Okan Buruk

Okan Buruk Biyografisi

Okan Buruk (d. 19 Ekim 1973), Türk orta saha oyuncusu. 2006/2007 sezonu itibariyle Galatasaray Spor Kulübü’nde forma giymektedir.

İlk olarak Büyükçekmece’de mahalli bir kulüp olan Karadeniz İdman Ocağı’nda oynadı. Her iki abisinin de futbolcu olması sebebiyle futbolla iç içe büyüdü ve 11 yaşlarında Galatasaray’ın alt yapısına girdi. 1992 senesinde Avrupa Gençler Şampiyonu olan Genç Ulusal Ekip’ın kaptanıydı. Trabzonspor’la oyanan bir kupa maçında ayağının kırılması sebebiyle bir süre yeşil sahalardan uzak kaldı. Sadece umudunu kaybetmeyerek oldukça çalıştı ve kısa sürede iyileşerek futbola geri döndü.

2001 senesinde İtalya’nın Inter Milan Kulübü’ne geçirme olurken, sürem bitiminden 3 Ay ilkin Inter’ le antak kalma imzaladığını kulübünden gizlemiş ve maçlara konsantre olamadığından tehlikeli sonuç Ankaragücü maçında 25 dakikada 2 sarı kart görerek takımını 10 şahıs bırakmıştır. Türkiye Ulusal Ekibi’nın 3. olduğu 2002 Dünya Kupası’nda forma giydi. Emre Belözoğlu ile beraber gittiği, 3 sürem oynadığı Inter’de fazla forma şansı bulamadı. 2004/2005 sezonu başlangıcında Beşiktaş’a geçirme oldu. 11 Temmuz 2006 tarihinde boş mukaveleye imza atarak eski kulübü Galatasaray’a geri dönmüştür.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir