Osmanlı Devleti Fetih Siyaseti

Osmanlı fetih siyasetinin başarıya ulaşmış olmasında padişahların kişiliği ve kabiliyetleri de mühim rol oynar. Bu padişahlardan biri de Fatih Sultan Mehmed’dir.

Kendisinden ilkin birçok meşhur ve kuvvetli hükümdarın başaramadığı bir fetih edilmesi gerçekleştiren Fatih Sultan Mehmed’i “Fatih” meydana getiren özelliklerini özetlemek gerekirse tanıyalım.

Minyatür (Nusret Çolpan, İstanbul’un Kurtarılışı)

Minik yaştan itibaren iyi bir eğitim almıştır. “Avni” lakabıyla şiirler yazacak kadar edebiyat bilgisine, topların tasarımını meydana getirecek kadar matematik ve mühendislik bilgisine haizdir. Ek olarak Fatih’in padişah olduktan sonrasında da çeşitli ilimleri öğrenim için hoca belirleme edip her gün belli saatte ders dinlediği söylenir. Farsça, Arapça, Yunanca, Sırpça, Slavca ve İtalyancayı öğrendiği bilinmektedir.

II. Murad Periyodu Osmanlı Devleti Toprakları (1421-1451)

Osmanlının Asya ve Avrupa toprakları arasındaki bütünlüğünü engellemiş olan İstanbul’un alınması gerekiyordu. İstanbul mühim tecim yollarının üstünde bulunması sebebiyle ekonomik açıdan da önemliydi. Hz. Muhammed’in “Konstantinopolis (İstanbul) bigün kesinlikle fethedilecektir. Onu fetheden asker ne güzel asker, onu fetheden komutan ne büyük komutandır.” hadisi de tüm Müslümanların hayalini süslüyordu. Ek olarak Bizans, haçlıları Osmanlı’ya karşı kışkırtıyordu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir