Paragraf Kitap Önerileri

Üniversiteye hazırlanan öğrencilerin Türkçe dersi için en oldukça merak etmiş olduğu ve bizlere yönelttikleri konuların başlangıcında “Hangi paragraf kitabını almalıyım?” sorusu gelmektedir. Öğrenciler bu mevzuya hususi ehemmiyet gösteriyor şu sebeple YKS, ALES, KPSS benzer biçimde merkezi sınavlar için paragraf testi oldukça belirleyici olan bir alanı oluşturuyor. Paragraf bölümünde başarı göstermek bir tek Türkçe testinde başarı göstermiş olmayı sağlamıyor hem de öteki derslere de dolaylı olarak pozitif etkide bulunuyor. Bu aşamada “Paragraf kitap önerileri” oldukça büyük bir ehemmiyet arz etmektedir ki bu yazımızda sizlere bu mevzuda katkı sunmayı umuyoruz

Paragraf Kitap Önerileri

Tavsiyeler kısmına geçmeden ilkin birkaç şey ifade etmeliyiz ki kitap tavsiyesinde bulunmak öznellik içeren bir durumdur. Benim beğendiğim kitabı başkası beğenmez ya da başkalarının beğenerek çözdüğü kitabı bazı öğrenciler faydasız bulabilir. Bu yüzden “Şu kitap iyidir, şu kitabı ne olursa olsun almalısınız” demek yerine öğrencilerin tarafınca en oldukça yorumlanan, tavsiye edilen ve en oldukça satılan paragraf kitaplarını sizlere aktarmaya çalışacağız. Aşağıda yer edinen “Paragraf kitabı tavsiye listemizi” bu kriterlere bakılırsa sıraladığımızı hatırlatmak isteriz.

En İyi Paragraf Kitapları

1. Karekök

Birkaç kitap satış sitesinde paragraf kitaplarını oldukça satılanlara bakılırsa sıraladığımızda en üstlerde yer edinen yayınevi “Karekök” oldu. İki sitede birinci sırada, üçüncü sitede ise ilk beşte yer aldığından listemizin zirvesinde yer almayı hak ettiğini düşündük. Ek olarak internette araştırma yaptığınızda görmüş olacaksınız ki bizzat öğrenciler tarafınca en oldukça önerilerin kitaplar içinde Karekök yer almıştır. Kitabı incelediğimde en güzel yönünün barkod sistemiyle telefonunuza indirdiğiniz uygulama üstünden istediğiniz probleminin videolu çözümüne ulaşmak bulunduğunu söyleyebiliriz.

2017 senesinde ilk baskısı meydana getirilen 195 sayfalık sual bankası olan kitabın web üstünden satış fiyatı ise 25 TL’dir. Kitap hakkında daha çok bilgiye ulaşmak, örnek sayfaları görüntülemek için tıklayınız. 

2. Kronometre

Satış oranlarına bakılırsa sıralama yaptığımızda üst sıralarda yer edinen ve bununla beraber forumlarda öğrenciler tarafınca en oldukça tavsiye edilen bir başka kitap ise Limit Yayınları’nın çıkarmış olduğu “Kronometre Paragraf Kitabı” oldu. Yeni nesil sual tarzlarıyla desteklenmesi, sual çözümlerinin yer almış olduğu barkodların yer almasıyla kitap incelemeye kıymet özellikte. Hem bu özelliklere haiz olması hem de Türkçe testinde Limit’in oldukça pozitif yorum alması bu kitabı listemizin başına almamı sağlamış oldu.

320 sayfa olan ve web satış fiyatının averaj olarak 30 TL olduğu bu paragraf kitabı hakkında detaylı bilgiye ve örnek sayfalarına ulaşmak için tıklayınız. 

3. Palme Yayınevi

Hem satış oranlarının yüksek olması hem de öğrenciler tarafınca oldukça güzel yorumlar duyduğumuz Palme Yayınevi’nin çıkarmış olduğu “Anlam ve Paragraf” sual bankası zor seviyede çözülecek paragraf kitapları içinde yer almıştır. Son yıllarda yeni öğretim programına bakılırsa güncellenmiş versiyonunun zor fakat yararlı bir sorulardan oluştuğunu düşünüyoruz. Tüm konulardaki soruları bitirdikten sonrasında kitap sonunda yer edinen denemeler kendinizi sınamak için de yararlı olabilir. Genel olarak öğrencilerimizle yaptığımız değerlendirmelerde kitaptaki soruları çözmede zorlandıklarını gördük. Öteki yayınevlerinin sual bankalarındaki soruların barkodlu bir halde çözüm videolarına ulaşmak mümkünken bu kitapta bu özelliği göremedik.

228 sayfadan oluşan bu paragraf kitabının web üstündeki averaj satış fiyatı ortalama olarak 40 TL. Daha çok informasyon ve yayınevinin sitesi için tıklayınız 

4. Fides Yayınları

Son yıllarda popüler olmaya başlamış olan, öğrenciler içinde adını duymaya başladığımız ve bunun sonucu olarak en oldukça satanlar sıralamasında yer almaya “Fides ÖSYM 100 Paragraf” kitabını biz de listemize aldık. ÖSYM formatında sual seçimi oluşturmuşlar sadece güçlük seviyesi birazcık rahat kalmış. Bu yüzden bilhassa başlangıç seviyesinde muhteşem bir kitap olacağı şeklinde birçok yorum gördüğümüzü ifade etmek isteriz. Bu yüzden paragraf sorusu çözmeye yeni başlayanlar için orta zorlukta bir kitap olacaktır.

254 sayfa olan bu kitabın web üstünden averaj satış fiyatı ise 27 TL’dir. Daha çok informasyon için tıklayınız 

5. Tonguç Akademi

Sanırım talebe olup da “Tonguç Akademi”yi duymayan yoktur aranızda. Bilhassa Youtube’daki başarılarını kitap basımına taşıyan yayınevinin “Paragrafik” kitabı orta seviyedeki paragraf sorularıyla dikkat çekiyor. Fides benzer biçimde başlangıç seviyesi için uygun bir kitap olacağını düşünüyoruz. ÖSYM’nin son yıllardaki sual tiplerine odaklanmış olan kitapta ortalama olarak 600 sual bulunmaktadır. Yalnız YKS için değil ÖSYM merkezli tüm sınavlar için paragraf testine bu kitapla hazırlık yapabilirsiniz.

272 sayfalık bu paragraf kitabın web üstündeki averaj fiyatı 25 TL olmakla beraber daha çok informasyon için tıklayınız  

6. Paragrafın Ritmi

Almanızı önereceğimiz bir başka kitap ise Arı Yayıncılık bünyesinde çıkan “Paragrafın Ritmi”dir. Öğrenciler tarafınca orta zorlukta olduğu yorumlarını aldığımız ve negatif yorumlara da pek rastlamadığımız bu kitabı orta seviyedeki öğrencilere tavsiye ederiz. Hem de kitap içinde yer edinen çözüm önerileri ile paragraf çözerken püf noktalar hakkında da informasyon sahibi olabiliyorsunuz. Mesela ilk sayfalarda paragraf sorusu çözerken dikkat etmeniz gerekenleri listeledikleri stratejik adımlara göz atmanızı tavsiye ederim. Bölüm testlerinden sonrasında, daha ilkin ÖSYM’de çıkmış sual örneğinin yer alması da kitabın pozitif taraflarından. Son olarak ifade etmeliyiz ki kitaptaki soruların çözümlerinin yer almış olduğu videolara karekod ile ulaşmanız mümkün.

372 sayfadan oluşan Paragrafın Ritmi kitabını internette averaj 35 TL fiyatla bulabilirsiniz. Daha detaylı informasyon için tıklayınız. 

7. Analitik Paragraf

Başlangıç seviyesinde bulunduğunu düşündüğümüz yayınlardan birisi de Merkez Yayınları’nın çıkarmış olduğu Analitik Paragraf sual bankası, öğrenciler tarafınca beğenilen sadece sorularının genel olarak rahat olduğu yorumlarını aldığımız bir kitap. Bu yüzden bilhassa başlangıç seviyesinde kitap arayan, paragraf çözmeye yeni başlamış olacak olan adaylara bu kitabı önerebiliriz.

Kitabın ilk sayfalarında yer edinen mevzulara bakılırsa barkodlardan istediğiniz mevzunun ders anlatımlarına ulaşmanız mümkün. Bu özellik paragrafa yeni başlamış olan öğrenciler için avantaj olacaktır. Ek olarak kitap içinde daha önceki yıllarda çıkmış soruların da yer aldığını belirtelim.

Kitabın internetteki fiyatı averaj olarak 35 TL’dir. Yayınevinin sitesine ulaşıp daha çok bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

8. En İyi Paragraf Sual Bankası: Son 30 Yılda Çıkmış ÖSYM Soruları

Birçok yayınevinin kitaplarını alarak paragraf testine hazırlık yapabilirsiniz. Sadece piyasada bulamayacağınız paragraf alanında en iyi kaynak sual bankası, kesinlikle ÖSYM’nin son 20-30 senesinde çıkmış paragraf sorularını içeren kitaplar olacaktır. Yalnız üniversite giriş sınavlarında değil KPSS ve ALES benzer biçimde merkezi sınavlarda da çıkan paragraf sorularına da ne olursa olsun göz atmalısınız. Yaptığımız incelemede ÖSYM’nin çıkmış paragraf sorularını içeren kitapların yayınevlerine ilişik kitaplara bakılırsa daha ucuz bulunduğunu gördük. Kısaca fiyat olarak da büyük bir avantajınız olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR
Paragraf Çözme Taktikleri
TYT Türkçe Iyi mi Çalışılır?
TYT Türkçe 
AYT Edebiyat

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir