV, 2003-2010)
– Gerçek Orada Bir Yerde (NTV, 2010-2011)
– Son Söz
– Makam Farkı (Mehmet Barlas ile)

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir