Sabih Kanadoğlu

Sabih Kanadoğlu Biyografisi

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı.

Sabih Kanadoğlu, 20 Mayıs 1938‘de Rumeli göçmeni bir ailenin evladı olarak Menemen‘de hayata merhaba dedi. Ayvalık Cumhuriyet İlkokulundan mezun oldu. İstanbul Kabataş Adam Lisesi’ni tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi. 1959 senesinde buradan mezun olduktan sonrasında, askerliğini Çubuk‘ta yedeksubay piyade asteğmen ve teğmen olarak yapmış oldu.

Burhaniye Hakim Talibi olarak mesleğe başlamış olan Kanadoğlu, sırasıyla Orhaneli ve Erzurum Cumhuriyet Savcılığı, Bingöl Barış Hakimliği, Tokat ve Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, İzmir Ceza Hakimliği ve Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi ile Adli Yargı Hakkaniyet Komisyonu görevlerinde bulunmuş oldu.

Kültür ve Doğa Varlıklarını Koruma Hukuku” adlı eserinin yanısıra çeşitli yerlerde yayınlanmış yazıları bulunan ve 19 Temmuz 1984 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Sabih Kadanoğlu, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 1994 ve 1998 yıllarında iki kez Yargıtay Onbirinci Ceza Dairesi Başkanlığına seçildi.

Yargıtay Onbirinci Ceza Dairesi Başkanı iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen adaylar arasından 21 Ocak 2001 tarihinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafınca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçildi. 20 Mayıs 2003 tarihinde yaş haddinden emekliye ayrıldı.

26 Mayıs 2012 tarihinde Türk Hukuk Kurumu Başkanlığına seçilmiştir.

Sabih Kanadoğlu, Bilge Kanadoğlu ile evlidir ve Prof. Dr. Füsun Ardıç isminde bir kızı ile Sinan ve Prof. Dr. Osman Korkut isminde iki oğlu olmak suretiyle toplam 5 evladı vardır.

Kitapları :
Kültür ve Doğa Varlıklarını Koruma Hukuku
Alaturka Demokrasi
Unuttuk

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir