Ömer Onan

Ömer Onan Biyografisi

Fenerbahçe Ülker ve Türkiye Basketbol A Ulusal Ekibi formalarını giymekte olan Türk basketbol oyuncusu. 8 kez Türkiye Ligi Şampiyonluğu, 5 Türkiye Kupası Şampiyonluğu ve 5 kez Cumhurbaşkanlığı Kupası Şampiyonluğu yaşamış olan Onan, 2010 senesinde Dünya Şampiyonası’nda 2. olan ulusal ekip kadrosunda da yer almıştır.

Ömer Onan, 4 Şubat 1978 tarihinde, Mersin’de dünyaya geldi. Basketbola Tarsus Çukurovaspor’da süregelen Onan, ondan sonra Efes Pilsen ekibine geçiş yaparak ustalaşmış basketbol kariyerine başladı.

19961997 sezonunda Efes Pilsen forması altında ilk lig maçına çıkan Onan, 19962004 yılları aralığında Pilsen takımının kadrosunda yer aldı. Bu seneler içinde 4 Lig Şampiyonluğu, 4 Türkiye Kupası, 3 Cumhurbaşkanlığı Kupası ve de 2 kez Euroleague 3.’lüğü yaşayan deneyimli şutör, ek olarak ulusal takımın olmazsa olmaz isimlerinden birisi oldu. 2001 senesinde A Ulusal Ekip’la birlikte katılmış olduğu Avrulpa Şampiyonası’nda finale kalan kadroda yer aldı.

20042005 sezonunda Fenerbahçe’ye aktarma olan Onan, 20052006 sezonunu Ülker’de geçirdi ve 20062007 sezonunda Fenerbahçe Ülker takımına aktarma oldu. Fenerbahçe Ülker ekibi altında başarı göstermiş sezonlar geçiren deneyimli basketbolcu 3 Lig Şampiyonluğu, 1 Türkiye Kupası ve 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası’nın sahibi olmayı başardı.

Umut Ulusal Ekip’da oynadığı yıllarda bir Avrulpa Şampiyonluğu Kupası’nı müzesine götürmüş olan Onan, A Ulusal Ekip’ın da değişmez isimlerinden birisi olmayı başardı ve 2001 FIBA Avrulpa Şampiyonası’da gümüş madalya alan kadroda yer aldı.

A Ulusal Basketbol Ekibi ile 100’ün üstünde ulusal maça çıkmış olan ve takımın en tecrübeli oyuncularından birisi olan Ömer Onan, 2010 senesinde düzenlenen FIBA Dünya Şampiyonası’nda ikinci olmayı başaran Türkiye A Ulusal Basketbol Ekibi ekibi içinde yer almış ve de ülkemize büyük bir onur getirmiştir. Başarıya ulaşmış basketbolcu halen Fenerbahçe Ülker forması altında etken spor yaşamına devam etmektedir.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir