Paragraf Taktikleri

YKS, KPSS, ALES benzer biçimde merkezi sınavlara girecek adayların en oldukça çekindiği ve ehemmiyet verdiği konuların başlangıcında paragraf gelmektedir. O denli belirleyici olmaktadır ki paragraf, ehemmiyet vermemek ve bu mevzuda hususi bir emek verme göstermemek son aşama büyük bir hata olur. Paragrafa hususi yapacağınız çalışmalarla hem standart sapması yüksek olan soruları çözebileceğiniz benzer biçimde hem de yorumlama hızımızı ve gücümüzü yükselteceğinizden başka testlerde de pozitif sonuçlar alabilirsiniz.

Böylesine belirleyici bir mevzu olan paragraf için öğrencilerin gerek bizlere sordukları gerekse internetten araştırdıkları “Paragraf çözme teknikleri/taktikleri nedir? Paragrafa iyi mi çalışmalı? Paragraf taktikleri nedir?” sorularının cevaplarını bu yazımızda sizlere vermek istedik.

Paragraf Taktikleri (Paragrafta Başarıyı Getirecek 10 Taktik)

1 ⇒ Ilkin Sual Kökünü Okuyun

Kendinizi bir meydanda hayal edin, eğer nereye gideceğinize karar vermediyseniz sağda solda dolanıp durursunuz ve amacınıza ulaşamazsınız. Paragraf çözmek de buna benzerdir: Eğer ne arayacağınızın bilincinde değilseniz sonuca ulaşamazsınız. Bu yüzden ilkin suali okuyup ondan sonrasında paragraf metnine geçmeyi alışkanlık haline getiriniz. O süre ilk taktiğimiz şu; ilkin sual, devamında metin ve sonunda şıkları oku.

2 ⇒ Sual Kökünü İyi Anla ve Altını Çiz

Paragraf çözerken en oldukça yaptığımız hatalardan birisi sual kökünde yer edinen “değildir, yoktur, çıkarılamaz, söylenemez, getirilemez” benzer biçimde ifadeleri fark etmememizdir. Genel anlamda bu ifadelerin altı çizili olsa da işimizi garantiye almak için bu biçim ifadeleri okurken yuvarlak içine almak avantaj sağlayabilir.

3 ⇒ Kişisel Görüşlerini Kapının Haricinde Bırak

Paragraf sorularında bizleri yanlışa götürmüş olan hatalardan birisi de metni okurken kişisel görüşlerimize yer vermektir. Hiçbir paragraf sorusunun sizden kişisel düşüncelerinizi istemeyeceğini ihmal etmeyin. Paragraftaki görüş ve düşüncelere gore soruları cevaplamaya çaba gösterin.

4 ⇒ Tüm Şıkları Okuyun

Mühim taktiklerden birisi de tüm şıkları okumaktır. Kimi zaman sorularda “daha doğrudur, en uygundur” seçimi ifadeler olduğundan ilk şıklarda doğru cevabı bulsanız dahi tüm şıkları okumanızı tavsiye ederiz.

5 ⇒ Parçanın Tümünü Okuyun

Kimi zaman paragraf soruları uzun olması yönüyle bizleri korkutsa da bu biçim sorularda ikinci kez okumanın önüne geçmek anlayarak, çizerek ve dikkatli bir halde okuma yapmamız gerekiyor. Şunu da ekleyelim, parça ne kadar uzun olursa sual genel anlamda kolaylaşıyor.

6 ⇒ Parçayı Ağzınla Değil Gözünle Oku

Paragraf sorularını çözmek kadar süre da son aşama mühim. Bu yüzden bu biçim sorularda hızlanmak için parçayı ağzımızla değil başını oynatmadan gözlerinle okumaya alıştır kendini.

7 ⇒ İlk ve Son Cümlelere Dikkat Edin

Bir metnin ana düşüncesi genel anlamda sonlarda kimi zaman de başta yer aldığından ilk ve son cümlelere ek olarak dikkat etmenizde yarar var.

8 ⇒ O Halde, Oysa, Oysaki, Öyleyse” Şeklinde Bağlaçlara Dikkat

“Öyleyse, bu durumda, şu farkla ki, oysa, aslına bakarsak, esasen, oysa, o halde, kısacası” benzer biçimde bağlaçlara parça içinde dikkat edin. Şundan dolayı bunlardan sonrasında gelen cümleler probleminin cevabı hakkında mühim ipuçları barındırmaktadır.

9 ⇒ Geçmiş Yılların Sorularını Çözün

En iyi paragraf kitabı nedir diye soranlara genel anlamda şu cevabı veririm: Geçmiş yıllarda çıkan soruları içeren kitap, en iyi paragraf kitabıdır. ÖSYM’nin mantığını idrak etmek ve bu aşamada kendinizi geliştirmek için geçmiş yıllarda çıkmış olan paragraf sorularını büyük bir titizlikle çözmeden sınava hazırlanmayın.

10 ⇒ En Mühim Taktik: Paragraf Çözmeyi Alışkanlık Haline Getir

Paragraf sorusunu çözmek kadar süratli olmak da sınavlarda belirleyici olmaktadır. Bu yüzden en yüksek sayıda suali daha kısa sürede çözmeyi hedeflemeliyiz. Peki bunu iyi mi yaparız? Doğal ki paragraf sorusu çözmeyi alışkanlık haline getirerek kısaca zamana yayarak. Paragraf, öteki dersler benzer biçimde oturup beş çalışılacak bir mevzu değildir. Belirli bir süre odaklanma problemi yaşamaya başlamış olacak ve parçanın bütününü kavramakta zorlanacaksınız. Bu yüzden belirli bir günü paragraf sorusu çözmekle geçirmek yerine kendinize günlük sual adedi belirlemenizi ve süre tutarak çözmenizi tavsiye ederim. Mesela her akşam 20-30 sual çözmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde hem paragraf mevzusunda hem de süre mevzusunda kendinizi geliştirirsiniz.

Bu makalemizde yer edinen mevzuları anlattığımız Youtube videomuzu da seyredebilir ve kanalımıza abone olabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR
TYT Türkçe Iyi mi Çalışılır?
Paragraf Kitap Önerileri
TYT Türkçe 
AYT Edebiyat

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir