QR Code Nedir, Türkiye’de Qr Code Örnekleri

Son günlerde vatanımızda fazlaca daha çok karşımıza çıkmaya süregelen ve bir dijital pazarlama alanı unsuru olan QR Code hakkında hem kısa bir bilgilendirme hem de ülkemizdeki örnek kullanımlarına değinme yazısını www.kisacaozeti.com sitemizde de paylaşmak istedik.

Ilk olarak QR Kodu tanımından adım atmak gerekirse Wiki üstünden öğrendiğimize nazaran ; QR Kodu adını İngilizce Acele Tepki (Quick Response) kelimelerinin baş harflerinden alır. Mobil cihazların kameralarından okutulabilen hususi matriks barkod (yada iki boyutlu barkod) türüdür. 1994 senesinde geliştiren Japon Denso firmasına patentlidir.

En yalın haliyle QR kod, şifrelenmiş bir görseldir. Telefonunuzun dijital kamerası bu görsele odaklandıktan sonrasında sizi bir web site adresine, e-posta adresine, feysbuk like sayfasına, twitter sayfasına, özetlemek gerekirse bir ‘’URL’’ ye haiz her alana götürebilir.

Genel anlamda kare beyaz fon üstünde siyah motiflerden oluşan QR kodu aslen otomotiv sanayinde kullanılması için geliştirilmiş ve günümüzde Japonya ve Cenup Kore benzer biçimde ülkelerde daha yaygın olarak kullanılmaktaymış.

Günümüzde dijital kameralı mobil telefonlarının etkisiyle QR Kodu kullanımı yaygınlaşmaya adım atmıştır. Kaydedilen görsel çözümlenerek barkod içinde ne olduğu kullanıcıyı web adresine, e-posta adresine, telefon numarasına, kontakt bilgilerine, SMS yada MMS’ye yada coğrafi konum bilgisine yönlendirebilir.

QR kod kullanımı Türkiye’de de her geçen gün yaygınlaşıyor. Bunun bir örneğini Türkiye Gazetesi gerçekleştirmiş oldu. Buna nazaran yeni konseptiyle Türkiye Gazetesi, mühim haberleri, foto galerileri, ve haber videolarını artık okurlarına QR koduyla ulaştırıyor. Gazete sayfalarını akıllı telefonlarla internete bağlayan Türkiye Gazetesi, Türkiye’de ilk kez kağıttan dijital ortama bağlantı kuruyor. Böylelikle Türkiye gazetesinde yer edinen haberin videosuna, akıllı telefonlarla saniyeler içinde erişebilmek mümkün hale geliyor.

Teknolojik gelişimleri yakından takip eden Türkiye Gazetesi okurları, iPhone ve benzeri akıllı telefonlarla QR kodunu takip edebilir. Akıllı telefonlara QR okuyucu (QRReader) programı kuran okuyucular, Türkiye Gazetesi’ndeki QR kodu ile verilen haberleri, fotoğraf ve videoları anında izleyebilecek, isteyen okurumuz bu içerikleri yaşam boyu telefonunda, bilgisayarında saklayabilecek. QRReader programı şu anda bu işlevi yerine getiren bir program.

Bununla beraber Türkiye’de ilk kere ”1 Adam 1 Hanım” adlı tv dizisinde mobil uygulama QR kod ile extra içerik izlenebildi.

Yıldız TV’de Perşembe ve Cuma Günleri gösterilen ve 4. Sürem finalini (2012) geçtiğimiz günlerde icra eden Bando Yapım imzalı 1 Adam 1 Hanım programında Türkiye’de ilk kere tv seyircisi, mobil bir uygulama olan QR kod ile sürpriz bir içerik izledi.

Pordiva ile ortak olarak meydana getirilen QR kod uygulamasında 1 Adam 1 Hanım’ın 15 Haziran’daki sürem finali bölümünde alt yazı ile televizyonda ilk kere QR kod verilerek izleyiciler, mobil cihazları vasıtasıyla gösterim devam ederken 1 Adam 1 Hanım’ın kamera arkası görüntülerini izleyebildiler.

Qr kod ile ilgili başka bir örnek Odtü Kütüphanesi uygulaması. ODTÜ Kütüphanesi Mobil Web Sitesi’ne daha kolay erişebilmek için Kütüphane internet sayfası QR Kod’unu cep telefonuyla görüntülemenin kafi olacağı yönündeki duyuru bu kodun kullanım örneklerinden bir tanesi.

Qr kod kullanımının pazarlama, reklam alanında ülkemizdeki kullanım örneklerine de Opel tarafınca yapılmış bir uygulamayı verebiliriz. 15 Mart-30 Nisan içinde Opel showroomlarında bulunan QR kod görselleri ile Vestel ve ODEONTours’dan Opel müşterilerine hususi fırsatlar sunulması kod uygulamasının kullanımına başka bir örnekti.

Gene İstanbul İstinyepark AVM de yeni açılacak olan bir kahve dükkanı hemen hemen hazırlanma aşamasındayken kullanıcılarına açılacak mekan ve konsepti hakkında informasyon vermek için QR kod kullanmış.

Örnekleri arttırmak mümkün. Sanıyoruz gelecek günlerde vatanımızda de QR kod kullanımında artış ve yaygınlaşma başlayabilir. Kodun doğru kullanım ve uygulamalarının başarı göstermiş sonuçlar verebileceğini tahmin edebiliriz.

Türkiye’de hala yaygınlaşmaya devam eden QR kod kullanımı bilhassa yurt haricinde birçok alışveriş mağazasının vitrinini süslemeye başlıyor ve bu durum kampanyalar ve pazarlama stratejileri açısından fazlaca değişik sonuçlar doğuruyor.

QR Code kullanımının 2012′de gözle görülür derecede artmasında bu kodu yorumlayabilen akıllı cihazların oldukça yaygınlaşması, telefon ve tablet üstünden internete bağlanmanın giderek artması ve QR Code kullanan kampanyaların fazlaca daha sık karşımıza çıkıyor olmasını gösterebiliriz.

Devletimizde de ilerleyen dönemde QR Code’un kullanımının ve QR Code’un kullanıldığı dijital kampanyaların daha çoğunlukla göreceğiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir