Otobiyografi Nedir? Otobiyografinin Özellikleri, Otobiyografi Örnekleri

Öz yaşam öyküsü olarak da malum otobiyografi bir ferdin kendi yaşamından mühim kesitleri ve garip taraflarını detaylı bir halde anlatmasıdır.

Biyografiden değişik olarak yazarın yaşam öyküsü bizzat yazar tarafınca kaleme alınır. Zamanı fazlaca eskilere dayanan otobiyografide yazar doğumundan başlayarak otobiyografiyi yazdığı zamana kadar olan yaşam öyküsünü kaleme alır.

Otobiyografi Özellikleri

  • Çeşitli alanlarda ün yapmış bir şahsiyetin kendi yaşam öyküsünü anlatmasıdır. Daha fazlaca kişinin kendisi ve yakın çevresi anlatılır.
  • Gerçeklere bağlı kalınarak, yaşam olduğu şeklinde aktarılmalıdır.
  • Kişinin kendini anlatırken yansız kalması zor olacağından otobiyografiler özneldir.
  • Otobiyografiler kronolojik bir süre diliminde kaleme alınırlar.
  • Otobiyografiler birinci tekil kişi eki kullanılarak ben diliyle anlatılır.
  • Yazarın kendi yaşamını romanlaştırmasına otobiyografik roman denilir. Peyami Safa’nın Dokuzuncu Hariciye Koğuşu adlı eseri otobiyografik roman örneğidir. 

Yukarıda yer edinen özelliklerde de belirttiğimiz şeklinde otobiyografilerde yazarın kendi yaşamını yansız ve nesnel bir halde anlatması beklenir. Sadece yazarın kendisini görmek istediği şeklinde anlatabildiği şeklinde çokça eleştiri almaktadır. Her ne kadar eleştirmenler tarafınca bu yönüyle eleştirilse de otobiyografiler yardımıyla ün yapmış mühim kişilerin hayatlarını değişik yönleriyle tanıma şansını yakalarız. Ek olarak bu şekilde bu kişilerin yaşamları hakkında bilgiler geleceğe de taşınmış olur.

Anı-Otobiyografi Arasındaki Fark

Çoğu zaman bu iki tür birbiriyle karıştırılmaktadır. Anılar bir kişinin yaşamının belli bir kesitini ele alırken otobiyografi kişinin tüm yaşamını ele almaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir