Ömer Faruk Atabek

Ömer Faruk Atabek Biyografisi

Hat sanatı ustası

Ömer Faruk Atabek, 1933 Senesinde Afyonkarahisar‘da dünyaya gelmiştir. Meşhur matematikçilerden Ömer Fevzi Bey’in erkek evladıdır. İlk, orta ve Lise öğrenimini Afyon’da tamamladı. 1957 senesinde da “İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Fotoğraf Bölümünden” mezun oldu. Parlak zeka Kocamemi Atölyesi’nde tahsil gördü. Bu öğreniminin yanında, konuk talebe olarak, Süsleme Sanatları Kısmına devam etti. Burada geleneksel hat sanatına duyduğu ilgisini bu yöndeki çalışmalarla geliştirdi.

Akademi tahsil yıllarında “Doğu Süsleme Atölyesine” devam ederek hüsn-i hattı Mustafa Halim ÖZYAZICI’dan, Tezhip minyatürü Muhsin DEMİRONAT ve Rikkat KUNT’tan öğrendi. Topkapı’da Prof. Dr. A. Süheyl ÜNVER’in atölyesinde çalışmalarına devam etti; Ressam Onur AKDİK, Nezihe BİLGÜTAY ve Hüseyin Tahirzade BİHZAD’dan yararlandı. Necmettin OKYAY ve oğlu Sacit OKYAY’dan ebru, cilt ve kat’ı sanatlarını öğrendi.

Askerliğini İstanbul’da Askeri Müzede desinatör olarak yapmış oldu; kurulmasında emek verdi, Ankara’da Doğa Zamanı Müzesi ve Manyas Kuş Cenneti müzelerinin kurulmasında hizmet verdi. 1991 senesinde Konya Selçuk Üniversitesinden hüsn-i hat branşında sanatta yeterlik aldı. Ressam Abdullah Çizgen ile beraber Topkapı Müzesi Koleksiyonunda bulunan tabloların restorasyonunda vazife aldı.

Meşhur hattatlardan Halim Özyazıcı’nın yanında hat çalışmalarını olgunlaştırdı. Akademi yıllarında “Doğu Süsleme Atölyesi’ne” devam ederek hüsn-i hat ve tezhip minyatür üstünde çalıştı. Fotoğraf, Ebru, cilt ve kat ‘ı sanatlarını öğrendi.

1947 senesinde almış olduğu ilk ödül sanat yaşamının başlangıcı oldu. Üç kez Devlet Türk Süsleme Sanatları yarışmasında birincilik ödülü kazanan ATABEK müessese, dernek ve kurumlardan almış olduğu başarı ödüllerine haizdir. Afyon’da Mısri, Hacı Nuh, Yeşil Camii, Yarenler Camii, Ankara’da Çiğdemtepe Camii kubbe, dönem, mihrap ve kapı üstünde hat sanatına ilişik, Antalya Hotel Arinnada da kalemişi Kubbe tezyinatı, mimari yapılarda yer edinen eserleridir. Hüsn-i hat, tezhip ve minyatür branşında oldukça sayıda kişisel sergi açmış (Yurt içi ve yurt haricinde), kırktan fazla karma sergilere iştirak etmiştir. Fakültede tahsil görevlisi iken Kültür Bakanlığı’nın isteği üstüne usta sanatçı yetiştirme görevini üstlenmiş, Turkuaz Sanat Merkezinde de minyatür hocalığı yapmıştır. Atabek’in en mühim sanat özelliği aynen yeniden ve yansılamak etmekten kaçınmasıdır. 1991 senesinde Konya Selçuk Üniversitesi’nden Hüsn-i hat branşında sanatta yeterlilik aldı.

Afyon Karahisarı Camii’nin kubbe içi yazıları ve kemer yazısı, Hacı Nuh Camii mihrap yazıları, malum eserleri içinde yer alır. Geleneksel sanatımızın asaletini koruyarak onlara yeni boyutlar getirmiştir, yeni ufuklar açmış bu mevzuda oldukça başarı göstermiş olmuştur.

Yetiştirmiş olduğu usta sanatçılar Atabek’in açmış olduğu bu yolu benimseyerek sevmiş olarak ve ilhamlarını ondan alarak yapmış oldukları örneksiz çalışmalarıyla Atabek seçimi bir ekol haline gelmiştir.

Ömer Faruk Atabek 20.12.1999 senesinde Ankara‘da vefat etmiştir. Arzusu üstüne Afyon’daki Aile Kabristanı’na defnedilmiştir.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir