® R işareti Nedir? Nasıl Yapılır ?

Kimi zaman çeşitli belgelerde karşımıza çıkan ® işareti nedir, iyi mi yapılır diye merak edenlerdenseniz gelin öğrenelim..

Ben de genel anlamda büyük markaların logo yada isimlerinin sonunda ® işaretini görür  ve merak ederdim tam olarak ne anlama geldiğini. Marka yada tescille ilgili birşey bulunduğunu tahmin ederdim açıkçası fakat gene de özetlemek gerekirse öğrenmek istedim.

Mevzuyla ilgili direkt bir aydınlatıcı informasyon bulmak derhal mümkün olmasa bile çeşitli blog yazarları sitelerinde mevzuya yer vermişler.

Buna gore  ® işareti, ürünün yada hizmetin patenti olduğu anlamına gelir ve uluslar arası bir kullanım biçimidir.. Şu demek oluyor ki sağ üst köşesinde yer almış olduğu markanın tescilli olduğu anlamına geliyor diyebiliriz özetlemek gerekirse. internasyonal alanda hepimiz tarafınca kabul görmüş markalarda kullanılan bir işaretmiş bu ® işareti…

İnternette bazı arkadaşlarımız benim benzer biçimde bilgisayarda derhal ® işaretini iyi mi yapacaklarını bilemediklerinden çoğu zaman “R” işareti şeklinde aramalar yapmışlar fakat gelin bu işareti iyi mi yapacağımızı da www.kisacaozeti.com üstünde öğrenelim.

® İşareti Iyi mi Yapılır ?

Ilk olarak derhal belirteyim ® isaretinin kodu : Alt 0174

Özetlemek gerekirse belirtmek gerekirse klavyenizde “Alt” tuşuna basılı tutarken aynı anda öteki elinizle “0174” sayısını yazarsanız ® işaretinin çıktığını görmüş olacaksınız.

Derhal tecrübe edelim :  ®  .. İşte oldu 🙂

Benim klavyemde soldaki Alt tuşuna basarak yazabildim. Sağ elimle de 0174 yazdım aynı anda.

Yeri gelmişken verebileceğim öteki birkaç kod şu şekilde ;

™ isaretinin kodu : Alt 0153
© isaretinin kodu : Alt 0169
® isaretinin kodu : Alt 0174

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir