Papa I. Franciscus

Papa I. Franciscus Biyografisi

13 Mart 2013 tarihinden itibaren Katolik dünyasının yeni ruhani lideri Papa Jorge Mario Bergoglio’dur.

Papa I. Franciscus‘un esas adı Jorge Mario Bergoglio‘dur. 17 Aralık 1936 tarihinde Arjantin’in başkenti Buenos Aires’de ailesinin beş çocuğundan biri olarak dünyaya gelmiştir. Babası İtalyan asıllı bir demiryolları işçisi José Mario Francisco Bergoglio’dur. Annesinin adı Regina Maria Sivori’dir. Jorge Mario Bergoglio temel eğitimden sonrasında kimyager oldu.

1958’te kiliseye katıldıktan sonrasında Şili‘de felsefe, psikoloji ve edebiyat eğitimi aldı ve 1969 senesinde papaz olarak aynı üniversitede tanrı bilim doçenti oldu. Katolik tanrı bilim tahsilini de 1970’de tamamladı. 1980-86 yılları aralığında San Miguel Yüksek okulu’nun rektörü olarak vazife yapmış oldu. 1998 senesinde Buenos Aires Baş Piskoposu seçilmiş, 2001 senesinde ise kardinalliğe terfi etmiştir.

16. Papa XVI. Benedictus‘un istifasının peşinden 13 Mart 2013 tarihinde meydana getirilen seçimlerde Arjantinli Kardinal Jorge Mario Bergoglio 115 kardinal arasından 266. papa olarak seçilerek Hıristiyan aleminin yeni ruhani lideri oldu. Jorge Mario Bergoglio, seçildikten sonrasında “1. Francis” papalık adını kullanacağını deklare etti. 1000 senedir Avrupa dışından seçilen ve Latin Amerikalı olan ilk Papa’dır.

Francis İsmi Nereden Geliyor;
İtalya’nın Umbria bölgesindeki Assisi kentinde 1181 senesinde zengin bir tüccarın oğlu olarak doğan Francis, haiz olduğu her şeyden vazgeçerek İsa Peygamber’in izinden gidip, yoksulluğu ve rahat bir yaşam tarzını benimsemişti.

Francis’in kurduğu Fransisken Tarikatı, 1210 senesinde Papa III. Innocent tarafınca da kabul edilmişti. Francis, 1224 senesinde İsa Peygamber’in çarmıha gerildiğinde almış olduğu yaraların (stigmata) görüldüğü ilk şahıs olarak da tarihe geçmişti.

Yoksulların dostu olarak İtalya‘da son aşama sevilen ve saygı duyulan bir aziz olan Francis, 1226 senesinde 45 yaşlarında hayata veda etmişti.

Francis, ölümünden 2 yıl sonrasında Papa IX. Gregory tarafınca aziz duyuru edilmişti. Her yıl 4 Ekim, Katolik dünyası tarafınca ”Aziz Francis Günü” olarak kutlanıyor.

Jorge Mario Bergoglio da tıpkı adını almış olduğu Assissili Francis benzer biçimde dünya nimetlerine sırt çevirmesiyle tanınıyor ve kendisinden önceki Buenos Aires kardinallerinden değişik olarak son aşama rahat ve mütevazı bir yaşam sürüyor. 2001 senesinde Buenos Aires Kardinali olduğunda kendisine sunulan köşkte yaşamayı reddetmiş, sobayla ısınan tek göz odasında kalmaya devam etmişti.

Arjantin‘de 1976‘daki darbenin peşinden diktatörlüğünü duyuru eden Jorge Videla’nın iktidarı esnasında ülkedeki Cizvit tarikatının liderliğini yürüten Bergoglio, birçok kişiyi dikta rejiminin elinden kurtarmıştı.

Kürtaj, eşcinsel evlilik ve ötanaziye karşı bulunduğunu açıklayan Jorge Mario Bergoglio, 2001 senesinde Arjantin’deki bir bakımevinde kalan 12 aids hastasının ayaklarını yıkayıp öpmesiyle hafızalarda yer aldı.

2006 senesinde, Buenos Aires‘te 1915’te yaşamını kaybedenlerin anıldığı 24 Nisan törenini yönetti, törende Türkiye’den Ermeni iddialarını kabul etmesini istemişti. “Ermeni soykırımını Osmanlı Türkiye’sinin Ermeni halkı ve tüm insanlığa karşı işlediği korkulu bir kabahat olarak, koşulsuz şekilde tanımalı” çağrısı yapmıştı.

Katolik aleminin ruhani lideri hem de Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus 28 Kasım 2014 tarihinde Türkiye’ye geliyor. İlk ziyaretini Anıtkabir’e yaptıktan sonrasında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Hemen sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ve Diyanet İşleri Başkanlığını da ziyaret ederek Başkan Mehmet Görmez ile görüşecek.

Papa Franciscus, Başkent’teki temaslarının tamamladıktan sonrasında 29 Kasım Cumartesi günü sabah saatlerinde İstanbul‘a hareket edecek. Fener Rum Patrikhanesi‘ni ziyaret edecek ve Patrik Bartholomeos ile görüşecek.

4 Şubat 2019 tarihinde Birleşik Arap Emirlikleri‘ne giden Papa I Franciscus, ilk kez Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri‘nin (BAE) başkenti Abu Dabi‘deki Zayed Sports City Stadı’nda 5 Şubat 2019 tarihinde düzenlenen ayini yönetti. Ayine Onbinlerce şahıs katıldı.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir