River Plate Küme Düştü

Arjantin’in meşhur futbol kulübü River Plate tarihinde ilk kez küme düştü.

Bilinmiş olduğu şeklinde Arjantin’in köklü takımlarından River Plate, küme düşme potasında yer almış ve baraj maçının ilk ayağında 2. lig ekiplerinden Belgrano’ya 2-0 yenilip ve küme düşmeye bir adım daha yaklaşmıştı.

Belgrano ile meydana getirilen rövanş maçında sahadan 1-1 beraberlikle ayrılan River plate bu sonuçla tarihinde ilk kez küme düşmüş oldu.

Bu bununla beraber dünyada spor zamanı açısından da son aşama mühim bir vaka. Şundan dolayı Cenup ABD’nın ve Dünyanın en köklü futbol takımlarından River Plate takımının küme düşmesi milyonlarca insanı şaşırtan bir gelişme oldu.

Boca Juniors ile girdikleri rekabet dünya futbol literatürüne “superclassico” olarak geçen efsanevi ekip River Plate küme fikir alev ateş taraftarları da isyan ettiler.

Peki River plate Iyi mi Düştü ;

Arjantin Ligi’nde bir yılda 19 maçlık 2 sürem oynanıyor. Apertura (Açılış) isminde olan ilk lig eylül-aralık, Clausura (Kapanış) isminde olan 2. lig şubat-haziran aylarında yapılıyor.Takımlar her iki ligde de birbirleriyle biri deplasmanda olmak suretiyle toplam 2 kez karşılaşıyor. Cenup ABD’daki bazı liglerde uygulanan bu sistemin Avrupa’daki sistemlerden temel farkı bir yılda 2 şampiyon çıkması.

Küme düşmenin hesaplanmasında durum birazcık daha karmaşıklaşıyor. Küme düşecek takımlar belirlenirken son 3 senenin şu demek oluyor ki 6 sezonun sonuçlarına bakılıyor. Takımların bu 6 sezonda toplamış olduğu puan, oynadıkları maç sayısına bölünerek, ekiplerin averaj puanları belirleniyor. Bu sistemde, Apertura ya da Clausura’yı şampiyon bitiren ekip bile hesaplamaya dahil edilen öteki 5 sezonda fena sonuçlar alması halinde küme düşebiliyor.

Arjantin’de son 3 yıldaki puan averajlarına nazaran 19 ve 20. sırada yer edinen 2 ekip direkt küme düşüyor. Sıralamada 17 ve 18. sıradaki takımlar ise ikinci ligi 3 ve 4. sırada bitiren takımlarla baraj maçı oynuyor.

Baraj maçlarının arkasından, müsabakalara katılan 4 takımdan 2’si birinci ligde yer alırken, kaybeden 2’si yoluna 2. ligde devam ediyor. Arjantin Ligi’nde şu ana dek asla küme düşmeyen Boca Juniors’un 23, Independiente’nin 14 şampiyonluğu bulunuyor.

İlk kez küme düşen River Plate’in 33 şampiyonluğu vardı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir