Panait Istrati

Panait Istrati Biyografisi

Balkanların Maksim Gorki‘si olarak anılır.

Panait Istrati, 10 Ağustos 1884 tarihinde Brăila, Romanya’da Rum bir kaçakçıyla Romanyalı bir köylü kadının evliliğe bağlanmayan ilişkisinden dünyaya gelmiştir. Anası Joita Istrate’dir. Babası Gherasim Valsamis Yunandır. Jandarma kurşunuyla babası öldüğü süre daha yaşını doldurmamıştı. Annesiyle beraber yoksulluk içinde yaşadı. 1896 senesinde ilkokulu bitirdikten sonrasında kaçak ve başıboş bir yaşama daldı. Merak edip ilgi duyduğu bölgeleri (Balkanlar, Akdeniz ve Ortadoğu) bulmuş olduğu her işe girip çıkarak gezip görmüş oldu. Gençliği aralarında İstanbul’un da olduğu o zamanlar Osmanlı Devletinde olan Mısır’ı, Lübnan’ı, Suriye şeklinde pek oldukça yerde geçmiştir. Bu zamanda, bulmuş olduğu bir lügat yardımıyla Fransızca öğrendi.

Panait Istrati, yirmi yıl süresince da kendini yetiştirmenin tüm yollarını denedi, yurdunda toplumcu eylemlere katıldı. İşçi dergilerinde, Romini a Muncitonu gazetesinde yazıları yayımlandı, sendikalarda çalıştı, gösterilere katılma suçundan 1916 senesinde hapse girdi ve aynı yıl Paris’e gitti.

1916 senesinde Paris’e gittikten sonrasında gittiği Nice’de veremden hastanede yatarken 3 Ocak 1921 tarihinde intihar girişiminde bulunmuş oldu. Sadece ölmedi. Yazar Romain Rolland’a yazdığı bir mektubun üstünde bulunması çeşitli ilgiler yaratması bakımından ona aydınlık bir yol açtı. Romain Rolland’a yazdığı mektubun hastanede tedavi görürken ulaştırılması, yaşamını değiştirdi. Rolland, İstrati’yi yaşadıklarını, tanıklıklarını yazmaya zorladı. Ona bir çeşit rehberlik yapmış oldu. Öykü ve romanlarıyla çabucak ünlendi, eserleri otuzdan fazla dile çevrildi, “Balkanların Gorki’si” diye anıldı.

Panait Istrati tüm eserlerini anadili olan Rumence değil, Fransızca olarak yazmıştır. Fransızca yazdıklarını gene kendi Romenceye çevirdi, ürünlerinin birçoğu Romanya ve SSCB’de iyi filmlere senaryo oldu. Ekim Devrimi’nin onuncu yıldönümünde çağrılı olarak SSCB’ye 1927 senesinde gitti, Nikos Kazancakis ile beraber Rusçaya çalıştı, kendisine ters gelen komünist uygulamalardan etkilenerek Vers Autre Flamme (Diğeri Işığa Doğru) eserini 1929 senesinde yazdı.

İlk romanı Kira Kiralina Yaşar Nabi Nayır tarafınca Türkçeye çevrildi.

Birliktelikleri :

1.eşi: Enta Gheorghiu (e. 1915–1921)
2.eşi: Anna Munsch (e. 1924–1931)
3.eşi: Margareta Izescu (e. 1932–1935)

Panait Istrati, 16 Nisan 1935 tarihinde Bükreş, Romanya’da 51 yaşlarında ölmüştür.

Panait Istrati romanlarının çoğunda yapmış olduğu yolculukları anlatır. Fakat gezdirilmiş olduğu ülkeler değil, tanımış olduğu insanoğlu ön plandadır. Istrati’nin eserlerinde gerçek bir insan sevgisi hissedilir. Bu karşılıksız ve koşulsuz sevginin hikâyesindeki kahramanların başına getirmiş olduğu belalar kadar, onlara yapmış olduğu katkı da nesnel bir şekilde anlatılır.

Kitapları :
1923 – Kira Kiralina
1925 – Presentation des Haidoucs
1926 – Domnitza de Snagov
– Yaşam yollarında
– Uşak
– Sünger Avcısı
– Dost (Mihail)
– Akdeniz
1928 – Baragan’ın Dikenleri
– Angel Dayı
1931 – Tsatsa Minnka (Minka Abla)
– Kodin
1933 – Vie d’Adrien Zograffi
1934 – Sokak Kızı (Nerantsula)
– Pelmutter Ailesi
1931 – Sovyetler 1929 (Seyahat Notları)

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir