Rahmi Özkan

Rahmi Özkan Biyografisi

Hüseyin Rahmi Özkan, 1939 senesinde Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlkokul ve ortaokul eğitimini Siverek’te, liseyi Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi’nde tamamlamıştır.

1958 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi. Rahmi ÖZKAN, fakültedeki öğrenci derneklerinde gösterdiği toplumsal emek harcamalar sonucu ilkin hukuk fakültesi öğrenci derneğinde vazife almış ve o tarihteki üniversitelerin üst teşekkülü olan Ulusal Türk Öğrenci Birliği genel kuruluna hukuk fakültesi delegesi olarak iştirak etmiş, ilkin Ulusal Türk Öğrenci Birliği genel kurul başkanlığına, sonrasında da Ulusal Türk Öğrenci Birliği İstanbul icra konseyi başkanlığına 1961 senesinde seçilmiş ve bu görevini 1963 yılına kadar devam ettirmiştir.

Bu görevi esnasında MTTB yi temsilen Ankara da devlet erkanı ile çeşitli çalışmalarda bulunmuş bu cümleden olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde ve Çankaya köşkünde gençlik lideri olarak Türk Gençliğini temsilen çeşitli temaslarda bulunmuştur.

1961 Anayasası halk oylamasına sunulmadan ilkin dönemin cumhurbaşkanı orgeneral Cemal Gürsel ve gençlik lideri olarak Rahmi Özkan Türkiye radyolarından 19 Temmuz 1961 tarihinde 21:50 – 22:00 saatleri arası yapmış olduğu konuşmayla anayasaya evet kampanyasını başlatan konuşmayı yapmıştır.

1963- 1965 içinde askerlik görevini yedek subay olarak yapmış oldu. 1966 senesinde hukuk fakültesinde derslerine dönerek 1969 Şubatında mezun olmuştur. 1970 senesinde yazıhanesini açarak İstanbul Barosuna kayıtlı özgür avukatlık hayata geçirmeye adım atmıştır. Kendini tamamen ceza davalarına yöneltmiş ve ceza avukatlığı mevzusunda da kendini kabul ettirmiştir.

Müge Anlı’nın televizyonda sunmuş olduğu “Tatlı-Sert” adlı bir programında Psikiyatr Arif Verimli ile beraber avukat Rahmi Özkan da vazife yapmaktadır. Daha ilkin de Serap Ezgü’nün programında danışman olarak vazife yapmıştı.

Rahmi Özkan, Güzin hanımla evlidir. Bir oğlu, bir kızı vardır.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir