Papa XVI. Benedictus

Papa XVI. Benedictus Biyografisi

Papa XVI. Benedictus, papa olmadan önceki adı Joseph Alois Ratzinger olan 1927 doğumlu Benedictus, taşımış olduğu Papa ünvanıyla dünya genelinde 1 milyarı aşkın üyesi bulunan Katolik Kilisesinin en büyük ruhani lideri. Hz Muhammed hakkında söylemleri sebebiyle, bir oldukça müslümanın tepkisini çekmiş, daha sonraları bu sözlerin kendisine ilişkin olmadığını, alıntı yaptığını ve bu nedenlede söylemlerini geriye alamayacağını belirtmiştir.

Joseph Alois Ratzinger, 16 Nisan 1927‘de orta sınıfa mensup Bavyera‘lı bir ailenin evladı olarak Almanya‘da dünyaya geldi. Babası polis olan Ratzinger, 14 yaşlarında, sonradan etken hiçbir rol almayacak olsada, Nazi Partisi‘nin gençlik kollarına katıldı. 2. Dünya Savaşı‘nın patlak vermesiyle, tanrı bilim eğitimine ara verdi ve Münih‘teki uçaksavar birliğine katıldı. Savaşın sonlarına doğru ordudan kaçmasına karşın 1945‘te bir süre müttefikler tarafınca olarak tutsak tutuldu.

1960‘lardaki liberal akımlar döneminde, Ratzinger’in tutucu ve gelenekçi görüşleri daha da pekişiyordu. 1966‘da Tübingen Üniversitesi‘nde dogmatik teoloji kürsüsüne getirildi. O senelerde öğrencileri arasındaki yaygın Marksist görüşler onu bir fazlaca şaşırtıyordu. Hatta üniversitedeki bir dersinin, politik bir gösteriden dolayı yarıda kalması, Ratzinger’in üstünde derin bir iz bırakmıştı.

Ona nazaran din, totaliter, zalim ve de gaddarca görmüş olduğu herhangi bir politik ideolojiden daha üstün bir kavramdı. Daha sonradan bu mevzuyla ilgili olarak şöyleki diyecekti;

Bu edinim bana dinin hor görülmesi ile devamlı bir savaşım içinde olmamız icap ettiğini bir kez daha gösterdi.

1969‘da doğduğu şehir olan Bavyera’daki Regensburg Üniversitesine geçti. Zaman içinde burada dekan ve başkan yardımcılığına terfi etti. 1977‘de Papa tarafınca Münih Kardinali olarak atandı. 1981‘de Papa II. Jean Paul tarafınca Roma‘ya getirildi.

Tutucu bir Alman Kardinali olarak tanınan Ratzinger, Papalığa seçilmeden ilkin 24 yıl süreyle Katolik Kilisesi içinde eski Engizisyon Kurumu‘nun devamı niteliği taşıyan, Dinsel Öğretiler Kurulu‘nun başkanlığını yapmış oldu. Başkanlığı süresince, kurul, çeşitli Katolik ilahiyatçılarının ve din adamlarının “görüşlerinden dolayı sorgulandığı, kızağa çekilmekten görevden almaya” kadar uzanan cezalar yağdırmaktan da çekinmeyen bir kurum haline dönüşmüştü. 1981’de, Ratzinger, Papa II.Jean Paul’e (Karol Wojytla), Mehmet Ali Ağca tarafınca düzenlenen suikast girişimini araştıran soruşturma kurulunun başkanlığı görevini de üstlendi.

Papa’lığa seçilmesi

19 Nisan 2005 günü Şilili Kardinal, Jorge Arturo Medina Estevez, San Peter Meydanı‘na nazır balkondan Latince Papa’mız belirlendi anlamına gelen “Abemus Papam” dedikten sonrasında Ratzinger’in adını deklare etti. Estevez, yeni Papa’nın, Kardinaller Kurulu Başkanı Joseph Ratzinger bulunduğunu duyuru ederken, yeni Papa’nın, 16’ncı Benedictus adını kullanacağı da belirtiyordu. Ratzinger Papa seçildiğinde 78 yaşındaydı ve 1730‘dan bu yana seçilen en yaşlı papa olmuş oluyordu.

Yeni Papa’nın seçilişi, Sistin Şapeli‘nden yükselen beyaz dumanla diye deklare edildi. San Pierre Katedrali‘nin çanları çalmaya başladı. Yeni Papa’nın seçildiği anlamına gelen beyaz dumanı görebilmek için binlerce Katolik San Peter Meydanı’nda bekliyordu. Seçilen Papa, tarihin 265‘inci Papa’sı oldu. 52 ülkeden 115 seçmen kardinalin katılımıyla Sistine Şapeli’nde meydana getirilen seçimin ikinci gününde TSİ 18.50‘de bacadan yükselen beyaz dumanla Papa’nın seçildiği duyuruldu. Beyaz dumanın yükselmesiyle Roma’daki halk, San Peter Meydanı’na akın etmeye başladı. Kardinallik payesini, 27 Haziran 1977‘de devrin Papası VI. Paul‘dan aldı. Ratzinger, Polonyalı Papa II. John Paul‘a olan yakınlığıyla tanınıyordu.

Ağustos 2006 başlangıcında Nobel ödüllü Alman yazar Günter Grass‘ın II. Dünya Savaşı‘nın son aşamalarında bir Waffen SS birliğinde askere alınmış bulunduğunu da itiraf etmiş olduğu “Soğanı soyarken” isminde otobiyografisinde, genç Joseph Alois Ratzinger (Papa) ile konuşmalarına de yer verilmektedir.

Kişisel Görüşleri

Bir oldukça gazeteci ve politika adamı;

XVI. Benedictus’un kendisinden ilkin gelen Papa II. Jean Paul’e nazaran, İslam dinine ve Müslümanlığa karşı daha katı bir yaklaşımı savunduğu, II. Jean Paul’un, Hristiyanlarla Müslümanlar içinde diyalog kurulmasına ehemmiyet vermiş olmasına rağmen, XVI. Benedictus’un, Müslümanlara karşı dinsel bir münakaşa açma eğilimi göstermekte bulunduğunu düşünülmektedir.

Papa seçilmeden ilkin Kardinal Ratzinger, Türkiye‘nin Avrupa Birliği üyeliğine negatif baktığını açıkça ifade etmiştir. AB‘nin bir uygarlık bulunduğunu ve Türkiye’nin bu medeniyete ilişkin olmadığını savunmuştur.

12 Eylül 2006 tarihinde Almanya’nın Regensburg Üniversitesi‘nde, 14. yüzyıl Bizans İmparatoru II. Manuel Paleolog‘un bir müslüman alimi ile konuşmalarında söylediği laflara dayanarak, cihad ve İslamiyet’in getirmiş olduğu yenilikler mevzularında dile getirmiş olduğu imalı görüşler internasyonal tepki toplamıştır.

Papa XVI. Benedictus ileri yaşlılığı sebebiyle sıhhat sorunları bulunmasından dolayı görevini ifa etmesinin imkansızlaştığı için 11 Şubat 2013 tarihinde çekilme etti ve 28 Şubat 2013 zamanı itibariyle görevi bıraktı.

Yerine 13 Mart 2013 tarihinde Papa I. Franciscus seçilerek göreve adım atmıştır.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir