Saadet Oruç

Mutluluk Oruç Biyografisi

Kasım 2015 ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanlığına getirildi.

Mutluluk Oruç, 1972 senesinde Zonguldak, Ereğli’de dünyaya gelmiştir. Karadeniz Ereğli Anadolu Lisesinden mezun oldu. 2010 senesinde Ecole Superieure Journalisme de Paris (Validation Acquis Experience-VAE) mezuniyet belgesi aldı.

1995 senesinde dış ilişkiler muhabiri olarak gazeteciliğe başladı. Demokrasi, “Turkish Daily News”, “Kanal 7” ve “BRT”de dış ilişkiler muhabiri, Radio Free Iraq Türkiye muhabirliği, 2002 – 2007 yılları aralığında Sabah Gazetesi ve Doğan Haber Ajansı’nın Paris muhabiri olarak çalıştı. 2007 senesinde “24 TV” Avrupa Temsilcisi oldu. Paris‘te vazife yapmış olduğu esnada gazete tarafınca Mısır’daki darbe vakalarını kovuşturmak için göreve getirildi. “Yıldız Gazetesi“nde haftalık yazıları ve röportajları gösterildi.

2013 senesinde Türkiye‘ye döndü ve Yıldız Gazetesi Dış Haberler Müdürü olarak çalışmaya başladı. 2014 yılı Ağustos ayında “24 TV“de moderatör oldu. Yıldız Gazetesi’nde haftalık yazılara devam etti. Haydar Aliyev, Pervez Müşerref, Mesut Barzani, Celal Talabani, Raşid Gannuşi, Salih Müslim, Mahmut Abbas, Şimon Peres‘le röportajları gösterildi. Freelance olarak çeşitli belgesel ve yapımlara katkı sundu.

Başlangıç düzeyinde Almanca ve Kürtçe, iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Mutluluk Oruç, bir Fransız ile evli idi, 2014 senesinde boşandı. Evin (d.2002) isminde bir kızı vardır.

2015 senesinde Yıldız Gazetesi‘nden ayrılarak Anadolu Ajansı ile anlaşmış, 1 Eylül 2015 zamanı itibarıyla Anadolu Ajansı Paris bürosunda göreve başlamış olacak iken Cumhurbaşkanlığından gelen teklif üstüne Türkiye’de kalmıştır.

Mutluluk Oruç, Kasım 2015 ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanlığına getirildi.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir