Ömer Özkan

Ömer Özkan Biyografisi

Plastik ve Rekonstrüktif ve Güzel duyu Cerrahi uzmanı. Türkiye’de ilk yüz naklini, Dünyada ilk kez kadavradan rahim naklini gerçekleştirmiş oldu.

Ömer Özkan, 31 Aralık 1971 tarihinde Ankara, Haymana’da dünyaya gelmiştir. Ankara’nın Haymana İlçesi’nde oturan manifaturacı baba Mustafa Özkan ve ev hanımı annenin 6 çocuğundan birisidir.

İlkokulu ve ortaokulu Haymana’da tamamlamış oldu. 1988 senesinde Ankara Bahçelievler’deki Cumhuriyet Lisesi‘nden mezun oldu. 1995 senesinde da Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden tabip olarak mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı’nda 1995 senesinde başladığı uzmanlık eğitimini 2001 senesinde tamamladı.

Ömer Özkan, dünyada mikro cerrahi mevzusunda en ileri iki ülke olan Japonya ve Tayvan‘da 6’şar ay kaldı, Avrupa Plastik Cerrahi Derneği’nin verdiği bursla da Almanya‘nın Münih kentinde 3 ay emek verme yapmış oldu. 2004 senesinde Japonya’da 6 ay Tokyo Üniversitesi’nde Perforator Flepler ve Supermikrocerrahi, 2005 senesinde 6 ay Tayvan IShou Universitesi, E-Da Hastanesi, 2006 senesinde 3 ay Almanya, Münih’te Bogenhausen Technical University, EURAPS Young Plastic Surgeons’da fellowluk yapmıştır.

2004 senesinde destek doçent, 2006 senesinde doçent oldu. Aralık 2011 tarihinde profesör oldu.

Prof.Dr. Ömer Özkan, Antalya, Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Güzel duyu Anabilim Dalı Öğretim Üyesidir. Burada Prof.Dr. Ömer Özkan ve ekibi, Türkiye’nin ilk çift kol naklini Cihan Topal’a , Türkiye’de ilk yüz naklini Uğur Acar isminde bir adama ve dünyada kadavradan ilk rahim naklini Derya Sert isminde bir bayana gerçekleştirmiş oldu. Ek olarak Türkiye’nin ilk tam yüz naklini de ekibiyle beraber gerçekleştirmiştir.

Prof.Dr. Ömer Özkan, 27 Eylül 2010’da yapmış olduğu çift kol nakliyle adını Türkiye‘ye duyurdu. trafik kazasında yaşamını kaybeden 23 yaşındaki Fatih Demirel’in kolları ekip tarafınca kollarını silaj makinesine kaptıran 31 yaşındaki Cihan Topal‘a nakledildi. Bu başarıya ulaşmış operasyon Türkiye’nin ilk çift kol nakil operasyonu olarak literatüre geçti. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinde meydana getirilen ameliyatın dünyada 16’ncı, Türkiye’de ise ilk çift kol nakli bulunduğunu belirtti.

21 Ocak 2012 tarihinde Atilla Kavdır’a çift kol ve bacak nakli yapılmış, 25 gün yoğun bakımda kaldıktan sonrasında servise alınmıştı. Kavdır, nakilden 69 gün sonrasında basın mensuplarının karşısına geçirilip taburcu edilmişti. Fizik tedavisinin daha kolay geçirilmesi için Kavdır tekrardan 2 Nisan tarihinde hastaneye yatırılmıştı. Sadece 1 Mayıs 2012 tarihinde kan zehirlenmesi ve düşük gerilim sebebi öne sürülerek yoğun bakıma alındı ve 04 Mayıs 2012 tarihinde öldü.

Prof.Dr. Ömer Özkan’ın ekibinde olan eşi Yrd.Doç.Dr. Özlenen Özkan’da Plastik Cerrahi Uzmanı olup hem de Antalya Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Güzel duyu Anabilim Dalı Başkanıdır.

Prof. Dr. Ömer Özkan’ın ilgilenilmiş olduğu uzmanlık alanlarından bazıları şunlardır; Yüz ve vücut estetiği, meme rekonstrüksiyonu, doku kayıplarının onarımı, yüz siniri felcinde yüz kaslarının restorasyonu, mandibula rekonstrüksiyonu, ürogenital cerrahi vb. ilgilenilmiş olduğu mevzular arasındadır.

Prof. Dr. Ömer Özkan 2013 eylül ayına kadar 4 yüz nakli, ilk çift kol ve kadavradan rahim naklini gerçekleştirmiş oldu.

Akdeniz Üniversitesi’nde uzman olarak çalışan Ömer Özkan, 2002 senesinde asistan olarak işe süregelen Özlenen Özkan ile tanıştıktan 5 yıl sonrasında yaşamını birleştirdi.

Ömer Özkan, Akdeniz Üniversitesinde görevli Plastik Cerrahi Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Özlenen Özkan ile 2007 yılından beri evlidir. Zeynep Lara (d.2010) ve Lidya Naz (d.2013) adlı iki kız evladı vardır.

2 Şubat 2016 tarihinde Mustafa Sağır‘a çift kol nakil ameliyatı gerçekleştirmiş oldu.

26 Kasım 2019 tarihinde Türkiye’nin dördüncü çift kol nakili Yusuf Oğuz Şimşek adlı hastaya yapılmış oldu.

Ödülleri :

2002 – PSEF (Plastic Surgery Educational Foundation) Scientific Essay Contest Junior Basic Science Ödülü,
2005 – EURAPS Young Plastic Surgeons Scholarship bursu
2007 – Akdeniz Üniversitesi Teşvik ödülünü aldı.
2012 – Türk Sıhhat Sen tarafınca ‘senenin hekimi’ ödülü verildi.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir