Saba Tümer

Saba Tümer Biyografisi

Daima gülmek için bahane arayan sunucu, Televizyonculuk toplumunda bilhassa kahkahasıyla meşhurdur.

Show TV, NTV, SKYTURK benzer biçimde değişik T.V. kanallarında sunuculuk yapmış olan gazeteci ve program sunucusu.

Saba Tümer, 5 Aralık 1970 tarihinde, Alsancak, İzmir’de dünyaya geldi. 1995 senesinde annesini yitirdi. Orta dereceli eğitimini Hususi İzmir Fatih Lisesi’nde aldıktan sonrasında, üniversite eğitimi için Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Kısmı’nü tercih etti. Annesinin izin vermemesi üstüne, o sırada yeni kurulmakta olan Show T.V.’de asistanlık fırsatını geri tepmek mecburiyetinde bırakıldı.

Üniversiteyi bitirdikten sonrasında, Sky T.V.’de bir süre çalıştı ve de bu süre zarfında diksiyon dersleri alarak kendisini geliştirdi. Sky T.V.’de altı ay çalıştıktan sonrasında buradan ayrılan Tümer, emekli T.R.T. spikeri Günay Oğuz’dan diksiyon dersleri aldı ve de Ege T.V.’de altı ay spikerlik yapmış oldu.

Ege T.V.’nin peşinden, tüm Türkiye tarafınca tanınmasını elde eden NTV’ye 1997 senesinde geçti. NTV’de dört yılı aşkın bir süre günlük haberleri sundu, ek olarak bu süre zarfında Nstyle dergisinde yazar olarak çalıştı.

Tümer’in, NTV’den sonraki durağı Kurtulma Muhtar’ın yönetimindeki Show T.V. oldu. Show T.V.’de dış haber sorumlusu olarak çalıştı, bu görevi SKYTURK’te Serdar Akinan ile birlikte sunmuş olduğu Ne Var Ne Yok adlı program izledi. Ne Var Ne Yok’daki performansı, internette meydana getirilen bir oylama sonucunda kendisine “En İyi Hanımefendi Haber Spikeri” ünvanını kazandırdı.

SKYTURK’ten sonrasında yeniden Show T.V.’ye dönerek, Saba Tümer İle Bu Gece adlı programı sundu; bir taraftan da Okan Bayülgen ile Haber Makinası adlı programda yer alıyordu. Aynı günlerde köşe yazarı Pakize Suda ile Yıldız TV’de “Lütfen bu mevzuya girmeyelim” adlı hanım programını sundu.

Hemen sonra, gene Show T.V.’de Cem Özer ile beraber sundukları Haberiniz Var Mı? adlı programda yer aldı. Haberiniz Var Mı? İki ay sonrasında gösterim yaşamının sonuna ulaştıktan sonra, bir yıl süresince ekranlardan uzak kalan Tümer, 31 Mart 2008 tarihinde, Haber Türk kanalında, Saba Tümer İle Bu Gece adlı programı sunmaya başladı.

Oya Germen ile beraber “Yok Daha Neler” adlı programın sunuculuğunu yapmış oldu. Hemen sonra CNN Türk‘e geçti ve “Saba Tümer İle Bu Gece” adlı programını yapmış oldu. CNN Türk’de bir yıl çalıştıktan sonrasında Show TV’ye geçti ve “Saba Tümer” gece programını hayata geçirmeye başladı.

İşini yaparken en nefret etmiş olduğu şey, topluma bilimsel bir meseleyi anlatmak suretiyle stüdyoya konuk olan bilim adamlarının o meseleyi yalnızca kendilerinin anlayabilecekleri kadar ağdalı bir üslupla anlatmaları… İster tanrı bilim isterse de yerbilim olsun, yalnızca `bilim dili`ni`halk dili`ne çevirebilen bilginlerin toplumun üstünde pozitif tesirleri olabileceğine inanıyor.

Saba Tümer, 18 Haziran 2013 tarihinde Yaşar Nuri Öztürk ile uzun süredir beraber yaptıkları programda, Yaşar Nuri ÖztürkSeyahat Parkı” vakaları esnasında yaşanmış olan vakaları ve hükümeti eleştirince yayına ara verildi ve program kaldırıldı.

Saba Tümer,2013 yılının son aylarında Acun Ilıcalı‘nın satın almış olduğu TV8’le anlaştı, ek olarak Kanal D’de Cumartesi akşamları bir şov programıyla ekrana gelecek.

2016 senesinde Yavuz Seçkin‘in senaristliğini yazıp yapımcılığını üstlendiği “Yıldızlar da Kayar: Das Borak” adlı beyazperde filmimizde Yavuz Seçkin başrolde oynarken öteki rollerde Larissa Gacemer, Serenay Aktaş, Ali Rıza Tanyeli, Veysel Diker, Altan Erkekli, Altan Gördüm ve Umut Karan oynadı. Konuk oyuncu olarak Saba Tümer, Bülent Serttaş ve Mesut Yar da filmin ekibine dahil oldu.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2020 – Karakomik Filmler 2 (Beyazperde Filmi)
2016 – Yıldızlar da Kayar: Das Borak (Konuk oyuncu) (Beyazperde Filmi)
2014 – Polis Akademisi: Alaturka (Güzin) (Beyazperde Filmi)
2014 – Patron Mutlu Son İstiyor (Program Sunucusu) (Beyazperde Filmi)
2014 – Asayiş Berkkemal (Kendisi) (TV Dizisi)
2014 – Dostum Hoşgeldin(Kendisi) (Tv Programı)
2011 – Kurtuluş Son Durak (Tv Sunucusu) (Beyazperde Filmi)

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir