Raffaello Santi

Raffaello Santi Biyografisi

İtalyan ressam Raffaello, İtalyan Rönesans’ının en mühim ressamı ve baş yapıcılarından bir tanesi olmuştur. Raffaello Sanzio da Urbino, özetlemek gerekirse Rafael olarak malum Rönesans dönemimin İtalyan ressamı ve mimarıdır. İtalyan Yüksek Rönesansı’nın dört büyük temsilcisi vardı; Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarroti, Donatello ve Raffaello

Babası ressam Giovanni Santi olan Raffaello, 28 Mart 1483 tarihinde İtalya’da Floransa’nın Urbino bölgesinde dünyaya geldi.

1491 senesinde 8 yaşlarında anası Magia’yı yitirdi ve bunun üstüne babası tekrardan evliliğe ilk adımını attı. 3 yıl sonrasında 1494 senesinde babasını da kaybeden Raphael’in tek velisi rahip amcası Bartolomeo olsa da üvey anası onu bırakmadı. Üvey anneye dava açan Rahip Bartolomeo, yeğenini yasalar karşısında kaybetmişti.

Fotoğraf öğrenimine Timoteo Viti’nin yanında başladı. 1495 yıllarında Pietro Perugino’nun atölyesine geçti ve onun yardımcılığını yapmış oldu. İtalyan ressam Pietro Perugino‘nun atölyesinde çıraklık yaparak sanatını geliştirdi.

11 yaşına gelen Raffaello ise babasının atölyesini tekrardan düzenleyerek onun işleriyle kendini eğitmeye devam etti. Yapmış olduğu otoportrelerle başarı göstermiş olacağını gösteren genç ressamın ilk mühim işi, bir ‘altarpiece’, doğrusu kiliselerde mihrabın arkasına yerleştirilen çerçeveli fotoğraf idi. Sant’Agostino Kilisesi’nin Andrea Baronci Şapeli için hemen hemen 17 yaşlarındayken yapmış olduğu Baronci Altarpiece, 31 santimetre boya ve 27 santimetre ene sahipti. Bu iş onun bir yılını aldı ve bölgede ‘usta’ olarak anılmaya başlandı. Ek olarak bu işten 4 yıl sonrasında İtalya’nın değişik kiliselerine freskler yapmış oldu.

1501 ile 1504 yılları aralığı, Raffaello için özgür işler yaparak yaşamını kazanılmış olduğu, göçebe bir yaşam vardı. İtalya’nın kuzeyinde çeşitli yerlerde yaşayan genç sanatçı, 1508 senesinde Papa II. Julius‘un hususi daveti üstüne Vatikan’a gitti. Michelangelo Buonarroti‘nun da çalmış olduğu Vatikan’da Papa’nın kütüphanesini dekore eden Raffaello, kumaş üzerine yapmış olduğu resimlerle duvarları kapladı. Bu eserleriyle Papa’yı büyüleyen Raffaello, Vatikan için adeta olmazsa olmaz oldu. Raffaello’nun doğduğu yıl oluşturulan, Papa’nın yaşam yeri Sistine Şapeli’nde de çalışan Raffaello, Michelangelo Buonarroti’nun yapmış olduğu “Adem’in Yaratılışı” kitabından büyülendi.

1504’de Floransa’ya gitti. Bu kentte dört yıl kaldı ve Leonardo da Vinci ve Michelangelo Buonarroti’nun yapıtlarını inceledi.

1505-1507 yılları aralığında yapmış olduğu Praton Madonnası ve Esterhazy Madonnası benzer biçimde resimlerinde gerek kompozisyon gerekse figürlerin yerleştiriliş biçimleri Leonardo’dan etkilendiğini açıkça yansıttı.

Giulio Romano, Gianfrancesco Penni, Perino del Vaga, Polidoro da Caravaggio, Pallegrino Aretusi, Tommaso Vincidor, Timoteo Viti benzer biçimde çıraklar yetiştiren Raffaello’nun evlenmediği düşünülüyor. ‘Düşünülüyor’, 1514’te nişanlandığı Maria Bibbiena ile evlenmedi. Bundan dolayı bugün hepimiz tarafınca malum, üstüne kitaplar yazılıp filmler çekilen Raffaello’nun en büyük aşkı, 1520’de yaşamını kaybeden Maria değil, ‘ekmek imalatçısı kızı’ Margarita idi. Raffaello, Meryem Ana tablolarına modellik Margarita Luti’ye tutkuyla bağlıydı. Hatta bir araştırma sonucu, Meryem Ana tablosunda sonradan değişim yapıldığı kanıtlandı.

Sanatçı kısa devam eden yaşamının on iki yılını Roma’da geçirdi ve art arda başyapıtlar üretti. 1508 senesinde Papa II.Julius tarafınca Vatikan Sarayı’ndaki oda süslemeleri için Roma’ya çağrıldı.

1511’de tamamladığı Segnatuar oda freskleri sevinçle kutlandı. Sanatçı, 1512-1514 yılları aralığında da Eliodoro odası freskleri üstünde çalıştı.

1514 senesinde Bramante’nin ölümü üstüne San Pietro Bazilikası’nda yarım kalan işleri devraldı.

1515’te Papa X.Leo Raffaello’ya kıymetli Roma yazıtlarının korunması görevini verdi. Bunun üstüne arkeolojik bir Roma haritası hazırladı ve kentteki eski yapıtları denetimleriyle ilgilendi.

Bundan bir yıl sonrasında tasarımını kendi yapmış olduğu Madama Villasıyla, Yüksek Rönesans ilkelerini aşarak yeni bir tasarım anlayışı ortaya koydu.

1517’den sonrasında son yıllarında zamanının çoğunu mimarlık çalışmalarına ayırdı. San Pietro Kilisesi’nin yanı sıra Aquila Sarayı’nı inşa etti ve Giullano de Medici içinde büyük bir villa yapmış oldu.

Raffaello, 37. yaşına basmış olduğu doğum gününde 1520 senesinde İtalya’da yaşamını yitirdi. Bu üzücü vaka sonrasında papalık sarayını büyük bir hüzün kapladı. Sanatçının cenazesi Vatikan’da yapılmış oldu ve Pantheon‘a gömüldü.

Başlıca Yapıtları: Allegori, Üç Güzeller, Agnolo Doni’nin Portresi, Niccolini-cowper Madonnası, Sistina Madonnası, Balthasar Castiglione’nin Portresi, I.François’nin Mukaddes Ailesi, Şövalyenin Rüyası, Meryem’in Evlenmesi, İsa’nın Mezara Yerleştirilmesi, Münakaşa, Atina Okulu, Parnassus, Yasalar, Sedia Madonnası, İsa’nın Göğe Yükselmesi, Taç Giyme.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir