Prof.Dr.Oğuz Özyaral

Oğuz Özyaral Biyografisi

Prof. Dr. Oğuz Özyaral, etken olarak İstanbul Rumeli Üniversitesinde rektör yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

Oğuz Özyaral, 22 Temmuz 1956 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden 1979 senesinde mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü bünyesinde İşletme İktisadı İhtisası yapmıştır. Peşinden Mikrobiyoloji Yüksek lisansını, 1989 senesinde ise Marmara Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Enstitüsü Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda tamamlamıştır. Hollanda Kraliyet Akademileri CBS Enstitüsü tarafınca yüksek başarı ile onurlandırılmıştır.

Oğuz Özyaral, İstanbul Üniversitesi Toplumsal Bilimler Enstitüsü İşletme Yönetimi ve Organizasyonu Bölümünde Hastane ve Sıhhat Kuruluşları Yönetimi’nde yüksek lisans ve aynı yıl, İÜ Sıhhat Bilimleri Enstitüsü Mikrobiyoloji Anabilim Branşında Doktora çalışmalarını tamamlamış ve Farmasötik Mikrobiyoloji Doktoru ünvanını almıştır.

Oğuz Özyaral, 2007-2009 yılları aralığında Yard. Doç.Dr. olarak Okan Üniversitesi, Meslek Yüksek Okulu, Okan Üniversitesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Okan Üniversitesi, Sıhhat Bilimleri Yüksek Okulunda öğretim görevlisi olarak vazife yapmış oldu.

2010-2014 yılları aralığında ise ilkin Yard. Doç.Dr., sonrasında da Doç.Dr. olarak Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda müdür olarak çalıştı. Bununla birlikte 2010-2011 yılları aralığında Yeni Yüzyıl Üniversitesinde Talebe Dekanı oldu.

2009-2015 yılları aralığında Yeni Yüzyıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde Farmasötik Mikrobiyoloji branşında öğretim üyesi olarak vazife yapmış oldu.

Oğuz Özyaral, 2012 yılının Nisan ayında, YÖK tarafınca Genel Mikrobiyoloji alanında üniversite Doçentliğine ve 11 Ekim 2017 tarihinde Profesörlüğe yükseltilmiştir.

2016 -2017 yılları aralığında İstanbul Rumeli Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü ve Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdür vekilliği yapmıştır. 2017 senesinde profesör olunca İstanbul Rumeli Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Yüksekokulu Müdürü olarak görevine devam etti.

Prof. Dr. Oğuz Özyaral’ın Ulusal ve Internasyonal platformlarda piyasaya çıkan 278 bilimsel emek harcama ve makalesi, 16 tane kitapta bölüm ve 1 tane İngilizce, 3 tane Türkçe basılı kitabı bulunmaktadır.

Sektörel ve bilimsel niteliği olan olarak emek harcama alanları Mikrobiyoloji, Epidemiyoloji, Çevre Sağlığı, İş ve İşçi Sağlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği, İş Hijyeni, Eğitim ve İletişim Becerileri, Sıhhat Politikaları ile Hastane ve Sıhhat Kurumlarında Yönetsel Emekler ve Halk Sağlığı mevzuları üzerinedir. Meydana getirilen çalışmalarına toplam 97 atıf verilmiştir. Bugüne dek Sıhhat Yönetimi ve İş Sağlığı ve Güvenliği alanlarında 15 tanesi tezli olmak suretiyle toplamda 191 tane yüksek lisans ve 1 doktora emek harcaması yaptırmıştır.

Prof. Dr. Oğuz Özyaral, üniversitelerde önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında 30 değişik ders vermiştir. Türkiye’de Eczacılık alanında Eczacılık ve Halk Sağlığı’nın kurucusudur.

14 Aralık 2015 tarihinde başlayıp 22 Ocak 2016 tarihinde yayından kaldırılan Show TV ekranlarında hafta içi her gün gösterilen “Titiz misin?” programının sunuculuğunu yapmış oldu.

Üniversite Talebe Dekanlığı, Sıhhat Hizmetleri MYO Müdürlüğü, MYO Müdürlüğü, Sıhhat Bilimleri Yüksekokul Müdürlüğü, Eczacılık Fakültesi Farmasötik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı ile Halk Sağlığı Anabilim Dalı başkanlıkları şeklinde yönetimsel görevlerde de bulunan Prof. Dr. Oğuz Özyaral İstanbul Rumeli Üniversitesi’nin kurucu öğretim üyesi ve senato üyesidir. Ek olarak Silivri Şehir Konseyi Başkanı görevini yürütmektedir. Günümüzde halen etken olarak İstanbul Rumeli Üniversitesinde rektör yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

Koronavirüs (Kovid-19) şüphesi ile Büyükçekmece Mimar Sinan Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan Profesör Dr. Oğuz Özyaral‘ın koronavirüs testi 4 Nisan 2020 tarihinde pozitif çıktı.

Kitapları :
2008 – Sağlıkta Temel Kavramlar – Eczane Çalışanı Eğitimi El Kitabı

Bilimsel Kuruluşlara Üyelikler:
AİDS’le Savaşım Derneği
Ankara Mikrobiyoloji Cemiyeti
ANKEM: Antibiyotik ve Kemoterapi Cemiyeti

DAS. Dezenfeksiyon, Asepsi, Sterilizasyon Derneği

Türkiye Biyoetik Derneği

Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti

IPSF: Internasyonal Eczacılık Öğrencileri Federasyonu (Merkezi İsviçre’de olan bu federasyonun 1983–1986 yılları aralığında Türkiye temsilciliğinin başkanlığını yapmış oldu)

KÜKEM: Kültür Koleksiyonları ve Endüstriyel Mikrobiyoloji
Sıhhat Yöneticileri Derneği

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir