Patricia Carli

Patricia Carli Biyografisi

Patricia Carli, İtalyan asıllı Fransız pop şarkıcısı, besteci ve şarkı sözü yazarı.

Patricia Carli, 12 Mart 1938 tarihinde İtalya‘nın Taranto şehrinde dünyaya gelmiştir. Aslolan adı Rosetta Ardito’dur. Anne babaları iş için Belçika‘ya göç eden Patricia Carli de Belçika‘da büyüdü. Müzik ve şarkı söyleme kariyerine Belçika‘da başladı. Fransız müzik çevrelerinin dikkatini çekerek Paris’e çağrı edildi.

1963 senesinde yerleştiği Fransa‘da Bel-Air plak şirketi ile uzun soluklu bir sözleşme imzaladı ve ikinci EP (Extended Play) 45’lik plağı ‘Demain Tu Te Maries‘ bir hit oldu. (Türkçe: Yarın evleniyorsun) 1963 tarihindeki bu şarkının bestesi de Patricia Carli‘ye aitti. Şarkının öteki bir adı ise “Arrête, arrête, ne me touche pas” (Türkçe: Dur, dur dokunma bana) idi. Uzun süre listelerde kalan şarkının siyah beyaz klipleri (Avrupa’da hemen hemen TV yayınları renkli değildi) devamlı olarak televizyonlarda yayınlandı.

Patricia Carli, Paris‘teki prestijli Olympia müzik salonunda sahne aldı Belçika ve Fransa‘da tanındı.

1963 senesinde yapmış olduğu ‘Les Mal-aimés’ile başarıyı sürdürdü. Bu parçayı Sezen Cumhur Önal‘ın yazdığı sözlerle Türkiye‘de de plak yapmış oldu, parçanın adı ‘Boğaziçi’ (yada Özlerim İstanbul’u) olmuştu. Patricia Carli’nin aynı parçasının başka bir aranjmanını da Fecri Ebcioğlu, Ajda Pekkan için yapmıştı, bu parçanın adı da ‘İlkokulda Tanışmıştık’ olmuştu. Sezen Cumhur Önal, Patricia Carli’nin ‘Encore Une Fois’ adlı parçasına da Türkçe sözler yazdı ve gene Carli’ye ‘Bir Gün Sana Döneceğim’ adıyla plak yaptırttı. Bu Türkçe plaklara birkaç tane daha eklendi.

1964 senesinde Danimarka‘nın başkenti Kopenhag‘da meydana getirilen 9. Eurovision Şarkı Yarışması‘nda bestesini yapmış olduğu “Non Ho L’Età (per amarti)” (Türkçesi: “Yaşım tutmuyor, yeterince büyük değilim”) adlı parçayı İtalya adına Gigliola Cinquetti seslendirdi ve parça yarışmanın birincisi oldu. Aynı yıl San Remo Müzik Festivali‘nde aynı parçayı bu kez Patricia Carli ve Gigliola Cinquetti beraber seslendirdiler ve bu festivalin de büyük ödülünü kazandılar. (Parçanın öteki bir adı da “Je suis à toi” idi).

Sözlerini Teoman Alpay‘ın yazdığı ve bestesi Metin Bükey‘e ilişkin olan Türkiye‘de Berkant‘ın seslendirdiği ve onunla özdeşleşen “Samanyolu” adlı şarkı, 1969 senesinde Hollandalı pop şarkıcısı David Alexander Winter tarafınca “Oh Lady Mary” adıyla seslendirildi ve Batı dünyasında tanındı. Parçayı tüm dünyada tanıtan müzisyen ise Patricia Carli olmuştur. Şarkının plağı 1968 senesinde 100.000’in üstünde satarak Türkiye‘de platin plak alan ilk plak olmuştur.

Patricia Carli baştan beri kendi şarkılarının çoğunun sözlerini de yazıyordu. Bir süre sonrasında şarkı söylemeyi bırakarak Nicoletta, Dalida, Claude François ve Annabel Buffet benzer biçimde şarkıcılara söz yazmaya devam etti. 1978 senesinde ‘L’Homme De La Plage’ adlı parçasıyla bir dönüş yapmayı denedi.

Yé-Yé seçimi müziğin önde gelen temsilcilerinden olan Patricia Carli ününün doruğunda olduğu 1960’lı yıllarda Türkiye’ye de onlarca defa konserler vermeye geldi ve Sezen Cumhur Önal’ın sözlerini yazdığı kendi parçalarının Türkçe aranjman plaklarını doldurdu.

Plakları :
– Je suis à toi (45,lik single)
– Le roseau et la riviere (45’lik EP)
– Demain tu te maries (45’lik EP)
– Les mal-aimés (45’lik EP)
– Nous on s’aime (45’lik EP)
– C’est difficile (45’lik EP)
– Nous sommes là (45’lik EP)
– Hier, j’ai rencontré ma mère (45’lik EP)
– J’ai besoin de toi (33 1/3’lük LP)
– Le Temps s’enva / Attends (45’lik single)
– Demain tu te maries (CD albüm)

Patricia Carli’nin Türkiye’de aranjmanı meydana getirilen şarkıları :
Les Mal Aimés – Boğaziçi (Özlerim İstanbul’u) – Patricia Carli – Sezen Cumhur Önal
Les Mal Aimés – İlkokulda Tanışmıştık – Ajda Pekkan – Fecri Ebcioğlu
Toi – Ben Senden Gencim – Lale Belkıs
Le lion – Bilmezdim Evvelce – Patricia Carli
Le lion – Bilmezdim Evvelce – Selma Güneri
Encore Une Fois – Bir Gün Sana Döneceğim – Patricia Carli – Sezen Cumhur Önal
Le Petit Chien – Gölgen Yeter – Rüçhan Çamay
Les Histoires D’Amour – İncinen Hatıralar – Rüçhan Çamay
La marguerite et le bleuet – Mektup – Patricia Carli
Que C’est Triste – Üç Kalp – Ajda Pekkan – Fecri Ebcioğlu
Que C’est Triste – Üç Kalp – Hepsi
Que C’est Triste – Üç Kalp – Candan Erçetin

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir