Rahmi Saltuk

Rahmi Saltuk Biyografisi

Rahmi Saltuk, 1945‘te Tunceli‘nin Hozat kazasının Akören köyünde hayata merhaba dedi. İlk ve ortaokulu Tunceli‘de, liseyi Balıkesir ve Elazığ‘da okudu.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden başladığı yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı (1978). Fakat asla avukatlık yapmadı.

Aile çevresinden dolayı fazlaca minik yaşlarda saz çalıp türkü ve deyiş anlatmaya başladı. Balıkesir Lisesi’nde okurken müzik kolu başkanıydı; kurduğu ve solisti olduğu okul grubu ile her cumartesi Balıkesir il radyosunda bir saatlik türkü programı yapıyordu.

Hem Tuncelili, hem Hukuk Fakültesi talebesi, hem de 68’li olunca Rahmi Saltuk da kaçınılmaz olarak siyasete ilgi duydu. 1966’da Türkiye İşçi Partisi‘ne (TİP) üye oldu.

Haziran 1967‘de İstanbul‘da, Harbiye Açık Hava Tiyatrosu‘nda düzenlenen Nesimi Çimen Dostlar Gecesi’ne Ruhi Su İzmir‘den gelemediği için katılamayınca, arkadaşları Rahmi Saltuk’u sahneye ittiler. Ruhi Su’nun tok sesini yansılamak ederek söylediği türküler ilkin o gece, ondan sonra ilerleyen yıllarda sol-sosyalist çevrede tanınmasını sağlamış oldu; işgallerin, direnişlerin, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının üniversite eylemlerinin olmazsa olmaz sesi oldu.

Halk Oyuncuları Topluluğu’nun Pir Sultan Abdal adlı oyununda “ozan” rolünü üstlenmesi ve bu rolde iki buçuk yıl süresince 900 temsilde türkü söylemesi, Rahmi Saltuk‘u yurt çapında popüler bir sanatçı haline getirdi.

12 Mart 1971 askeri darbesinin arkasından yurtdışına çıkmak mecburiyetinde bırakıldı. Batı ve Doğu Almanya ile Fransa, Belçika ve İsveç‘de konserler verdi. 1974‘te Türkiye’ye döndü. 1979 yılının haziran ayında Paris‘te iken anlaştığı bir Fransız menejer ile çalışmak suretiyle yine Fransa‘ya gidip müzik çalışmalarını Paris‘te sürdürmeyi kararlaştırmışken 1980 darbesi olduğundan yurtdışına çıkamadı ve isteği ile askere gitti; askerliğini Yedek subay olarak Isparta-Eğirdir’de askerlik şubesi başkanı olarak yapmış oldu.

1973‘te Güneş Karabuda‘nın yönettiği “Bebek” filmimizde oynadı. 1979‘da Şerif Gören‘in yönettiği Almanya Acı Vatan filmimizde hem Hülya Koçyiğit ile beraber başrol oynadı hem de filmin müziklerini yapmış oldu.

Rahmi Saltuk, Asuman Saltuk ile evlidir. Baran Saltuk ve İlke Saltuk isminde bir kızı oldu. Oğlu Baran Saltuk 2011 senesinde beşinci kattaki evlerinin penceresinden düşerek yaşamını yitirdi.

Rahmi Saltuk, eşi Asuman Saltuk ile birlikte Bodrum-Gündoğan’da yaşamaktadır.

Albümleri :
1973 – Acıyı Bal Eyledik
1976 – Dosttan Dosta 1
1976 – Dosttan Dosta 2
1978 – Dosttan Dosta 3
1985 – Terketmedi Sevdan Beni
1992 – Açılın Kapılar Şaha Gidelim
1995 – Dostlara Davet
1998 – Yenice Yolları
2001 – Hani Kurşun Sıksan Geçmez Geceden
2005 – Elde Hüzün Kaldı
2009 – Hoy Nare

Filmleri :
Oyuncu :
1979 – Almanya Acı Vatan (Mahmut) (Beyazperde Filmi)
1973 – Bebek (Beyazperde Filmi)

Müzik:
1979 – Almanya Acı Vatan (Mahmut) (Beyazperde Filmi)

Müzik ekibi :
1969 – Kördüğüm (Türküler)(Kısa Film)

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir