Pascal Nouma

Pascal Nouma Biyografisi

Fransız futbolcu

Pascal Olivier Nouma, 6 Ocak 1972 tarihinde dünyaya gelmiştir. Kamerun asıllı Fransız futbolcudur. Annessi, babası ve kardeşleri Paris‘te yaşıyor. 3 adam 3 de kız kardeşi var. Pascal Nouma, 7 yaşlarında, Paris‘e 30 km uzaklıkta olan Saint Gratien alt yapısında futbola başladı.

Futbol kariyerine Paris Saint Germain’in genç takımında başladı. Ondan sonra Lille ve Caen’de futbol oynadı ve 1994 senesinde yine Paris’e döndü. Burada da önceki kulüplerinde olduğu benzer biçimde oynadığı maçlarda başarıya ulaşmış olmasına karşın disiplinden uzak yapısı ve istikrarsız olması sebebiyle 1996′da Strasbourg’a aktarma oldu. 2000 senesinde Beşiktaş’a aktarma oldu.

Leeds United’la oynanan Şampiyonlar Ligi maçında kendisiyle ilgisi olmayan bir pozisyonda Danny Mills’e yumruk atması, Gençlerbirliği maçında rakibine kafa atması benzer biçimde futbol sahasında olmaması ihtiyaç duyulan bir oldukça hareketi yapmış oldu, cezası sebebiyle takımdan ayrı kaldı. Birçok yandaş o anda yapmak istediklerini sahada gerçekleştiren bu yabancı futbolcuyu bu şekilde kabullendi ve her hareketi mazur görüldü. Buna karşın yönetimle anlaşamadı ve sürem sonunda Fransa’ya geri döndü.

Beşiktaş taraftarlarının yoğun istekleri ve gelmesi için yaptıkları baskı ile 2002-2003 sezonunda yine Beşiktaş’a aktarma oldu.

Pascal Nouma, Beşiktaş formasıyla toplam 44 maç oynadı, 22 gole imza attı. 14 kez Avrupa Kupası maçlarında vazife alan Fransız yıldız, 5 gol kaydetti.

2002-2003 Sezonunun bitmesine 6 maç kala, 20 Nisan 2003 günü oynanan, gol attığı Fenerbahçe derbisinde yapmış olduğu TOMBALA hareketi sebebi ile Beşiktaş Kulübü ile ilişkisi kesildi. Beşiktaş’tan sonrasında Katar ekibi Al Khor’da bir sürem oynadı. 2004-05 sezonunda İskoç ekibi Livingston ile sözleşme imzaladı. Sadece bir tek 3 maç oynadı. Ondan sonra futbolu bıraktı.

Kariyerinde Toplam 286 Maçta Vazife Aldı Ve 80 Kez Fileleri Havalandırdı. Türkiye’ye gelmiş en agresif yabancı futbolcular içinde yer almıştır.

Pascal Nouma Temmuz 2012‘de Beşiktaş Kurultay üyesi olmuştur.

Futbolu bıraktıktan sonrasında Türkiye’den kopamayan Nouma, Dünyayı Kurtaran Adam’ın Oğlu filmimizde oynadı. Ek olarak Acun Ilıcalı ‘nın hazırladığı Devler Ligi turnuvasında da top koşturdu.Daha Sonrada Yok Bu şekilde Dansta 2.oldu. Gene aynı yıl Acun Ilıcalı’nın hazırlayıp sunmuş olduğu Survivor yarışmasında Nihat Doğan‘la olan tartışmasından dolayı elenmek mecburiyetinde bırakıldı.

Pascal Nouma, Show Tv‘nin Sunmuş olduğu 2011 Survivor Ünlüler-Gönüllüler programında ünlüler adasında yarışmış ve elenmiştir. 2011 senesinde Acun Ilıcalı’nın hazırlayıp sunmuş olduğu Alp Kırşan’ında Dominik’den sunuculuk yapmış olduğu Survivor Ünlüler – Gönüllüler adlı yarışmada Ünlülerde; Asena Onur Çakmak, Derya Büyükuncu, Ebru Destan, Nihat Doğan, Özge Ulusoy, Pascal Nouma, Zeynep Tunuslu yarışırken, Derya Büyükuncu birinci, Nihat Doğan ikinci ve gönüllüler takımında olan Taner Tolga Tarlacı üçüncü olmuştur.

Pascal Nouma’nın 1995 de evlenip sonrasında boşandığı eşi Celine Cousin’den Marin (d.1996) isminde bir kızı, ve Noah isminde bir oğlu var.

Kemerburgaz’da ikamet ediyor. Pascal Nouma, 13 Ağustos 2013‘den itibaren, Metro FM’de Kadir Çöpdemir ile Aragaz programını yapmış oldu.

22 Şubat 2015 tarihinde TV8 ekranlarında başlamış olacak olan “Survivor All Yıldız” yarışmasına; Turabi Çamkıran, Hilmi Cem İntepe, Merve Oflaz ve Pascal Nouma, Hasan Yalnızoğlu, Anıl Tetik, Nadya Zagli, Ece Begüm Yücetan, Doğukan Manço, Bozok Gören, Hasret Çalın, Duygu Çetinkaya, Taner Özdeş, Almeda Abazi, Serenay Aktaş, Berna Canbeldek, Seda Aktuğlu, Hakan Hatipoğlu, Merve Aydın, Sahra Işık, Fulya Keskin katılacak.

14 Şubat 2015 tarihinde Nihat Doğan, Özgecan Aslan cinayeti ile ilgili yazdığı tepki çeken tweet’i sebebiyle “Survivor All Yıldız” ekibinden çıkarıldı yerine eski futbolcu Ahmet Dursun katıldı.

İlk olarak Turabi finale çıkmayı garantilemişti. 1 Temmuz 2015 tarihinde TV 8’de gösterilen Survivor All Yıldız yarışmasından sonrasında meydana getirilen SMS oylamasında Merve Aydın finale kalan ikinci isim oldu.

Katılmış olduğu Yarışmalar:
2015 – Survivor All Yıldız
2011 – Survivor Ünlüler-Gönüllüler
2011 – Yok Bu şekilde Dans
2010 – Devler Ligi

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2016 – Yolsuzlar Çetesi (Beyaz perde Filmi)
2016 – Şevkat Yerimdar (TV Dizisi)
2015 – TAKIM: Mahalle Aşkına! (Beyaz perde Filmi)
2015 – Survivor Türkiye 2015- All Yıldız (Yarışmacı- Ünlüler) (Tv Programı)
2015 – Poyraz Karayel 2. Sürem (konuk oyuncu) (TV Dizisi)
2014 – Delisin! Delisin! (Mert) (Beyaz perde Filmi)
2013 – Koğuş Akademisi (Kendisi) (Beyaz perde Filmi)
2011 – Survivor Türkiye 2011- Ünlüler- Gönüllüler (Yarışmacı- Ünlüler) (Tv Programı)
2010 – Yerden Yüksek (TV Dizisi)
2006 – Dünyayı Kurtaran Insanın Oğlu (Çelik) (Beyaz perde Filmi)
2002 – Çocuklar Duymasın (TV Dizisi)
1999 – Ayrılsak da Beraberiz (TV Dizisi)

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir