Payitaht İstanbul

Özetlemek gerekirse Mevzu Başlıkları

Payitaht Kelime Manası

Payitaht kelime manası olarak Başkent anlamını ifade eder. Bir başka ifadeyle bir devletin yönetildiği şehri şu demek oluyor ki yönetim merkezini belirtir. Ülkedeki hükumet merkezidir Payitaht, bununla birlikte mecliste başkentte şu demek oluyor ki payitahtta bulunur. Payitaht kelimesi günümüz Türkçesine Başkent olarak geçmiştir. Bir ülkenin birden fazla başkenti (payitahtı) olabilir. Örnek Cenup Afrika Cumhuriyeti; yönetimsel başkenti Pretoria, yargı başkenti Bloemfontein ve yasama başkenti Cape Town’dur.

Payitaht İstanbul

Payitaht İstanbul (İstanbul’un Başkentlik Zamanı)

Payitaht İstanbul başlığımızda, dünyanın en güzel şehirlerinden kabul edilen Türkiye’mizin göz bebeği İstanbul’un başkentlik geçmişine ışık tutmaya çalışacağız. İstanbul’un başkentlik serüveni Roma İmparatorluğunun Doğu Roma İmparatorluğu ve Batı Roma İmparatorluğu diye ikiye bölünmesinden ortalama 65 yıl ilkin başlamaktadır. O zamanki adı ile Byzantion 4. yüzyılda (330 senesinde) Yeni Roma İmparatorluğunun başkenti olmuştur. Sonrasında şehrin adı değiştirilerek Konstantinopolis yapılmıştır. Roma İmparatorluğu 395 senesinde ikiye bölündükten sonrasında Konstantinopolis (İstanbul), Doğu Roma İmparatorluğunun başkenti olmuştur.

Doğu Roma imparatorluğu zaman içinde Bizans İmparatorluğu olarak tekrardan adlandırılmıştır. İstanbul uzun seneler süresince bu devlete başkentlik yapmıştır. Payitaht İstanbul (Konstantinopolis) 1204-1261 yılları aralığında Latinler tarafınca işgal edildikten sonrasında Latin İmparatorluğunun payitahtı olmuştur. Latin egemenliği sona erdikten sonrasında yeniden Bizans İmparatorluğunun başkenti olan Konstantinopolis, 1453 senesinde büyük hükümdar Fatih Sultan Mehmet Han tarafınca Osmanlı Devletine payitaht olmuştur. İstanbul 470 yıl süresince Osmanlı Devletinin payitahtı olduktan sonrasında 1923 senesinde Osmanlı Devletinin yıkılması ile başkentlik unvanını yitirmiştir.

İstanbul günümüze gelinceye dek 4 büyük imparatorluğa başkentlik etmiştir. İlk olarak Roma İmparatorluğuna 330 – 395 yılları aralığında payitaht olan İstanbul, peşinden 395 – 1204 ve 1261 – 1453 yılları aralığında 2 dönem olarak Bizans İmparatorluğuna başkentlik yapmıştır. Bir dönem Latin İmparatorluğuna 1204 – 1261 yılları aralığında payitaht olan dünyanın en görkemli şehirlerinden kabul edilen İstanbul son başkentlik serüvenini 1453 – 1922 yılları aralığında Osmanlı Devleti ile tamamlamıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir