Rachel Hurd-Wood

Rachel Hurd-Wood Biyografisi

2003 senesinde gösterime giren Peter Pan filmindeki Wendy Darling rolüyle tanınan ve aralarında Perfume: The Story of a Murderer, Solomon Kane, Dorian Gray’in de bulunmuş olduğu pek oldukça başarı göstermiş serüven filmimizde rol alan İngiliz beyaz perde oyuncusu.

Rachel Clare Hurd-Wood, 17 Ağustos 1990 tarihinde, Londra, İngiltere’de dünyaya geldi. Philip ve Sarah Hurd-Wood çiftinin evladı olan Rachel, hem de Dr. House rolüyle meşhur olan Hugh Laurie’nin yeğeniydi.

Çocukluğunu ailesi ve kardeşleri ile birlikte Londra’da geçiren genç oyuncu, büyümüş olduğu vakit deniz biyoloğu olmak istiyordu; fakat hususi bakıma muhtaç olan ufaklıklara duyduğu sevgi sebebiyle bu isteğinden vazgeçti ve onlara destek olabilmek için uygulamalı dilbilimi okumaya karar verdi. University Collage London’a kayıt olan Rachel, buradaki ilk yılını 2009’da tamamladı.

Rachel’in rol almış olduğu ilk beyaz perde filmi olan Peter Pan, 2003 tarihini taşıyordu. J.M. Barrie’nin aynı adı taşıyan romanından uyarlanan ve yönetmenliğini P.J. Hogan’ın gerçekleştirdiği filmdeki başarı göstermiş performansıyla seyircileri büyüleyen genç oyuncu, bu rolüyle Young Artist Awards’da En İyi Genç Başrol Oyuncusu ödülüne aday yayınlandı.

2004 senesinde meşhur dedektif Sherlock Holmes’un orta karar bir T.V. uyarlaması olan Sherlock Holmes and the Case of the Silk Stocking’de rol alan Rachel, 2005 senesinde ise Courtney Solomon tarafınca yönetilen An American Haunting adlı thriller filmimizde rol aldı.

Alman çoksatan yazar Patrick Süskind’in aynı adı taşıyan romanının başarı göstermiş bir adaptasyonu olan Koku; Bir Katilin Hikayesi adlı beyaz perde filmimizde Dustin Hoffman ve Alan Rickman ile birlikte oynama şansını yakalayan Rachel, bu filmdeki performansı yardımıyla Saturn ödüllerinde En İyi Destek Oyuncu ödülüne aday yayınlandı.

2008 senesinde çekimleri tamamlanan ve 2009 senesinde gösterime giren Solomon Kane filmimizde Meredith Crowthorn karakterini canlandıran Hurd-Wood, bu filmimizde James Purefoy ve Max von Sydow benzer biçimde deneyimli oyuncularla emek verme fırsatı buldu. Conan karakterinin yaratıcısı olan Robert E. Howard’ın aynı adı taşıyan kitabından uyarlanan Solomon Kane,gişede büyük bir hüsranla karşılaştı ve de kendi bütçesini çıkartamadı. Rachel Hurd-Wood’un 2009 senesinde rol almış olduğu öteki bir film ise gene bir roman uyarlaması olan Dorian Gray oldu. Oscar Wilde’ın Dorian Gray’in Portresi adlı romanından BBC kanalı için uyarlanan bir beyaz perde filmi olan Dorian Gray, İngiltere haricinde gösterime girmedi.

Rachel Hurd-Wood’un yapım aşamasında olan filmleri içinde Tomorrow, When the War Began ve The Last Furlong bulunuyor.

Filmografisi

2003, Peter Pan

2004, Sherlock Holmes and the Case of the Silk Stocking

2005, An American Haunting

2006, Perfume: The Story of a Murderer

2008, Solomon Kane

2009, Dorian Gray

2010, Tomorrow, When the War Began

2011, The Last Furlong
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir