Ömer Faruk Eminağaoğlu

Ömer Faruk Eminağaoğlu Biyografisi

Ömer Faruk Eminağaoğlu, 1967 senesinde Artvin‘in ilçesi Şavşat’da dünyaya gelmiştir.

1988 senesinde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini tamamladı. Yurdun çeşitli yerlerinde ve Yargıtay’da, yargıçlık ve Cumhuriyet savcılığı görevlerinde bulunmuş oldu.

Hukuk ve demokrasi için örgütlenmenin vazgeçilmezliği, bu bağlamda yargı bağımsızlığı için de örgütlenmenin mecburi olduğu evrensel gerçeği ve deneyimi karşısında, yargıç ve savcılar bünyesinde vatanımızda ilk kez dernek ve sendika niteliğindeki örgütlenme çalışmalarını başlattı.

Türkiye’de yargıç ve savcıların örgütlenmesinde bir ilk olan Yargıçlar ve Savcılar Birliği’ni dernek statüsünde kurdu. Kısa adı YARSAV olan Birliğin kurucu başkanlığını ve bir dönem de başkanlığını yapmış oldu.

YARSAV’ın Internasyonal Yargıçlar Birliği dahil bir fazlaca internasyonal örgüte üyeliğinin gerçekleşmesini sağlayarak, ülkemizdeki yargıçlık ve savcılık mesleği ile ilgili konuların ilk kez internasyonal alana taşınmasını sağlamış oldu.

Gene Türkiye’de yargıç ve savcıların ilk sendikası olan YARGI-SEN‘in kurucu başkanlığını ve bir dönem de başkanlığını yapmış oldu. Bu sendika kapatılınca, halen yargıç ve cumhuriyet savcılarının tek sendikası olan Yargıçlar Sendikası’nın kuruluşunda yer aldı ve kurucu başkanlığını ve bir dönem de başkanlığını yapmış oldu. Verilen hukuk mücadelesi ile bu sendikanın kapatılmayarak, yaşatılmasını sağlamış oldu. Anılan örgütler adına açmış olduğu davalar ve katılmış olduğu etkinlikler yöntemiyle, hukuk ve demokrasi için savaşım verdi. Birçok demokratik kitle örgütünün organlarında vazife aldı. Halen birçok demokratik kitle örgütünde üyeliği devam etmektedir.

Hukuk ve demokrasi alanında; pek fazlaca panele konuşmacı olarak katıldı, etkin hukuk mücadelesi sürecinde, İstanbul Barosu Mahmut Esat Bozkurt Hukuk Ödülü, Dil Derneği Onur Ödülü olmak suretiyle birçok ödül aldı.

Mesleki, hukuksal ve güncel mevzularda, yazılı ve toplumsal medyada tertipli ve devamlı olarak yazılarını sürdürmektedir. Hukuk ve demokrasi mücadelesi sürecinde ve bu mücadelesi sebebiyle, görevde iken en fazlaca yargılanan ve en fazlaca soruşturulan yargıç ve savcı oldu.

Hakkında oluşturulan dört ceza davasından da beraat etti. Halen Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamasıyla hakkında devam eden bir ceza soruşturması bulunmaktadır. Gene bu bağlamda en fazlaca disiplin soruşturması geçiren yargıç ve cumhuriyet savcısı oldu.

Hukuk, demokrasi ve laiklik mücadelesini mevzu alan eylemleri gerekçe gösterilerek, sürgün niteliğindeki yer değişiklik yapma cezası sebebiyle Çankırı‘ya atandı.

2015 yılı Milletvekili Genel Seçimlerinde, seçilme hakkını kullanmak için, yargıçlık mesleğinden ayrılmış olup, aday gösterilmemesi üstüne, bu durum yasal engel oluşturduğundan, yargıçlık mesleğine dönemedi. Halen Ankara’da özgür avukatlık yapmaktadır.

2018 yılının Ocak ayında Umut Kocasakal ve Muharrem İnce‘nin peşinden Ömer Faruk Eminağaoğlu da CHP Genel Başkan adaylığını deklare etti. CHP‘nin 3-4 Şubat 2018 tarihinde yapılacak 36. Olağan Kurultayı öncesinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu‘nun karşısına 3. rakip de çıkmış oldu. Sadece kafi imza toplayamadığı için aday olamadı.

Genel başkanlık için Kemal Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce‘nin yarıştığı CHP’nin 3 Ocak 2018 cumartesi günü meydana getirilen 36’ncı Olağan Kurultayı’nda meydana getirilen seçimde Kemal Kılıçdaroğlu tekrardan genel başkanı seçildi.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir