Örnek İş Projeleri

Bu yazımızda bazı örnek iş projeleri ve projeyi hazırlama aşamalarından özetlemek gerekirse anlatmak istiyoruz.

Ilk olarak izah edelim daha ilkin hazırlamış olduğumuz yada onaylanan bir iş projemiz olmadı. Fakat çevremizde gördüğümüz , duyduğumuz kadarıyla bir iş projesi iyi mi hazırlanmış olur, hangi aşamalar vardır benzer biçimde sorulara özetlemek gerekirse yanıt verelim.

Bilhassa Başbakanlık, İşkur, Kosgeb benzer biçimde kurumların bazen bağışlama, faizsiz kredi v.b. benzer biçimde destek programları olunca istihdama yönelik yeni bir iş projesi hazırlamak isteyenlerin yararına olabilir diye düşündüğümüz bazı noktalara değinelim.

Ilk olarak yeni ortaya çıkan sektörler, fazla yapılmayan projeler, örneksiz fikirler ortaya konularak projeyle ilgili ön emek verme yapılır. İş kurulması , mevzuat, işin gerektirdiği donanım, edinim, lüzumlu malzemeler v.b. benzer biçimde tüm faktörler yazılarak tek tek değerlendirildikten sonrasında yapılmasına karar verilen projenin yazılmasına geçilir. Ben sizlere www.kisacaozeti.com üstünde örnek bir takı mağazası projesinin ortaya çıkma aşamalarını yazacağım.

Sizler bunu kendinize bakılırsa düşünüp tartabilirsiniz. Isterseniz bu örnekteki aşamalardan yararlanarak kendi projeniz için dayanak noktası yapabilirsiniz.

Şimdi ben bir takı mağazası açmayı düşünüyorum diyelim. İçerisinde hediyelik eşyalar, geleneksel kültürel ürünler, boncuk, süs ve öteki bijuteri ürünleri de olacak olan bu takı mağazasının iyi mi açılabileceği ile ilgili lüzumlu mevzuatı ve yukarda saydığım mevzuları iyice araştırdıktan sonrasında bu projenin öteki yapılmış projelerden ne benzer biçimde farkları olması icap ettiğini müsvedde olarak düşündükçe not alıyorum.

Takı mağazamın kendine özgü farklılıklarını aklıma geldikçe toplarken bununla beraber lüzumlu maliyet hesaplamaları v.s. de halletmeye çalışıyorum.

Mağazamı nerde açabileceğime dair fikirler geliştirdikten sonrasında birkaç tane alternatife kadar düşürüyorum.

Faaliyette bulunacak işyerimin adını belirliyorum.

Projemi yazmaya başlarken ilk olarak iş yeri yada şirket adını yazıyorum ve adını niçin bu şekilde deçtiğime dair kısa bir izahat ile tamamlıyorum.

Sonrasında faaliyette bulunacağım alanları teker teker tamamlayıp her yapacağım işin detaylarına giriyorum.

Örnek olarak “hediyelik duvar panoları imalatı ve satışı” şeklinde bir etkinlik alanının karşısına işin tam olarak iyi mi yapılmak istendiği, bu mevzuda piyasada iyi mi bir gereksinim olduğu, ürünün imalat aşamaları, satışın iyi mi yapılabileceği, kar marjinali v.b. mevzulara özetlemek gerekirse giriyorum.

Bunun benzer biçimde öteki yapacağım tüm faaliyetlerimi de bu şekilde açıyorum.  

Proje uygulama yerim hakkında data veriyorum.

Mevcut durum hakkında data veriyorum.

İş ile ilgili ne kadar data ve deneyime haiz olduğumu, gördüğüm eksikliklerin neler bulunduğunu açıklıyorum.

Proje yazımı esnasında “Projenin Amacı ve Öne sürülen sebebi” şeklinde bir başlıkta birazcık uzun ve detaylı olarak projenin toplumsal , ekonomik, ticari taraflarını ve beklentilerimi sıralıyorum.

Proje Yararlanıcıları şeklinde açtığım başlıkta kendimi olabildiğince detaylı bir halde tanıtıyorum.

Proje uygulama aşamalarını baştan sona kadar yeni bir başlıkta açıklıyorum.

Örnek olarak Etkinlik 1 : … adreste … kira bedeliyle 1 senelik antlaşmayla şu özelliklere haiz mağazayı kiralayarak ürün satışı yapmayı düşünüyorum.

Etkinlik 2 : Dükkanda belirttiğim düzenlemeler yapılacak..

FAaliyet 3 : Lüzumlu olan demirbaşlar temin edilecek..

Yukarıda verdiğim örnekte olduğu benzer biçimde tüm faaliyetlerimi sırasına bakılırsa ard arda ekliyor ve açıklıyorum.

Bir başlık ile Uygulama Yöntem ve Yönetimi mevzusuna değiniyorum.

Hemen sonra gider hesaplamaları mevzusunda detayları dosyama ekliyorum

İşletme giderleri, demirbaş alımı, işlenecek ürün alımı, öz kaynak katkısı benzer biçimde ekonomik değerleri ekler halinde dosyama iliştiriyorum.

Satışını yapacağım ürünleri teker teker tutarları ve yapmak istediğim kar oranlarıyla ekliyorum.

Proje yazımının sonunda Projenin sürdürülebilirliğine dair kısa bilgiler veriyorum.

Ekleri ekliyorum.

Projemi sonlandırıyorum.

Bilhassa İşkur,Kosgeb v.b. benzer biçimde kurumların verdikleri Girişimcilik eğitimlerinde sanıyorum daha muntazam bir halde bunlara değineceklerdir. Fakat ben özetlemek gerekirse bildiğime göre neler yapmamız lazım hatırlatmak istedim. Heralde bu bilgiler yüzde yüz işe yarayacak , kati netice verecek bilgiler olmayabilir. Fakat buraya sizin için bir düşünce vermesi amacıyla kaydettik.

Ümit ederim yeni iş kuracaklar , proje yazacaklar için en azından temel bir düşünce vermiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir