Prof.Dr.Wilhelm Röntgen

Wilhelm Röntgen Biyografisi

Wilhelm Conrad Röntgen, x-ray ışınlarının mucidi, Alman fizikçi. Roentgenium elementine adını veren bilim adamı.

27 Mart 1845‘te Lennep, Almanya‘da dünyaya geldi. Hollanda‘ya taşındıktan sonrasında eğitimine 18611863 yılları aralığında Utrecht Technical School’da devam etti. Buradan mezun olduktan sonrasında 1865 senesinde Utrecht Üniversitesi’ne giren Röntgen, sonrasında girmiş olduğu ve kazanılmış olduğu sınavlarala Zürih‘teki Federal Politechnic Institude’e devam etti. Röntgen, 1869 senesinde bu okuldan makine mühendisi olarak mezun oldu.

1875 senesinde Strasbourg Üniversitesi’nde okutman olarak göreve başladı ve aynı yıl Württemberg‘teki Academy of Agriculture’da profesör oldu. 1876 senesinde Strasbourg’a geri dönen Röntgen, fizik profesörü olarak görevine devam etti. 1900 yılına gelindiğinde Bavyera yönetiminin isteği üstüne Münih Üniversitesi’nde göreve başladı. Sonraki yıllarda Colombia Universitesi’nde göreve adım atmak için yapmış olduğu hazırlıklar, I. Dünya Savaşı‘nın patlak vermesi üstüne sonuçsuz kaldı ve kariyerine Münih’te devam etti.

1895 yılından itibaren meslektaşları Heinrich Hertz, Johann Hittorf, William Crookes, Nikola Tesla, ve Philipp von Lenard tarafınca bulunan, vakumlu cam tüplerde yüksek gerilimli elektrik deşarjı üstünde çalışmaya başladı. 1895 yılının sonlarına doğru bu emekler cam tüplerin haricinde kalan katod ışınları üstüne yoğunlaştı. 8 Kasım 1895 tarihinde Röntgen, Hittorf-Crookes tüplerini siyah bir mukavva ile kaplayarak ve bu düzeneğe elektrotlar bağlayarak fikrini hayata geçirmeyi başardı. Baryum platinosiyanitten meydana getirilen ekran üstündeki bu denemesini gerçekleştirmeden ilkin, deneyi yapmış olduğu odayı karartarak mukavva kaplamanın opaklığını kontrol etmeye çalıştı. Emekleri esnasında cam tüpten çıkan ışıldamaları farketti ve bu testi onlarca kere tekrarlayarak yanılma ihtimalini ortadan kaldırdı. İlerleyen haftalarda deneyini geliştirmek için tüm zamanını laboratuarında geçiren Röntgen keşfettiği ışınlar yardımıyla eşi Anna Bertha‘nın elinin röntgenini çekti. Bu fotoğraf, çekilen ilk röntgen filmi olarak tarihe geçti. Sonraki haftalarda, bir hata yapıyor olma ihtimalinin bilimsel güvenilirliğini sarsacağı korkusu ile, çalışmalarını gizli saklı bir halde yürüttü.

1901 senesinde yapmış olduğu bulgu ile Nobel Fizik Ödülü‘nü kazanan Röntgen, bu ödül ile beraber kazanılmış olduğu parayı vazife yapmış olduğu üniversiteye bağışladı. Keşfinin patentini almayı ısrarla reddeden Röntgen, bulmuş olduğu ışınların kendi adıyla anılmasını istemedi.

Radyoloji biliminin babası olarak kabul edilen Wilhelm Röntgen, 1923 senesinde Münih’te bağırsak kanseri yüzünden hayata veda etti.

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir