Okan Demiriş

Okan Demiriş Biyografisi

Tarihsel mevzulara eğilen operalarıyla tanınan bestecidir.

Okan Demiriş, 9 Şubat 1942 tarihinde İstanbul, Cihangir’de dünyaya gelmiştir. Müziğe beş yaşlarında başladı. İstanbul Belediye Konservatuarı’nda keman eğitimi aldı. 1963 senesinde İstanbul Belediye konservatuarını bitirdikten sonrasında Ankara Devlet Konservatuarı’na geçti ve yüksek keman bölümünü derslik atlayarak 1964 senesinde mezun oldu.

Başarıya ulaşmış bir keman sanatçısı olan Okan Demiriş, fazlaca sayıda keman konçertosunu orkestra eşliğinde seslendi ve resitaller verdi.

1965-67 yılları aralığında yedek subay olarak askerliğini yapmış olduğu Doğu Anadolu’da, bestelediği “Hançerli Düzü”, “Posof”, “Digor”, “Pasinler” ve ”Handere” adlı orkestra süitleri halk müziği ezgilerinin etkilerini taşır.

Konservatuvar’da armoni, müzik teorisi ve keman öğretim üyeliğinin yanı sıra 1969 senesinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın Konzertmeister’liğini üstlendi. Gene bu zamanda, Yönetim Kurulu Üyesi, Orkestra Şefi ve Müzik Yönetmeni olarak vazife yapmış oldu. Ek olarak Kent Orkestrası ve Radyo Senfoni Orkestrası’nda çalıştı.

1979-1992 yılları aralığında İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne dört kez Müdür ve Sanat yönetmeni olarak atandı.

Okan Demiriş, “IV. Murat”, “Karyağdı Hatun” ve “Yusuf ile Züleyha” adlı tarihsel temalı operalarıyla halkın büyük takdirini topladı. Yurt içi ve haricinde eserleri, başarıyla icra edildi. Okan Demiriş, orkestra şefi olarak yerli – yabancı pek fazlaca opera ve baleyi yönetti. En fazlaca sahnelenen yapıtı IV. Murat operasıdır.

1990 senesinde ABD’de New York Senfoni Orkestrası’nı yöneten Demiriş’e, Boğaziçi Üniversitesi Senatosu tarafınca sanat ve kültürün gelişmesi yolunda seçkin hizmet ve katkılarından dolayı 1986 senesinde “Fahri Doktora” unvanı verildi.

Okan Demiriş’e Kültür ve Gezim Bakanlığı tarafınca 1991 senesinde “Devlet Sanatçısı” unvanını verildi. Armoni ve kuram üstüne kitap yazmıştır.

Okan Demiriş, 1966 senesinde opera sanatçısı Leyla Demiriş ile evliliğe ilk adımını attı.

Opera yapıtlarının yanı sıra, sanatçının halk müziği temalarından yararlanarak bestelediği fazlaca sayıda oda orkestrası eseri vardır. Gene eserleri içinde, 1971 senesinde bestelediği “Piyano Konçertosu” ile “Keman Piyano Süiti” bulunmaktadır.

Okan Demiriş, 18 Haziran 2010 tarihinde İstanbul’da 68 yaşlarında ölmüştür.

Eserleri:
Operalar :
IV. Murat – 3 mayıs 1980 dünya prömiyer
Karyağdı Hatun – 21 Aralık 1985 dünya prömiyer
Yusuf ile Züleyha – 24 mart 1990 dünya prömiyer
Büyük Hakan Alparslan
Deniz Kurdu

Orkestra süitleri :
Hançerli Düzü
Posof
Dior
Pasinler
Handere

Bale :
Rüyalar

Şan ve Orkestra için :
Konser Aryaları
Piyano Konçertosu
Keman-Piyano Süiti
Halk Türküleri üstüne düzenlemeler
Uyum
Dere
Boşlukta Aşk
Dadaşım

Tiyatro Müziği :
Hürrem Sultan

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir