R. A. Salvatore

R. A. Salvatore Biyografisi

Forgotten Realms (Unutulmuş Diyarlar) evreninde geçen fantastik kurgu yapıtları ile tanınmış olan A.B.D.’li yazar. Yalnız A.B.D. sınırları içinden 15.000.000’un üstünde roman satmış olan R. A. Salvatore, yirmi iki kez New York Times en fazlaca satanlar listesine girmiştir.

Robert Anthony Salvatore, 20 Ocak 1959 tarihinde, Massachusetts, A.B.D.’de dünyaya geldi. Yedi çocuklu bir ailenin en minik evladı olan Salvatore, Fitchburg Lisesi’nde okumuş olduğu sırada yaşamını bilgisayar sektöründe geçirmek istiyordu; fakat kendisine yılbaşı hediyesi olarak getirilen J.R.R. Tolkien’ın Yüzüklerin Efendisi adlı eseri, Salvatore’u edebiyata yönlendirdi.

İletişim Bilimi ve İngilizce alanlarında üniversite dereceleri olan Salvatore, 1982 senesinde tam zamanlı olarak yazarlık hayata geçirmeye başladı. İlk eseri Echoes of the Fourth Magic olan yazar, 1987 senesinde TSR şirketi tarafınca meydana getirilen bir yarışmayı kazanarak Forgotten Realms evreninin yazarları içinde yer alma fırsatı elde etti.

Salvatore’un ilk gösterilen romanı, 1988 tarihindeki Kristal Parçası oldu. Unutulmuş Diyarlar’da geçen bu roman kısa sürede fazlaca büyük bir popülerlik kazanmıştır ve de iki tane devam kitabı ile birlikte 1990 senesinde bir trio haline getirildi. Serinin ana kahramanlarından Drizzit Do’Urden, Unutulmuş Diyarlar’ın en popüler isimlerinden birisi olunca, bu kahramanın öyküsünü özetleyen Kara Elf Üçlemesi serisi 19901991 yılları aralığında gösterildi. Salvatore, Unutulmuş Diyarlar için yirminin üstünde kitap kaleme aldı.

Unutulmuş Diyarlar’ın yanı sıra kendi yarattığı fantazi evrenlerinde geçen pek fazlaca romanı da kaleme alan yazarın eserlerinin on tanesi çizgiroman olarak uyarlandı. Pek fazlaca kısa öykü kaleme alan, çizgiroman senaryoları ve AD&D için modüller de yazan Salvatore, George Lucas’ın unutulmaz eseri Yıldız Wars’un evreninde geçen Yıldız Wars Episode II: Attack of the Clones ve de Vector Prime adlı iki kitabı da kaleme aldı.

Eski bir boksör ve de halterci olan Salvatore, yazar olmadan ilkin hokey koçluğu da yapmıştı. Kitaplarında yer edinen yoğun ve yüksek düzeyde ayrıntılarla bezeli cenk sahnelerinde Salvatore’un sporcu geçmişinin de oranı bulunmaktadır.

R. A. Salvatore, karısı Diane Salvatore ile birlikte A.B.D.’de yaşamaktadır. Çiftin Bryan, Geno ve Caitlin isminde üç evladı bulunmaktadır.

Mühim Serileri

Buzyeli Vadisi Üçlemesi

Kara Elf Üçlemesi

Miras Serisi

Karanlığın Yolları Serisi

Cleric Dörtlemesi
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir