Roman Nasıl Yazılır? Roman Yazma Çalışmaları

“Roman yazımı” hakkında sizlere data vermeden ilkin “Roman” hakkında detaylı data sahibi olmanız gerekmektedir. Çağıl zamanların en popüler, en kuvvetli ve en etkili ifade türü olarak karşımıza roman çıkmaktadır. Romanın kendine özgü bir yapısı ve ifade kuruluşu bulunmaktadır. Bununla beraber tasarı bir özellikte taşır; kısaca gerçek yaşamı yazar kendi mantığına nazaran kurgular.

Romanın kuruluşunu, özelliklerini ve mantığını bilmeden bir roman yazmanın normal olarak mümkünatı bulunmamaktadır. Bir romanın temelini oluşturan, onun iskeleti olarak kabul edeceğimiz bazı yapı unsurlarını tanımak gerekmektedir. Genel olarak bir romanın yapı unsurları şu şekildedir:

  • Vaka Örgüsü
  • Şahıs
  • Süre
  • Mekan
  • Anlatıcı

Roman Iyi mi Yazılır?

Peki romanımızı iyi mi yazacağız? Eserinizi yazmadan ilkin aşağıdaki başlıklara sırasıyla dikkat etmeniz sizler için yararlı olacaktır.

Temanın Belirlenmesi

Günümüzde birçok roman türü bulunmaktadır: bilim-kurgu, zamanı, serüven, polisiye, ruhsal, toplumsal… Bir roman yazmadan ilkin yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey eserinizin türünü ve temasını belirlemek olmalıdır. Hangi mevzuda yazacağınızı, hangi temayı seçeceğinizi belirledikten sonrasında temanıza uygun vaka örgülerini yaratmanız gerekmektedir.

Vaka Örgüsü

Her romanın temelinde bir vaka yatmaktadır. Eserdeki ana olayın çevresinde ise romanın başından sonuna kadar yer kaplayan vaka örgüleri bulunmaktadır. Eserin bünyesini oluşturan en mühim unsur vaka örgüsüdür. Vaka örgüleri ne kadar mantıklı ve uygun bir halde dizayn edilmişse eserin bütünselliğini sağlaması o denli kolay olacaktır.

Kişiler (Kahramanlar)

Romanın temelinde bir olayın yattığını söylemiştik. Bu vakaları gerçekleştiren bir de kahramanların bulunması zorunluluğu doğmaktadır. Romandan önceki yazınsal türlerde kahramanlar insan dışındaki varlıklardan seçilebilmekteydi. Sadece çağdaş romanla beraber anlatılarda kahramanların insanlardan seçilmesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır.  Bir olayın canlandırılması ve okuyucuya aktarılmasında kişiler olmazsa olmaz unsurların başlangıcında yer almıştır. Sadece burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta şahıs seçimlerinin eserde anlatılan vakalara uygun yapılmış olmasıdır.

Yazarın belirlemiş olduğu kişilerin karakter özellikleri de okuyucuya sunulmalıdır. Bu ya yazar tarafınca anlatılarak yapılır ya da vakalar ilerledikçe kişilerin davranışlarından okuyucunun anlaması yöntemiyle gerçekleşir. Kişilerin vakalarla bağlantılı olarak karakter özelliklerinin mantık çerçevesinde olması şarttır. Mesela içe kapanık, insanlarla kontakt kurmakta zorluk çeken bir karakterin roman içinde başarıya ulaşmış bir alan kişi temsilcisi olması okuyucunun dikkatinden kaçmayacaktır. Bu türde meydana getirilen hataların eserin kıymetini düşürecektir.

Mekan

Olayların gerçekleştiği mekanların seçilmesi de eserin başarısını belirleyen etkenlerdendir. Eğer roman içinde vakaya uygun bir mekan seçimi yapılmazsa bu durum okuyucunun bakış açısından kaçmayacaktır. Yazar mekan betimlemelerini okuyucunun ilgisini çekecek bir halde gerçekleştirmelidir.

Süre

Olayların geçmiş olduğu ana ya da romanın başından sonuna kadar geçen süre vakit olarak adlandırılır. Siz de roman yazmadan ilkin zamanı belirlemelisiniz: Vakalar ne kadar sürede geçmeli, vakalar kronolojik bir halde mi gerçekleşecek yoksa geçmişe gidiş-dönüşler olacak mı şeklinde…

Anlatıcı

Romanda yaşanmış olan vakalar ya birinci ya da üçüncü ağızdan anlatılabilmektedir. Siz de olayların kimin tarafınca ve hangi bakış açısıyla anlatacağınızı belirlemelisiniz. Olayların merkezinde yer edinen bir kahraman bakış açısıyla anlatabileceğiniz şeklinde vakaları kameraman şeklinde gözlemleyen bir perspektif da oluşturabilirsiniz. Ya da gözlemci bakış açısıyla vakaları gören anlatıcıya bazı tanrısal güçler yükleyip onun kişilerin iç dünyasını, o anki düşüncesini, geçmişini ve hatta geleceğini bilebilmesini sağlayabilirsiniz.

Gözden Geçirme

Roman sanatının tüm inceliklerini yazınıza uyguladınız ve eserinizin taslak emek vermesi tamamlandıysa şimdi eseri yeniden araştırma zamanı. Elinizde olan taslak romanı baştan itibaren dikkatli bir halde incelemeli ve mantıksal hataları, yazım yanlışlarını, ifade bozukluklarını düzeltmeniz gerekmektedir. Eğer dikkatli bir halde romanınızın kontrolünü yapmazsanız okuyucular tarafınca eleştirilmeniz oldukça kuvvetli bir ihtimaldir.

Ihmal etmeyin, kimse bu işe ilk başladığında muhteşem değildir. Bundan dolayı bilhassa ilk çalışmalarınızda eleştiriye açık olun ki hatalarınızı objektif bir halde değerlendirebilesiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir