Osmanlı Resimleri

Ara sıra Osmanlılar ve tarihle ilgili paylaşımlar yapıyoruz.

Bilhassa www.kisacaozeti.com sitemizi öteki sitelerden birazcık daha değişik konumda tutmamız icap ettiğini düşünüyoruz. Bu yazımızda da Osmanlı resimlerine yer vereceğiz fakat bu resimler günlük yaşama ilişkin olacak. İsterseniz ilkin Osmanlı terimine değinelim.

Osmanlı Devleti ülkesinde yaşayan her vatandaşı Osmanlı sayardı. Bununla beraber bilhassa Tanzimat döneminde gayrimüslim halk da Osmanlı sayılırdı.

Tanzimat öncesinde Ehl-i Zimmet yada Zımmi şeklinde tabir edilen bir hukuk çerçevesinde Osmanlı ülkesinde yaşamak isteyen her insana aman verilerek kısaca yaşam güvencesi bahşedilerek onların huzurla Osmanlı ülkesinde yaşamaları temin edilirdi.

Bu kısa açıklamayla Osmanlı hoşgörüsüne ve günlük hayata dair kafanızda bir fotoğraf canlandırmak istedik. Şimdi bazı Osmanlı resimlerine yer verelim ;

Ilk olarak Osmanlı arması, Osmanlı padişahları Soy Ağacı , Osmanlı çarşısı ( bedesten ) , Osmanlı Mektebi, Osmanlılarda Eğitim, Osmanlılarda Tecim v.b. benzer biçimde resimlere yer verdik.. Osmanlı zamanı ve genel tarihle ilgili hem sitemizde hem de www.tarihonline.com adresinde yararlı başlıklar bulabilirsiniz.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir