Olay Hikayesi ve Durum Hikayesi Farkları

Bugün anlatmaya bağlı metinler içinde tür olarak mühim bir yerde bulunan “Öykü” türünün iki değişik biçimi karşımıza çıkmaktadır. Öykü türünün gelişimi içinde değişik tarzlarda ve anlayışlarda yazılan bu hikayeler uzun bir süredir birçok şahıs tarafınca benimsenmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Birbirinden keskin olarak ayrılıkları bulunan  “Vaka Hikayesi ve Durum Hikayesi” arasındaki belirgin farkları şu şekilde sıralayabiliriz:

OLAY HİKAYESİ

Adından da anlaşılacağı benzer biçimde vaka merkezli ilerleyip serim, düğüm ve çözüm bölümlerinden oluşan hikayelerdir. Bu tarzdaki hikayelerde vakalar ön plana çıkarılır ve öykü bitimine kadar coşku ile merak duygusu en üst düzeyde tutulur.  Vaka örgüsü, şahıs, süre ve mekan çerçevesine uygun olarak ilerler.

DURUM HİKAYESİ

Günlük yaşamdan herhangi bir durumun kesit olarak alınıp okuyucuya aktarıldığı hikayelerdir. Öykü planı serim, düğüm ve çözüm bölümlerinden oluşmaz. Öykü bittiğinde aslına bakarsak her şey eksikleri olan olacağından geri kalan kısım okuyucunun hayal gücüne bırakılır. Coşku ve merak duygusundan oldukca okuyucuda herhangi bir duygu oluşturmayı amaçlar.

Vaka ve Durum Hikayesi Arasındaki Farklar

Vaka hikayelerinde merkezde bir vaka varken durum hikayelerinde yaşamın herhangi bir bölümünden alınmış bir durum, kesit okuyucuya aktarılır.

→ Vaka konularında ifade süresince okuyucuda bir merak ve coşku duygusu oluşturulmak istenirken durum konularında daha oldukca bir duygu oluşturulmak amaçlanır.

→ Vaka konularında “Serim, düğüm ve çözüm” bölümleri bulunurken durum konularında bu bölümler yoktur.

→ Vaka öyküleri belirli bir sonla biterken durumda son okuyucunun hayal gücüne bırakılır.

→ Vaka konularında okuyucu olanı olduğu benzer biçimde okur, kendi düşüncesini katmaz fakat durum konularında okuyucu öykü sonunda kendi düşüncesini de bilhassa katar.

→ Vaka konularında mekanların şahıs üstündeki tesirleri üstünde durulurken durum konularında mekan önemsenmez.

→ Klasik hikayede vakalar gözlem yöntemiyle nesnel bir halde anlatılırken durum konularında kişisel duygular ve yorumlar ön plana çıkarılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR
PDF / Slayt
9.Derslik Ders Notları
Öykü Nedir?
Vaka Hikayesi
Durum Hikayesi
TYT Türkçe 
AYT Edebiyat

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir