Ömer İzgi

Ömer İzgi Biyografisi

Milliyetçi Hareket Partisi’nin kurucularından olan siyasetçi ve hukukçu.

Ömer İzgi, 1940 senesinde Konya‘nın Doğanhisar ilçesinde hayata merhaba dedi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonrasında aynı fakültede Elbirliği Mülkiyeti (Uygar Hukuk) alanında master yapmış oldu.

Başbakanlık Başuzmanlığı görevinde bulunan ve bir süre özgür avukatlık meydana getiren Ömer İzgi, 7 Temmuz 1983‘de kurulan Tutucu Parti‘de (MP) kurucu üye oldu. MP, 30 Kasım 1985‘de Milliyetçi Emek harcama Partisi (MÇP) adını aldı ve Ömer İzgi, MÇP’de Genel Yazman Yardımcılığı görevine getirildi.

24 Ocak 1993’te meydana getirilen Muhteşem Kongreyle MÇP, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) adını aldı. İzgi, MHP Ankara İl Başkanlığı, hemen sonra MHP Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuş oldu.

18 Nisan 1999 Genel Seçimlerinde MHP’den Konya Milletvekili olarak Parlamento’ya giren Ömer İzgi, MHP Grup Başkanvekilliği görevini de yürüttü.

21. Dönem 3. Yasama Yılı başlangıcında TBMM Başkanlığı’na adaylığını koyan İzgi, 18 Ekim 2000‘de meydana getirilen dördüncü tur oylamada TBMM’nin 22. Başkanı oldu.

Evli ve dört çocuk babası olan Ömer İzgi’nin; “Seçim Kanunları“, “1982 Anayasası“, “Siyasal Partiler Kanunu“, “Milletvekili Seçimi Kanunu“, “Yerel İdareler Seçimi Kanunu“, “298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri“, “Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Açıklamalı“, “İçtihatlı ve Örnekli Tazminat Davaları – Borçlar Hukuku Davaları” adlı eserleri bulunuyor.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir