Park Jae Sang

Park Jae Sang Biyografisi

Gangnam Style şarkısı ile meşhur olmuştur.

Park Jae Sang, 31 Aralık 1977 tarihinde Cenup Kore’de Seul’de zengin bir aile olan Park Won-ho ve Kim Young-hee çiftinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. PSY adıyla da anılmaktadır. Park Jae Sang’ın sahne adı olan “Psy” ‘psiko’ kelimesinden türemiştir. Cenup Kore’de Seul’de babasına ilişkin ‘DI Corp’ adlı yazılım şirketi vardır. Üniversite yıllarına kadar Cenup Kore’de yaşadı. Üniversite öğrenimini ABD. Boston Üniversitesinde iş idaresi okudu, bir yıl sonrasında da ayrılarak Massachusetts, Boston da Berklee Müzik Okulu‘nda müzik eğitimi alarak tamamladı. Fakat okuldan mezun olmadan ayrılarak Cenup Kore‘ye döndü.

15 Temmuz 2012 tarihinde gösterilen “Gangnam Style” adlı şarkısı ile tanındı. Bu şarkısı 20 Eylül 2012 tarihinde en oldukça beğenilen video olarak Guinness Rekorlar Kitabına girdi. Elbet yükselişinde en büyük etken “Gangnam Style” isminde şarkısı ile bilhassa klibi ve dansı olmuştur.

Ek olarak aynı video MTV Avrupa Müzik Ödülleri 2012’de (Mtv EMA) En iyi video branşında ödül kazanmıştır. PSY’nin gene bir başka meşhur Koreli “Kim Hyun-a” adlı müzisyen ile de düetleri vardır. Kim Hyun-a bununla birlikte Gangnam Style Klibinde de oynamıştır.

23 Ekim 2012 tarihinde o tarihte Birleşmiş Milletler Genel sekreteri olan Ban ki Moon ile Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde bir araya geldi. Ban ki Moon’un isteği üstüne Cenup Kore gezim elçisi oldu.

Park Jae Sang, 14 Ekim 2006 tarihinde Yoo Hye-yeon ile evliliğe ilk adımını attı. İkiz kız evlatları vardır.

Park Jae Sang, ‘İstanbul Blue Night Festivali’ kapsamında 21 Şubat 2013 tarihinde Bölme Tepebaşı’nda konser verdi.

Albümleri :
2001 – Psiko World Psy!
2002 – Ssa2
2002 – 3 Mi
2006 – Ssajib
2010 – Psy Five
2012 – Psy 6
2013 – Gentleman

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir