Okan Bayülgen

Okan Bayülgen Biyografisi

Okan Bayülgen, 1964 İstanbul doğumlu tv programcısı, beyazperde ve tiyatro oyuncusu; ek olarak tiyatro yönetmeni, dublaj sanatçısı ve fotoğrafçı.

Okan Kaan Bayülgen, 23 Mart 1964’te Cihangir’de dünyaya geldi. Bayülgen hemen hemen 6 yaşlarındayken, öz babası, Albay Hamid Bey’in oğlu, hukuk ve gazetecilik eğitimi almış Umut Bayülgen ile anası ressam Ayla Hanım boşandılar. Bayülgen’in büyükbabası avukat Hamdi Üge bir dönem, Mustafa Kemal Atatürk’ün Kuran-ı Kerim’i Türkçe’ye çeviri ettirdiği Elmalılı Hamdi Yazır‘ın ailesinden, Rahime Hanım ile evliydi (büyükbabası toplamda beş evlilik yapmış oldu).

1970 senesinde anası ve babası, ayrıldıklarını anlamaması için Bayülgen’i, yatılı olan İstanbul Göztepe’deki Taş Mektep’e yazdırdı. Babası Umut Bey ondan sonra, Okan’a kent hatları vapurunda tanıştırdığı, avukat Doğudan Bayülgen ile ikinci evliliğini yapmış oldu ve çiftin ondan sonra Ozan ve Okşan isminde iki evlatları oldu. Ayrıldıktan sonrasında Bodrum’a yerleşen ve burada fotoğraf hayata geçirmeye devam eden anası Ayla Hanım ise bir süre sonrasında İsmet Görgün’le evliliğe ilk adımını attı.

1970‘te, Okan Bayülgen altı yaşlarındayken anası ve babasının ayrılmasından sonrasında büyükbabası ve anneannesi ile yaşamaya süregelen Bayülgen, Göztepe’deki Taş Mektep’ten ayrılarak Şişli 19 Mayıs İlkokulu’na geçti ve buradan mezun oldu. Galatasaray Lisesi‘nde öğrenimine devam etti ve okuldaki talebe kulüplerinden müzik, edebiyat, folklor şeklinde kollarda etkin oldu. Bir yıl iftiharla geçtiğini, ertesi yıl sınıfta kaldığını söyleyen Bayülgen, okuldaki son dönemlerinde Rasih Nuri İleri’nin bir akrabasına aşık olup da okula gitmeme durumu problem olmaya başladığında, anası Ayla Hanım onu yanına Bodrum’a çağırdı ve Galatasaray Lisesi’ndeki 6 yılından sonrasında Bodrum Lisesi’ne devam etti ve peşinden da Şişli Lisesi’nden mezun olarak 1984‘te lise eğitimini tamamladı.

Bu yıllarda psikiyatrik problemler yaşayan Okan Bayülgen, Türkiye’nin en meşhur psikiyatrlarından Metin Özek‘e gider.

Bunun peşinden 1984 senesinde Okan Bayülgen, fotoğraf eğitimi almak için Fransa‘ya gitti. Tours Üniversitesi Hukuk ve Ekonomik Bilimler Fakültesi’nde hukuk okumaya başladı. Arkasından düşünce değiştirerek aynı üniversitenin iktisat kısmına geçti. Fransa’da tanıştığı antikacı bir hanımla antika mezatlarına katıldı, üniversitedeki fotoğraf ve tiyatro kulüplerinde çalıştı. Orada bir yıl okuduktan sonrasında iktisat eğitimini de yarıda bırakarak Türkiye’ye döndü ve Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuar Kısmı sınavlarında başarı göstererek buradaki eğitimine başladı. 1989 senesinde mezun oldu ve aynı üniversitenin Toplumsal Bilimler Fakültesi’nde mastır yapmış oldu.

Devlet Tiyatroları’ndaki en genç yönetmen olarak 1989-1994 yılları aralığında çeşitli oyunlar yönetti. Bazı oyunlarda da oynayan Okan Bayülgen, 1991’de Şehir FM’de Son Saatler adlı bir programla radyoculuğa başladı. Bu sıralarda Genç Indiana Jones dizisinin Türkiye’de çekilen bölümünde rol aldı. 1993 yılı sonunda Trabzon Devlet Tiyatrosu’na tayini çıktı. Rejisi kendisine verilen bir oyun yönetim tarafınca kaldırılınca 1994 senesinde Devlet Tiyatrosu’ndan çekilme ederek şansını radyo ve tv alanında kullanmaya karar verdi. Radyolarda haber spikerliği ve programcılık hayata geçirmeye başladı. Televizyona geçtikten sonrasında da radyoda işler hayata geçirmeye devam etti. 1995’te Radyo Contact’ta çalışmaya başladı. 1997’de Kiss FM’de Okan Bayülgen On Air programını sundu. Bilhassa 1998 ve 1999 senesinde drive time’da gösterilen Radyo D’deki Yaşam Bilgisi programı ile dikkatleri çekti. Son olarak 2001 senesinde Radio Contact’ta, gene akşamın sıkışık trafik saatlerindeki Yol programı ile karşımıza çıktı.

Okan Bayülgen tv hayatına Satel TV’de klipler sunarak başladı ve ATV ekranlarında gece yarısında yayına süregelen Gece Kuşu adlı programı ile tanındı. Gece Kuşu‘nun peşinden late night show tarzını 100 gece süresince Tv Evladı ile devam ettirdi. 2 yıl kadar ekranlardan uzak kalan Bayülgen, bu aradan sonrasında Kanal D‘de gösterilen Zaga ile geri döndü. Devamlı değişen takımlar, skeçler, jenerikler, dekor, orkestra ve değişik program anlayışı, canlı telefon bağlantıları, içinde barındırdığı beklenmedik tuhaflıkları ve Medya Arkası ile kısa bir devrin haricinde Cumartesi geceleri gösterilen Zaga, Türk tv hayatındaki uzun soluklu, yeni bir anlayışın ürünü ve emsalsiz bir program olarak kendine çekirdek bir seyirci kitlesi oluşturdu. Okan Bayülgen, Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz ve Beyazıt Öztürk’le beraber sürecinin yükselen dört şovmeninden biri oldu.

2004‘de Hepimiz Bunu Konuşuyor ile karşımıza çıkan Bayülgen, keyifli olan fakat eğlence programı olmayan bu denemesinde; akademi, bilim, müzik, popüler kültür, medya dünyasından ve çeşitli sanat dallarından oldukca yönlü konuklarla beraber,kalite, eğlence ve izlenebilirliğin bir arada sunulmuş olduğu alternatif bir yayıncılık örneği sundu. 2005 gösterim döneminde Tv Makinası ile seyirciyle buluştuğunda, daima kendisi kadar ekibini de ön plana çıkaran Bayülgen bu sefer Hakkı Devrim ile beraberdi.

Okan Bayülgen, magazin ve basın üstüne takındığı eleştirel tavrıyla tv dünyasında gerçek devrimler yapmış, birçok tabu yıkmış, yansılamak etmeden yeni ve emsalsiz emek harcamalar yapmış bir isimdir. Vakit içinde programcılık anlayışında ve tarzında belirgin değişimler göstermekle birlikte, bir halde kendi çizgisini yaratıp koruyabilen Bayülgen bir röportajında “Kendinizi iyi mi tanımlarsınız?” sorusuna şu cevabı vermişti:

” Salak, aptal… Hepimiz kendine o sözleri kullanır esasen. Sözgelişi kendi kendine uyanıp, ne yakışıklıyım diyen insanın herhalde kafadan bir problemi vardır. Genel anlamda kendi kendimize kullandığımız sözler, ne salakmışım, ne aptalmışım, keşke o şekilde yapmasaydım. Kendi kendime kullandığım kelimeler salak ve geri zekalıdır…”

Beyaz perde oyunculuğuna, Mustafa Altıoklar‘ın yönetmenliğini yapmış olduğu 1996 yapımı İstanbul Kanatlarımın Altında filmi ile süregelen Okan Bayülgen, canlandırdığı Salih karakteriyle Sadri Alışık En İyi Adam Oyuncu Ödülü almış olduğu 1997 yapımı Ağır Roman, 1999 yapımı Duygusal, 2000 yapımı Oyun Bozan, 2001 yapımı Hemşo ve Komiser Şekspir, 2002 yapımı Sır Evlatları ve Gülüm adlı beyazperde filmlerinde; ek olarak Utanmaz Adam ve Size Baba Diyebilir Miyim? adlı TV dizilerinde rol aldı.

Okan Bayülgen etkisinde bırakan ses tonu, etkin vurgulamaları ve muntazam Türkçe’siyle aranan seslendirme sanatçılarından biri oldu ve bugüne dek çeşitli yabancı animasyonlar ve filmlerin (Shrek serisi, Garfield, …) Türkçe dublajında bulunmuş oldu. Uzun dönemdir reklam ve kampanya filmi seslendirmeleri icra eden Bayülgen, National Geographic dergisi tarafınca En İyi Sualtı Kitabı seçilen ve çeşitli ödüller alan Alptekin Baloğlu‘nun çekmiş olduğu fotoğrafların da yer almış olduğu Sualtından Yansımalar DVD’sinin Türkçe seslendirmesini de yapmış oldu.

Bir kaç yıl ilkin kendisine doğum gününde armağan edilen bir Leica M6 ile başladığını söylediği fotoğraf merakını, bugüne dek çeşitli firmalar için katalog ve moda çekimleri yaparak profesyonelleştirdi. Bayülgen’in, 2006 Mayıs ayında Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi’nde, Zekai Demir ile birlikte yaptıkları Madagaskar gezisinden fotoğrafların yer almış olduğu Baobab Yolu isminde sergisi açıldı ve bu analog çekimlerden oluşan fotoğrafların bulunmuş olduğu bir kitabı da yayımlandı.

Okan Bayülgen, 2009 senesinde yönetmen Metin Güngör’ün çekmiş olduğu “Renklerde Kaybolan Yaşam: Fikret Mualla” adlı beyazperde filmimizde oynadı. Türk Sineması’nda ilk kez bir ressamın yaşamının biyografik şekilde ele alındığı filmin yapımcılığını; Fikret Mualla Saygı şeklinde ressam olan Metin Güngör üstlendi. Metin Güngör, Renklerde Kaybolan Yaşam’ın hem senaristliğini yazdı, hem yönetti hem de meşhur ressamı oynadı. Filmimizde, Ali Poyrazoğlu, Bora Gencer, Şebnem Schaefer, Bedri Baykam, Selen Görgüzel, Bülent Seyran, şeklinde sanatçılar vazife aldı.

Birliktelikleri :
1.eşi:İlk evliliğini oldukca genç yaşta ve ilk eşiyle tanışmalarından yalnız 13 gün sonrasında bir Fransız hanımla icra eden Bayülgen, kısa devam eden bu ilişkisinden sonrasında iki kez daha nikah masasına oturdu.
2.eşi: Sonrasında reklamcı Amaç Hanım ile evliliğe ilk adımını attı. Fakat bu evlilik de boşanmayla sonuçlandı.
3.eşi: Okan Bayülgen üçüncü evliliğini ise 1997 senesinde oyuncu Zeyno Günenç ile yapmış oldu sadece çift 16 ay evli kaldıktan sonrasında 1998 senesinde boşandı.
4.eşi: Dördüncü evliliğini 1 ocak 2009 tarihinde Şirin Ediger ile yapmış oldu. Çift, Roma’daki Türk Büyükelçiliği’nde mütevazı bir nikah ile evliliğe ilk adımını attı. Bu evliliğinden “İstanbul” (d.2009) isminde bir kızı vardır. 2014 senesinde Şirin Ediger’den boşandı.

Okan Bayülgen, senelerdir Galata’daki zamanı Doğan Apartmanı’nda oturmaktadır.

2013 Mart ayında TV 8 ile yollarını ayıran Okan Bayülgen’in yeni adresi Beyaz TV oldu. Okan Bayülgen ek olarak 2013 senesinde Sadettin Saran‘ın sahibi olduğu104.2 frekansında gösterim icra eden Radyo Trafik İstanbul’da kitap okumaları dinleyiciyle buluşacak. Radyo Trafik Ankara’da 100.7 frekansından dinlenebilecek.

2013 senesinde Hakan Bayülgen ile kurduğu “Bayulgen & Bayulgen Danışmanlık Şirketi” ile marka ve görüntü danışmanlığı yapmaktadır.

2016 Altın Kelebek Ödül Töreni’ni sunan Okan Bayülgen’in, ‘Diriliş Ertuğrul’ dizisine yapmış olduğu yorum, ekiple aralarında bir gerginlik yaşanmasına niçin olmuş ve bu da bir krize dönüşmüştü. Yaşanmış olan kriz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a kadar ulaşmış, Bayülgen özür dilese de yarar etmemişti. Meşhur şovmen ise 2016 kasım ayında başlaması ihtiyaç duyulan programı iptal edilince, eğlence hayatına giriş yapmış oldu ve Bodrum’da ‘DadaSalon’u açtı.

Okan Bayülgen; Müzisyen Ebru Yaşar‘ın eşi iş adamı Necat Gülseven‘in sahibi olduğu 3N Medya Grubu çatısı altında kurulan yeni haber kanalı TV100’de Mayıs 2019 ayında çalışmaya başladı. Okan Bayülgen, TV100’de ‘Uykusuzlar Kulübü’ adlı programını her cumartesi saat 23.00’te sunacak.

Tv Programları :

1995 – Gece Kuşu
1996 – Tv Evladı
1998 – Zaga
2005 – Tv Makinası
2006 – Makina
2010 – Disko Kralı
2010 – Muhallebi Kralı
2011 – Kral Çıplak
2011 – Muhabbet Kralı
2012 – Medya Kralı
2013 – Makina Kafa
2013 – Muhallebi Kafa
2013 – Çıplak Kafa
2014 – Dada Dandinista
2015 – Dada
2019 – Uykusuzlar-kulübü

Rol almış olduğu tiyatro oyunları :
2006 – Sahibinden Kiralık : Ferhan Şensoy – Orta Oyuncular
1997 – Atları da Vururlar : Horace McCoy – İstanbul Gosteri Merkezi
1991 – Ufak Motzart : Jakop Lorey – İstanbul Devlet Tiyatrosu
1990 – Hapşırık : Anton ÇehovMichael Frayn – İstanbul Devlet Tiyatrosu
1990 – Masal Bahçesi : Ali Taygun – İstanbul Devlet Tiyatrosu
1989 – Kamuoyu : Aurel Baranga – Trabzon Devlet Tiyatrosu

Filmleri :
1992 – The Adventures of Young Indiana Jones: Daredevils of the Desert(Seslendirme)
1996 – İstanbul Kanatlarımın Altında
1997 – Ağır Roman
1998 – Utanmaz Adam (Dizi)
1998 – Mulan(Seslendirme)
2000 – Oyunbozan
2001 – Şrek(Seslendirme)
2001 – Komser Şekspir
2001 – Hemşo
2002 – Gülüm
2002 – Buz Devri(Seslendirme)
2002 – Sır Evlatları
2004 – Şrek 2(Seslendirme)
2004 – Garfield: The Movie(Seslendirme)
2005 – Robotlar(Seslendirme)
2006 – Yürekli Balık(Seslendirme)
2006 – Pembe Panter(Seslendirme)
2006 – Imtihan
2007 – Şrek 3(Seslendirme)
2007 – Çirkin Ördek Yavrusu ile Farecik(Seslendirme)
2007 – Donkey Xote(Seslendirme)
2007 – Duygusal
2008 – Garfield Güldürü Festivali(Seslendirme)
2009 – Renklerde Kaybolan Yaşam: Fikret Mualla (Beyaz perde Filmi)
2009 – Kanalizasyon (İmdat) (Beyaz perde Filmi)
2010 – Şrek: Sonsuza Dek Mutlu (Türkçe Seslendirme) (Beyaz perde Filmi)
2010 – Garfield 3 Boyutlu Süper Kahraman(Seslendirme)
2011 – Yürügari İbram (Reklam Yönetmeni) (Beyaz perde Filmi)

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir