Papa II. Jean Paul

Papa II. Jean Paul Biyografisi

Katolik kilisesinin Polonya kökenli ilk Papa’sıydı

Papa Jean Paul, aslolan adı Karol Jozef Wojtyla’dır. 18 Mayıs 1920 tarihinde Polonya Wadowice’de Emilia ve Wojtla Kaczorowska çiftinin ikinci oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Babası bir emekli subaydı. Anası 1929 senesinde ölünce babasıyla Cracovia’ya taşındı. 22 yaşlarında babasını da yitirdi.

Liseden mezun olduktan sonrasında 1938 senesinde Polonya’nın Krakow şehrinde bulunan Jagiello Üniversitesine Leh Dili ve Edebiyatı okumak suretiyle başladı. Fakat 2. Dünya savaşının başlaması ve Nazi orduların Polonya’yı işgali yüzünden okulu 1939 senesinde kapanmış oldu. bu zamanda amatör olarak tiyatro ve şiirle ilgilendi. 1940’ta bir kireç ocağında, ertesi yıl ise bir kimya fabrikasının su arıtma (Solvay) tesislerinde çalışmak mecburiyetinde bırakıldı.

1942 senesinde babasının ölmesi üstüne dine ilgi duymaya başladı. 1945‘te Nazi işgalinin sona ermesiyle Jagiello Üniversitesinin İlahiyat Fakültesi’ne yazıldı ve Kasım 1946’da rahip oldu. 1948 senesinde doktorasını tamamladı.

1951 yılına kadar çeşitli mahallelerdeki kiliselerde papazlık yapmış oldu hem de üniversitede papaz oldu. 1953 senesinde Lublin İlahiyat Fakültesi etik teoloji ve toplumsal etik profesörü oldu.

4 Temmuz 1958 tarihinde devrin Papa’sı tarafınca Ombi Piskoposluğu ve Krakow Destek Piskoposluğu görevine atandı. 30 Aralık 1963’te Krakow Başpiskoposu oldu, 26 Haziran 1967’de Papa VI. Paul tarafınca Krakow Başpiskoposu olarak atandı ve kardinallik ünvanı aldı.

Bunda, Wojtlya’nın Polonya’da Komünist yönetimin baskılarını göğüslemedeki başarısının yanı sıra, 1962-1965 yılları aralığında Roma’da gerçekleşen İkinci Vatikan Konseyi’ndeki tartışmalarda gösterdiği performansın da mühim bir rol oynadığı söylenir.

Ekim 1978’de Polonyalı kardinal Karol Josek Wojtlya, 455 yıldan beri İtalyan olmayan ilk papa oldu ve Papa II. Jean Paul adını aldı.

Papa Jean Paul ana dili olan Lehçe’den başka İtalyanca, Fransızca, Almanca, İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Rusça, Hırvatça, Antik Yunanca ve Latince’yi de akıcı bir halde konuşabiliyordu.

İkinci Jean Paul’ün seleflerinden en mühim farkı, kendisinin daha ilkin Vatikan’da çalışmamış olmamasına ve diplomatik görevlerde bulunmamış olmasına karşın Papa seçilmiş olmasıdır.

Papalık görevini bir “devlet başkanlığı” olarak görmekten ziyade, “misyonerlik misyonu” benzer biçimde algılamış olması dikkat çekicidir. 118 ülkeyi ziyaret ederek tarihin en seyyah Papa’sı olması da onun bu anlayışından meydana gelmektedir.

İkinci Jean Paul, Türkiye’yi ziyaret eden ikinci Papa olmuştu. Polonyalı Papa, 28-30 Kasım 1979’da gerçekleştirdiği iki günlük Türkiye ziyaretinde Ankara, İstanbul, İzmir ve Efes’e uğramıştı.

13 Mayıs 1981 tarihinde Mehmet Ali Ağca bir tabanca ile suikast girişiminde bulunmuş oldu. Suikast girişimiyle elinden ve karnından yaralandı. 1983’te Mehmet Ali Ağca’yı hapishanede ziyaret eden Papa, Ağca’yı affetti. Bu görüşmede Ağca, Papa suikastinde kendisine Doğu Avrupalı Komünist ajanların destek bulunduğunu söylemiş oldu sadece ondan sonra bu ifadesini geri aldı. Suikast girişimi sebebiyle yaşam boyu hapse mahkum olan Ağca, 13 Haziran 2000’de İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi’nin imzaladığı hususi af sonucu ile özgür bırakılıp Türkiye’ye iade edildi.

Papa Jean Paul, 2 Nisan 2005 tarihinde Vatikan’da 85 yaşlarında vefat etti.

Papa’nın Eserleri :
1994’te “Varcare la soglia della speranza” (Umudun Eşiğini Aşmak)

1996’da “Dono e mistero: Nel cinquantesimo anniversario del mio sacerdozio” (Lütuf ve Gizem: Rahipliğimin Ellinci Yıldönümünde)
2003’te şiir denemelerinden oluşan “Trittico romano” (Roma Üçlüğü)

2004’te “Alzatevi, andiamo!” (Kalkın gidiyoruz!)
2005’in Şubat ayında “Memoria e Identità” (Hafıza ve Kimlik)

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir