Sabiha Gökçen

Sabiha Gökçen Biyografisi

Türkiye’nin ilk hanım pilotu ve dünyanın ilk hanım cenk pilotu olan Sabiha Gökçen, 1996 senesinde, havacılık evveliyatına yapmış olduğu katkılardan dolayı Amerikan Hava Kurmay Koleji tarafınca “Adını Dünya Evveliyatına Yazdıran 20 Havacıdan Birisi” olarak seçilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün tinsel kız evladıdır.

Sabiha Gökçen, Hafız İzzet Bey ve Hayriye Hanım çiftinin ikinci evladı olarak, 22 Mart 1913 tarihinde, Bursa’da dünyaya geldi. Ufak yaşta babasını kaybetmesi üstüne, abisi tarafınca eğitimine destek verilen Gökçen, 1925 senesinde, Bursa gezisinde olan Mustafa Kemal ATATÜRK ile tanıştı. Yaşam öyküsünü öğrenen ve içinde bulunmuş olduğu maddi koşulların okuması için kafi olamayacağını düşünen Mustafa Kemal Atatürk tarafınca, ailesinin izni ile evlat edinilerek İstanbul’a yerleşti ve de Üsküdar Kız Lisesi’nde eğitimini sürdürdü. Rahatsızlığı sebebiyle öğrenimini yarıda kesip Heybeliada ve Viyana’da tedavi görmüş oldu. Bir süre Fransızcasını ilerletmek amacıyla Paris’te bulunmuş oldu.

1935 senesinde, Türk Hava Kurumu bünyesinde bulunan Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu‘na kaydolan Gökçen, bu eğitimi başarıyla tamamlamasının peşinden Kırım’a giderek Koktebel Yüksek Planör Okulu’nda altı ay süreyle planör eğitimi görmüş oldu.

İlk motorlu uçuş deneyimini 25 Şubat 1936 senesinde gerçekleştiren Gökçen, Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği üstüne, o dönemde hanım talebe almayan Eskişehir Uçuş Okulu’nda 19361937 yılları aralığında hususi uçuş eğitim aldı.

Dersim Vakaları’nı bastırmak suretiyle görevlendirilen ve 1937 senesinde Tunceli Harekatı’na katılan Gökçen, bu harekattaki görevi yardımıyla dünya tarihinin ilk hanım pilotu ünvanını kazanmıştır ve Türk Hava Kurumu tarafınca İftihar Madalyası ile ödüllendirildi.

1938 senesinde, beş gün devam eden bir Balkan turuna çıkarak dünyadaki hanım pilotlara esin veren Gökçen, 19381955 yılları aralığında Türk Hava Kurumu’nun uçuş hocalarından birisi olarak hizmet verdi. 1940 senesinde Üsteğmen Kemal Esiner ile dünya evine giren Gökçen’in birlikteliği, 12 Ocak 1943 tarihinde, eşinin zamansız vefatı bitti.

Uçuş kariyeri süresince 22 değişik sivil uçağı ve cenk uçağı ile uçma deneyimini yaşamış olan Sahiba Gökçen, yaşamının son uçuşunu 1996 senesinde, 83 yaşlarındayken onuruna verilen ABD gezisinde gerçekleştirmiş oldu ve 22 Mart 2001 tarihinde, Gülhane Askerî Tıp Akademisi’nde hayata gözlerini yumdu.

Gökyüzüne bağlı anlamına gelen Gökçen soyadı Mustafa Kemal ATATÜRK tarafınca kendisine 19 Aralık 1934 senesinde verildi. Yaşamı süresince Türk havacılığına büyük katkılarda bulunan ve Türk hanımının dünyadaki statüsünü yükseltmek için çalışan Sabiha Gökçen’e başarılarından dolayı T.H.K, Internasyonal Havacılık Federasyonu, Romanya Ordusu, A.B.D. dahil olmak suretiyle çeşitli ordu, dernek ve kuruluşlardan toplam 30’un üstüne nişan, liyakat madalyası, plaket ve bröve takdim edildi. Adı Internasyonal Sabiha Gökçen Havaalanı’na verilerek onurlandırıldı.

Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ölümünden sonrasında hanımefendilerin orduda vazife yapmasına ilişkin yasa çıkmadığı için ordudan ayrıldı ve Türkkuşu Uçuş Okulu’na başöğretmen atama edildi. 1955’e kadar bu görevini başarıyla sürdürdü. Türk Hava Kurumu yönetim kurulu üyesi oldu. Yaşamı süresince toplam 22 değişik hafifçe bombardıman ve akrobatik uçakla uçtu.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir