Prof.Dr.Cahit Arf

Cahit Arf Biyografisi

Cahit Arf, 19101997 yılları aralığında yaşamış dünyaca meşhur matematikçi. Cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılımasında ortaya çıkan ve kendi adıyla anılan “Arf Sabiti“, “Arf Halkaları” ve “Arf Kapanışları” benzer biçimde terimleri bularak, matematik ve bilim hayatına mühim katkılarda bulunmuş oldu. Alman matematikçi Helmut Hesse ile beraber, Hesse-Arf Kuramı’nı geliştirdi.

11 Ekim 1910 tarihinde Selanik’te dünyaya geldi. Bu zamanda halen Osmanlı İmparatorluğu topraklarında yer edinen Selanik’ten, 1912 senesinde hemen hemen iki yaşlarındayken patlak veren Balkan Savaşı yüzünden, ailesi ile beraber kaçarak İstanbul’a yerleşti. İstanbul’da süregelen ilköğretim öğrenimini İzmir’de devam ettiren Arf, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın verdiği bir burs ile Paris’e giderek Ecole Normale Superieure’dan mezun oldu.

Türkiye’ye döndükten sonrasında Galatasaray Lisesi’nde matematik öğretmenliği hayata geçirmeye başladı. 1933 senesinde İstanbul Üniversitesi Matematik Kısmı’ne girdi. 1937 senesinde Almanya’nın Göttingen şehrine giderek, çalışmalarını Göttingen Üniversitesi’nde devam ettirdi. Doktora eğitimini 1938 senesinde bu okulda tamamlayan Arf, burada tanıştığı Alman matematikçi Helmut Hesse ile birlikte Hesse-Arf Kuramı’nı geliştirdi. Hemen sonra yine Türkiye’ye dönen Arf, bir süre İstanbul Üniversitesi’nde vazife aldıktan sonrasında, 1962 senesinde, devrin Cumhurbaşkanı olan Cemal Gürsel’in ataması ile TÜBİTAK’ın müessese çalışmalarını başlattı. 1963 yılına kadar bu kurumda kurucu ve yönetici olarak vazife aldıktan sonrasında, Robert Kolej’in matematik bölümünde çalışmaya başladı. 1964 ve 1966 yılları aralığında çalışmalarını New Jersey’deki Institude for Advanced Study’de sürdürdükten sonrasında California Üniversitesi’nde de bir yıl geçirdi.

Türkiye’ye kati dönüşünü gerçekleştirdikten sonrasında, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin Matematik Kısmı’nde çalışmaya başladı. 1980 senesinde emekli olana kadar buradaki görevini sürdürdü.

Matematik bilimine yapmış olduğu büyük katkıları için yaşamı süresince oldukça sayıda ödülle onurlandırıldı. Eğitim verdiği dönemler süresince yalnızca ders vermekle yetinmeyerek, katılmış olduğu konuşma ve toplantılarda genç matematikçilerle birebir iletişime geçmeye çalıştı.

Türkiye’de matematik biliminin bugünkü konumuna gelmesinde oldukça mühim bir görevi olan Cahit Arf , 26 Aralık 1997’de geçirdiği bir kalp rahatsızlığı sonucu hayata veda etti. İstanbul Üniversitesi’nde meydana getirilen bir törenin arkasından toprağa verildi.

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir