Ömer Faruk Osmanoğlu

Ömer Faruk Osmanoğlu Biyografisi

Son Osmanlı Halifesi II. Abdülmecid’in oğlu ve son Osmanlı Padişahı Sultan Vahdettin VI. Mehmet’in damadı olan, bununla beraber Fenerbahçe Spor Kulübü’nün 19191924 yılları aralığında başkanlık koltuğuna oturmuş olan Türk asilzade.

Ömer Faruk Osmanoğlu, 27 Şubat 1898 tarihinde, İstanbul’da dünyaya geldi. Babası son Osmanlı Halifesi II. Abdülmecid, anası ise saray erkanından Şehsuvar Hanım’dı. Faruk Osmanoğlu’nun ek olarak değişik bir anneden dünyaya gelmiş olan bir kızkardeşi daha bulunmaktaydı.

Galatasaray Lisesi (o zamanki adıyla Mekteb-i Sultani)’den mezun olmasının arkasından Almanya’ya giderek burada bulunan Potsdam Askeri Akademisi’nden eğitim alan Şehzade Ömer Faruk, I. Dünya Savaşı’na katılarak Verdun Cephesi’nde çarpıştı. Savaşın arkasından İstanbul’a dönerek Sultan Vahdettin VI. Mehmet’in kızı olan Sabiha Sultan ile evlenen Ömer Faruk, bu evlilikten üç kız evlat sahibi oldu.

Kaiser Wilhelm-II’in daveti üstüne Almanya’ya giden Osmanlı heyeti içinde yer edinen Ömer Faruk, Kurtuluş Savaşı’nın başlaması sonucunda, 1921 senesinde Ulusal Savaşım’ye katılmak için Anadolu’ya geçti, fakat Ankara Hükümeti yetkilileri Osmanlı Hanedan mensuplarından birisinin Ulusal Savaşım’de etkili bir pozisyon almasını istemediklerinden kendisini İstanbul’a geri gönderdiler.

4 Mart 1924 tarihinde, Ulusal Savaşım’nin başarı göstermiş olmasını takiben TBMM tarafınca çıkartılan bir kanunla hilafet sistemi kaldırıldı ve de Osmanlı Hanedanı sınırdışı edildi. Şehzade Ömer Faruk Osmanoğlu’da bu kanun kapsamında Türkiye’den ayrıldı ve tekrar ülkeye dönme şansı elde edemedi. 45 senelik bir sürgün yaşamının arkasından 28 Mart 1969 tarihinde, Kahire’de hayata gözlerini yuman Ömer Faruk Osmanoğlu’nun naaşı, 1974 senesinde çıkarılan bir kanuna dayanılarak 10 Mart 1977 tarihinde Türkiye’ye getirildi ve II. Mahmut Türbesi’ne gömüldü.

Başarıya ulaşmış bir asker ve Osmanlı Hanedanı üyelerinden birisi olmasının yanı sıra, periyodunun en mühim spor adamlarından birisi olan Ömer Faruk Osmanoğlu, 19191924 yılları aralığında, toplam 5 yıl kesintisiz Fenerbahçe Spor Kulübü’nün başkanlığını yapmış oldu.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir