Ömer Üründül

Ömer Üründül Biyografisi

1986 yılından bu yana gerçekleşen pek oldukça büyük futbol organizasyonunda yorumcu olarak vazife almış olan Türk spor yorumcusu ve iş adamı. Türkiye A Ulusal Futbol Ekibi’nın 1996 yılından bu yana neredeyse tüm maçlarında yorumcu olarak vazife almış olan Üründül, Ulusal Yorumcu ünvanını kazanmıştır.

Ömer Üründül, 1950 senesinde, İstanbul’da Verda Hanım ve Sedat Üründül çiftinin oğlu olarak dünyaya geldi. Fransız Saint Benoit Lisesi’nde okudu ve 10. sınıfta iken Şişli Koleji’ne geçti, 1969 senesinde nezun oldu. arkasından İstanbul Üniversitesi’ne kayıt olan Üründül, burada İşletme üstüne eğitim aldı ve 1975 senesinde mezun oldu.

Babası Mustafa Kemal Atatürk Barajı benzer biçimde büyük projeleri gerçekleştiren Ata İnşaat’ın yönetim kurulu başkanı olan Sedat Üründül olan Ömer Üründül’ün kendisi de başarıya ulaşmış bir iş adamı. Tat Besin’nın %30 oranında hissedarı, Ytong Tüm ortaklık’în yönetim kurulu üyesi olan Üründül, maddi imkanlarının kafi olması ve de bağımsız bir yazar olmak istemesi sebebiyle yorumculuktan para almadığını kaydetmekte.

Meslek hayatına 1977 senesinde Yapı Mal A.Ş. adıyla kurduğu yapı malzemeleri pazarlama şirketi ile adım atmıştır. Yapı Mal A.Ş. zamanının büyük şirketlerinden Entegre Kireç Fabrikasının %60’lık Pazar oranı, gene sürecinin en büyük mermer fabrikası olan Göksan Göynük’ün ve Nuh Çimento’nun ana bayisi olarak Mustafa Kemal Atatürk Barajı’nın yapım aşamasında tüm taahhüt işlerini üstlenmiştir.

Hem de, 1987 senesinde kurduğu Hurdemir Ltd Şti. İle de Mustafa Kemal Atatürk Barajının hurda demirlerinin pazarlamasını yapmıştır. Şirket Ereğli Demir Çelik Fabrikasının da bayiliğini yapmıştır. Ömer Üründül bu şirketlerde bilfiil çalışmış ve bu iki şirket 1993 senesinde Mustafa Kemal Atatürk Barajı’nın inşaatının bitimiyle kapatılmıştır.

Burger King ve Ytong Türkiye şirketlerinin hissedarı ve yönetim kurulu üyesi olan Ömer Üründül, inşaat, besin, eğlence ve bilhassa enerji sektöründe çeşitli faaliyetler gösteren Sedko İnşaat A.Ş. ve Üründül Enerji Yatırımları A.Ş.’nin de kurucu ortaklarındandır ve halen Yönetim Kurulu Üyesi olarak vazife almaktadır.

Babasının yanında asla çalışmayan Ömer Üründül, kendi işini kurar. Ilkin kireç pazarlamacılığı işi yapar. Sonrasında Mustafa Kemal Atatürk Barajı‘nın yapılması ile şehirleşmeye başlamış olan bölgede inşa edilecek otel, cami, okul binası benzer biçimde inşaatları ortakları ile birlikte onun şirketi gerçekleştirir. Bugün ise babası hemen hemen ‘işin başına geç’ demediğinden bir tek kendi işlerini yürütmeye devam eden, babasının ortağı olduğu Ytong’da yönetim kurulu üyeliği bulunan, Türkiye’de bir benzeri daha yapılmamış, Mehmet Ali Erbil ile Emel Sayın‘ın oynadığı Aşkım Aşkım adlı dizi ile Ateş Hattı benzer biçimde programların da çekimlerinin yapıldığı bir film platosu sahibi olan, fast food sektörünün mühim şirketlerinden Burger King‘de yüzde 15 hissesi bulunan Ömer Üründül, özelde futbola, genel anlamda de spora olan merakı sebebiyle kırılması zor garip rekorların da sahibidir. 1978-1988 yılları aralığında, ikinci ve üçüncü ligde iken İstanbulspor‘da yöneticilik icra eden, ekip maddi sıkıntıya girip de teknik direktör sıkıntısı olduğunda 2-3 haftalığına takımın hocalığını da üstlenir.

Ömer Üründül, 1980 yılından beri kendi imkanları ile dünya kupaları, Avrupa şampiyonaları ve olimpiyatların en sadık seyircisi olur. 1988’de Seul Olimpiyatları’nda günün yarısını spor müsabakası izleyerek geçirir. 1986 senesinde dünya kupası maçlarının oynandığı Meksika‘da 24 saat içinde üç ayrı şehirde oynanan maçları izler: “Bu bir rekordur. En fazla maça giden spor yazarı unvanı ondadır.” Üründül aslına bakarsan bu merakı yüzünden spor yazarı olmuştur. Spor organizasyonlarında devamlı karşılaşmış olduğu, 1986’daki dünya kupası maçlarından sonrasında da dostluğunu iyice ilerlettiği, 1988‘deki olimpiyatlarda ise ‘Sen bu işi oldukça seviyorsun. Bizlere yazı yaz’ diye teklif almış olduğu Tercüman gazetesi spor müdürü Necip Kapanlı vesilesi ile Üründül spor basınına iştirak etmiştir. Tercüman adına ilk izlediği maç Sarıyer –Sakaryaspor maçıdır. Ömer Üründül, bugün de büyük–ufak maç ayrımı yapmadan, nerede ise oynanan tüm maçlara gitmeye devam etmektedir. Trabzon‘da oynanan bir 2. lig maçı Akçaabat Sebat –İzmir maçı bile onun ilgi alanına girmektedir.

Üründül, futbol yorumculuğa ilk olarak 1986 senesinde, Tercüman Gazetesi ile başladı. Izleyici olarak bulunmuş olduğu Meksika, Dünya Kupası’nda, Tercüman Gazetesi’nin spor müdürü Necip Kaplanlı ile tanışan Üründül, Kaplanlı’nın önerisi üstüne ilk futbol yorumlarını bu turnuva sonrasında gerçekleştirmiş oldu. Başarı göstermiş yorumcunun ilk A Ulusal maç yorumunu ise 1996’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda gerçekleşti.

1996 Avrupa Şampiyonası, 2000 Avrupa Şampiyonası çeyrek finali, 2002 Dünya Kupası ve 2008 Avrupa Şampiyonası maçlarının tamamında gerçekleşen Türkiye A Ulusal karşılaşmalarını yorumlayan Üründül, bu özelliği sebebiyle Ulusal Yorumcu ünvanını kazanmıştır.

Futbol haricinde basketbol maçları da yorumlayan Üründül, verdiği bir röportajda futbol ve basketbol haricinde voleybol ve tenis maçlarını da yorumlayabilecek data ve kabiliyete haiz bulunduğunu belirtti.

1982 yılından bu yana gerçekleşen tüm Dünya Kupası maçlarının yanı sıra, Avrupa Ligi’nde gerçekleşen pek oldukça mühim karşılaşmayı da yerinde izleyen Üründül, Türkiye’de futbol yorumculuğuna kolektif oyun, çizgi defans ve benzeri pek oldukça teknik terimi yerleştiren insan olarak biliniyor.

Ömer Üründül, 2010 Dünya Kupası’nda TRT-1’in canlı maçlarda kullandığı tek yorumcu oldu. Bu organizasyonda oldukça fazla tepki alan Üründül, seyirciler tarafınca ağır bir halde eleştirildi, web sitelerinde “vuvuzela ile birlikte dünya kupasını batıran iki şeyden birisi” benzer biçimde ağır hakaretlere maruz kaldı. TRT eleştirilere kulak vererek Dünya Kupası’nın sona ermesinin arkasından Üründül ile yollarını ayırdı.

Ömer Üründül halen Sabah gazetesinde spor yazılarını yayınlamakta ve ticaretle uğraşmakta.

Ömer Üründül, 1976 senesinde Pınar Hanım’la yapmış olduğu birinci evliliğinden Mert ve Aslı isminde iki evladı vardır.

Ömer Üründül, 1990 senesinde Vildan Manisalıoğlu ile yapmış olduğu ikinci evliliğinden 1 oğlu vardır.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir