Orta Taş Devri

Orta Taş Devri (Mezolitik) (M.Ö. 10.000 – M.Ö. 8.000)

Orta Taş Devri

Mezolitik Dönemde Dünyada iklim günümüzdeki şeklini almaya başladı. Dünya ısınmaya başlayınca buzular Dünyanın büyük bir kısmında yavaş yavaş çekildi. Buzulların çekilmiş olduğu bölgeleri ise geniş ormanlar kapladı.

Paleolitik Dönemde Dünyanın büyük kısmı buzullarla kaplı olduğundan hayvanlar belirli bölgelerde yaşamak zorunda kalıyorlardı. İnsanların yaşadıkları bölgeler çoğu zaman ısının daha yüksek olduğu deniz ve ırmak kıyılarıydı. İnsanlarda bu yerlerin yakınlarına yerleşerek, kolaylıkla avlayacak hayvan bulabiliyorlardı. Yeni dönemde orman alanları genişleyince hayvanlar da ormanların derinliklerine yayıldılar. Bazı hayvan türleri yeni koşulara uyum sağlayamadılar. Yeni koşullara uyum sağlayamayan hayvan türleri ortadan kalktı.

Yeni durumun insanoğlunun yaşantısına kolaylık getirmiş olduğu düşünülebilir, sadece insanoğlunun yeni koşullara uyması kolay olmadı. Av hayvanlarının peşinden ormanlara dalan insanoğlu, hayvanları yakalamakta zorlandılar, kimi zaman de kendileri av oldular. Yeni şartlara uymakta zorluk çeken insan nüfusu azalmaya başladı. İnsanlar avlanmada karşılaştıkları güçlükleri kopeği evcilleştirerek aştılar. Köpek yardımıyla insanoğlu ormanların derinliklerinde daha kolay avlarını bulabildiler.

Geniş alanlarda yaşayan insan doğayı daha yakından tanımaya başladı. Tohumları toprağa ekmeye başlanılması ile bu devir biterken cilalı taş devri başladı. Bu süreç ortalama 2 bin yıl kadar sürdü. Günümüz için uzun sayılabilecek bu süreç, 590 bin yıl devam eden yontma taş devri ile karşılaştırıldığında oldukça kısa olduğu görülür.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir