Öykü Gürman

Öykü Gürman Biyografisi

Öykü Gürman, 4 Ağustos 1982 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Berk Gürman isminde adam ikiz kardeşi vardır. Müzik eğitimine ufak yaşta başladı. İlkokulu Hususi Efdal Ana ve İlkokulunda tamamlayan Öykü Gürman, ortaokulu İstek Vakfı Acıbadem Lisesi’nde tamamladı.

1997 senesinde Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nin sınavlarını kazanarak eğitimine burada devam etti. Cihat Aşkın’dan hususi keman dersleri aldı. 2001 senesinde Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nden mezun oldu. Bu süre içinde gerek keman gerekse solist olarak okul konserlerinde etken roller aldı. 2001 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarını kazanarak müzik eğitimine keman ve şan dersleri alarak devam etti.

Çeşitli flamenco topluluklarında, okul orkestralarında solist olarak birçok performanslar sergiledi.

2007 senesinde İkiz kardeşi ile beraber kendilerinin seslendirdikleri “Evlerinin Önü Boyalı Direk” şarkısının videosunu; video paylaşım sitesi YouTube‘a yüklediklerinde milyonlarca insan tarafınca tıklanarak tanınmışlardır.

2007 yılının Aralık ayında ikiz kardeşi Berk Gürman ile” KISMET” albümü yayımlandı. 2009 senesinde gene Berk Gürman ile “İKİ ARADA” albümü yayımlandı.

Aynı yıl Kral Tv’den “senenin en iyi çıkış meydana getiren grubu”, Magazin Gazetecileri Derneğinin “senenin en iyi çıkış meydana getiren yorumcusu” Radio N101 “en iyisi sizsiniz” ödülünü aldı. 2008 senesinde Evlerinin Önü Boyalı Direk şarkısı ile Özgürlük Altın Kelebek ödülünün sahibi oldu.

2008 senesinde TRT1 ekranında sunmuş olduğu “Boyalı Direk” adlı müzik ve söyleşi programı büyük beğeni topladı.

2010 senesinde Öykü ve Berk grubunu sonlandırmış, iki kardeşte yollarına ayrı ayrı devam etme sonucu almışlardır.

Ortalama altı aydır beraber olan, Öykü Gürman ile meşhur türkücü Yavuz Bingöl evlilik sonucu aldıklarını 23 Nisan 2013 tarihinde açıkladılar. 4 Ağustos 2015 tarihinde Yavuz Bingöl ile evliliğe ilk adımını attı. 12 Nisan 2016 tarihinde boşandılar.

2014 yılı sonlarında Kanal D ekranlarında oynayan “Urfalıyım Ezelden” dizisinde başrol oyunculuğunu Bülent İnal ,Öykü Gürman, Settar Tanrıöğen ve Dolunay Soysert, Meral Çetinkaya, Menderes Samancılar paylaşmaktadır

2018 senesinde başrolü İrem Helvacıoğlu ve Ulaş Tuna Astepe ile paylaşmış olduğu Osman Imtihan imzalı Sen Anlat Karadeniz dizisinde Mehmet Ali Nuroğlu, Öykü Gürman, Gözde Kansu, Aydan Burhan, Sinan Tuzcu, Belfu Benian ile birlikte rol aldı.

Albümleri :
2007 – Kısmet
2009 – İki Arada
2011 – Bir Başka
2015 – Rüya Bitti

Ödülleri :
2007 – Kral Tv’den “senenin en iyi çıkış meydana getiren grubu
2007 – Magazin Gazetecileri Derneğinin “senenin en iyi çıkış meydana getiren yorumcusu” ödülü
2008 – Radio N101 “en iyisi sizsiniz” ödülü
2008 – Özgürlük Altın Kelebek ödülü

Filmleri ve Dizileri :
2018 – Sen Anlat Karadeniz (Asiye Kaleli) (TV Dizisi)
2014 – Urfalıyam Ezelden (Ceylan) (TV Dizisi)
2014 – Panzehir (beyaz perde)
2004 – Türkü Filmi (TV Dizisi)

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir