Rahmi Koç

Rahmi Koç Biyografisi

Koç Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Onursal Başkanı.

Rahmi Mustafa Koç, 9 Ekim 1930 doğumlu başarıya ulaşmış iş adamı. Koç Tüm ortaklık yönetimini babası meşhur iş adamı Vehbi Koç’tan devralan Rahmi Koç, 4 Nisan 2003 tarihinden itibaren Yönetim Kurulu Başkanlığını oğlu Mustafa Koç‘a devretti. 19 Eylül 2004 tarihinde denize oluşturulan Koç, ortalama 2 yıl devam eden bir dünya turu gerçekleştirmiş oldu.

Rahmi M. Koç, 9 Ekim 1930 tarihinde Koç Tüm ortaklık’in kurucusu ve sahibi Vehbi Koç ve Sadberk Koç’un dört evlatlarından ikincisi olarak (Semahat Arsel-1928, Rahmi Koç-1930, Sevgi Gönül– 1938, Suna Kıraç– 1941) dünyaya geldi. Rahmi Koç, ilköğretim eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonrasında İstanbul’da Robert Kolej’e başladı. Buradan mezun olduktan sonrasında yüksek tahsil görmek için ABD’ya giden Rahmi Koç, Johns Hopkins University B.A. Endüstriyel Sevk ve İdare Kısmı’nde okudu.

1958 senesinde İstanbul’da Harp Akademileri’nde yedek subay olarak yapmış olduğu askerliğinin arkasından Koç Firmalar Topluluğu’nda çalışmaya süregelen Rahmi Koç, Ankara’da Otokoç Şirketi’nde vazife aldı ve 1960 senesinde da Koç Tecim A.Ş.’ye geçti. Koç, 1963 senesinde kurulan Koç Tüm ortaklık’in şirket merkezinin, 1964 senesinde Ankara’dan İstanbul’a taşınmasının arkasından Koç Tüm ortaklık A.Ş. Genel Koordinatörlüğü’ne başladı ve İstanbul’a yerleşti.

Rahmi Koç, 1970 senesinde yedi kişilik İcra Komitesi’nin Başkanı oldu ve 1975 senesinde İdare Meclisi Başkan Yardımcılığı’na başlamasının arkasından, 1980 senesinde da dört kişilik üst düzey idarecilerden kurulu, Koç Tüm ortaklık İdare Komitesi Başkanı oldu. Babası Vehbi Koç’un 1984 senesinde İdare Meclisi Başkanlığı’nı kendisine devretmesinin arkasından Rahmi Koç, 30 Mart 1984’de Koç Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. 7 Kasım 1994 tarihinde meydana getirilen Milletlerarası Tecim Odası (ICC) toplantısında 1995-1996 yılları için ICC Başkanı olarak seçilen Rahmi Koç, 4 Nisan 2003 tarihinden itibaren Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı oğlu Mustafa V. Koç‘a devretti. Kendisi de daha ilkin babasının yapmış olduğu şeklinde Koç Tüm ortaklık Onur Başkanlığı’nı üstlendi.

Ek olarak Alman Hükümeti tarafınca Grosses Verdienst Kreuz ödülünü alan Koç, 18 Haziran 2001‘de İtalya ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine olan katkılarından dolayı İtalyan Cumhuriyeti Yüksek Liyakat Nişanı’na layık görüldü.

Rahmi Koç’a Fahri Doktora Ünvanları veren çeşitli üniversiteler şunlardır:

21 Mayıs 1998 tarihinde Johns Hopkins Üniversitesi,

28 Eylül 1998 tarihinde Anadolu Üniversitesi,

14 Mayıs 1999 tarihinde Ege Üniversitesi,

14 Haziran 2000 tarihinde Bilkent Üniversitesi,

23 Nisan 2001‘de Köstence Ovidius Üniversitesi

Rahmi Koç, 27 Ekim 1997 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafınca devletimizde eğitim, sıhhat ve toplumsal hizmet alanlarında yapmış olduğu katkılardan dolayı Devlet Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirildi.

Roteryen olan Rahmi Koç, 1957 senesinde Çiğdem (Meserretçioğlu) Simavi ile evliliğe ilk adımını attı. 1973 senesinde boşanma gerçekleşti. Mustafa Koç (d.1960), Ömer Koç (d.1962), Ali Koç (d.1967) adlarında üç evladı vardır.

Rahmi M. Koç’un üye olduğu bazı kuruluşlar şu şekildedir:

Metropolitan Sanat Müzesi, New York, Onursal Mütevelli Heyeti Üyesi
• Internasyonal Tecim Odası Eski Başkanı (1.1.1995 – 31.12.1996 arası Başkanlık)
• Güneydoğu Avrupa İşbirliği Girişimi, İş Danışma Kurulu Eşbaşkanı
• Vehbi Koç Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili
• Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Onursal Başkanı
• Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı
• Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı
• TURMEPA / Deniz Temiz Derneği Kurucu Üyesi ve Onursal Başkanı
• Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi Onursal Başkanı
• Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Danışma Kurulu Üyesi
• Global İlişkiler Forumu Kurucu Başkanı
• Türk Yunan İş Konseyi Eski Başkanı (1992-1999 arası)
• Allianz Aktiengesellschaft Internasyonal Danışma Kurulu Eski Üyesi
• J.P. Morgan Internasyonal Konseyi Eski Üyesi
• ABD Dış İlişkiler Konseyi Internasyonal Danışma Kurulu Eski Üyesi

Nazenin IV yelkenlisiyle Fenerbahçe Marinası’ndan 19 Eylül 2004 tarihinde denize oluşturulan Rahmi Koç, ortalama 2 yıl devam eden bir dünya turu gerçekleştirmiş oldu. 657 gün devam eden, 28 bin 250 deniz mili yol meydana getirilen ve 5 kıtaya ulaşarak tamamladığı yolculuğun seyri süresince Nazenin IV, Atina, Korint Kanalı, Cebelitarık Boğazı ve Kanarya Adaları üstünden Atlantik Okyanusu’nu geçti. Sonrasında Panama Kanalı’ndan Pasifik Okyanusu’na açıldı. Galapagos Adaları, Yeni Zelanda ve Avustralya’nın arkasından Singapur, Phuket, Sri Lanka ve Hindistan etapları yapılmış oldu. Basra Körfezi ve Süveyş Kanalı üstünden Port Said’e ulaşan ekip, Samos ve Midilli’ye uğrayarak, Çanakkale Boğazı üstünden tekrardan İstanbul’a geldi ve Nazenin IV yelkenlisi gene Fenerbahçe Marinası’na yanaştı. Deniz tutkusuyla tanınan Rahmi Koç, dünya turunun arkasından mevzuyla ilgili şunları iletmişti:

Hepimizin dünyaya bakışı değişti. Dünyayı başka türlü görmeye başladık. Canımızın ve sağlığımızın kıymetini daha oldukça anladık. Beraber yaşamayı öğrendik. Çeşitli kültürler öğrendik. Kendi memleketimizi onlarla karşılaştırma ettiğimizde ülkemizin olağanüstü bulunduğunu gördük. Bu seyahati çocukluğumdan beri planlamıştım. Sadece bazı nedenlerden dolayı birazcık geç kaldık. Bu şekilde bir seyahatten sonrasında her bakımdan bakışınız değişiyor.

Rahmi M. Koç, 21 Mayıs 1998 tarihinde Johns Hopkins Üniversitesi‘nden (Baltimore-Maryland), 28 Eylül 1998 tarihinde Eskişehir Anadolu Üniversitesi‘nden, 14 Mayıs 1999 tarihinde İzmir Ege Üniversitesi‘nden, 14 Haziran 2000 tarihinde Ankara Bilkent Üniversitesi‘nden, 23 Nisan 2001 tarihinde Köstence Ovidius Üniversitesi‘nden ve 26 Mayıs 2008 tarihinde Aydın Adnan Menderes Üniversitesi‘nden Fahri Doktora unvanları aldı.

Rahmi M. Koç’un Türkiye’ye sıhhat, eğitim ve toplumsal hizmet alanlarında yapmış olduğu katkılar 27 Ekim 1997 tarihinde Cumhurbaşkanımız tarafınca “Devlet Üstün Hizmet Madalyası” ile ödüllendirildi.

Türk-Alman ticaretine ve sanayiine katkısı dolayısıyla 5 Temmuz 1982 tarihinde Alman Hükümeti’nden Grosses Verdienst Kreuz (Almanya Büyük Hizmet Nişanı) ödülü kazanan Rahmi M. Koç, 19 Nisan 2001 tarihinde İtalya ve Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin geliştirilmesinden dolayı “İtalya Cumhuriyeti Yüksek Liyakat Nişanı” ile onurlandırıldı. Balkanlarda ve Doğu Avrupa Devletlerinde ticaretin artmasına verdiği destek ve Avusturya-Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesine katkıları sebebiyle Avusturya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın büyük hizmet nişanını 5 Aralık 2003 tarihinde aldı.

Koç Ailesi, 19 Ekim 2007 tarihinde Dünya Anıtlar Vakfı (World Monuments Fund) tarafınca her yıl dünyanın kültürel mirasına katkıda bulunan kişilere ya da kurumlara verilen Hadrian Ödülü’ne layık görüldü.

Hadrian Ödülü’nden sonrasında, Koç Ailesi 15 Ekim 2009 tarihinde New York‘ta Carnegie Hayırseverlik Madalyası ve 21 Haziran 2011 tarihinde Paris’te BNP Paribas Hayırseverlik Ödülü aldı.

Ertesi gün, 22 Haziran 2011 tarihinde, Rahmi M. Koç’a İngiliz-Türk ilişkilerine seneler boyu yapmış olduğu üstün katkılar dolayısıyla CBE – Britanya İmparatorluğu Muhteşem Önderlik (Onursal) Nişanı verildi.

Koç Ailesi, 16. Iris Foundation Ödülleri​’nde Metropolitan Müzesi’ne yaptıkları katıkılardan dolayı Dekoratif Sanatlarda Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görüldü.

09 Haziran 2015 tarihinde ise, Koç Tüm ortaklık Onur Başkanı Rahmi M. Koç, Fransa tarafınca Napoleon Bonaparte döneminden itibaren tüm dünyada üstün başarıya ulaşmış kişileri ödüllendirmek amacıyla verilen, Fransız devletinin en prestijli devlet nişanı kabul edilen “Officier dans L’Ordre National de la Legion D’Honneur”e layık görüldü.

Rahmi M. Koç, 4 Aralık 2014 tarihinde; ülkemiz ekonomisine sağlamış olduğu mühim katkıların yanı sıra sıhhat, eğitim ve kültür – sanat alanında Türkiye genelindeki yatırımları ile dünyaca meşhur internasyonal ilişkiler organizasyonu FIRST’ün “Yaşam Boyu Görevli İş İnsanı Ödülü”ne layık görüldü.

Koç Tüm ortaklık Onur Başkanı Rahmi M. Koç, 23 Mayıs 2019 tarihinde 100 senelik tarihiyle dünyanın elit fikir kuruluşları içinde yer edinen ABD merkezli Dış Siyaset Derneği’nin (FPA) madalyasına lâyık görüldü.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir